FavoriteLoadingافزودن به علاقه مندی ها

در این مطلب قصد داریم تا به بررسی ارز دیجیتال کاردانو  (Cardano) بپردازیم .ارز دیجیتال کاردانو مبتنی بر شبکه بلاکچین بوده و نماد این ارز (ADA) می‌باشد. کاردانو به عنوان ارزی شناخته می‌شود که در رقابت با ارزهای سطح اول دنیای ارز دیجیتال همچون اتریوم است؛ به همین علت آشنایی با ارز دیجیتال کاردانو، خالی از لطف نخواهد بود.

کاردانو چیست؟ 

کاردانو به عنوان یکی از ارزشمندترین ارزهای دیجیتال دنیا شناخته می‌شود که به طور رسمی کار خود را از سال 2017 میلادی آغاز نمود. این ارز که مبتنی بر شبکه بلاکچین طراحی شده است، در واقع به عنوان پرچمدار نسل جدید ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. اگر ارز بیت‌کوین را به عنوان انقلاب نسل اول و اتریوم را به عنوان انقلاب نسل دوم ارزهای دیجیتال بدانیم، به حتم سرآغاز نسل سوم ارزهای دیجیتال توسط ارز کاردانو رخ داده است. ساختار فنی این ارز دیجیتال به گونه‌‌ای طراحی گشته که بتواند ضعف‌های دو نسل قبلی پیش از خود را پوشش دهد.

ارز کاردانو چیست

نحوه‌ی کارکرد کاردانو چگونه است؟

برای اینکه بتوانیم از نحوه کارکرد کاردانو سردربیاوریم، ابتدا، مهم است که از سازوکار بلاکچین کاردانو آگاه شویم. شاید جالب باشد که بدانید، بلاکچین کاردانو بر خلاف بلاکچین بیت‌کوین که از سیستم اثبات کار برای حفظ امنیت و تایید تراکنش‌های خود بهره می‌برد، بر پایه سیستم اثبات سهام پایه گذاری شده است که نشان می‌دهد، ارز دیجیتال کاردانو از قابلیت استخراج بهره‌مند نیست.

برای اینکه به طور دقیق‌تر با نحوه فعالیت کاردانو آشنا شوید، باید شما را با سیستم اثبات سهام آشنا کنیم.

در سیستم اثبات سهام کاربران ارز دیجیتال برای بدست آوردن ارز کاردانو ملزم به خریداری آن هستند که پس از آن باید ارزهای خریداری شده را در کیف پول دیجیتالی خود ذخیره‌سازی کنند. روش اثبات سهام مقیاس‌پذیری معاملات یعنی سرعت و کارمزد تراکنش‌ها را کاملا بهبود می‌بخشد.

الگوریتم اثبات سهام کاردانو

الگوریتم اثبات سهام کاردانو اوروبروس (Ouroboros) نام دارد که در این الگورتیم، زمان واقعی به دوره‌های زمانی (epochs) تقسیم می‌شود. البته هر دوره زمانی هم خود به دوره‌های زمانی کوتاه‌تری به نام «اسلات» (Slot) تقسیم می‌گردد. این دوره‌های زمانی مانند کارکنان شیفتی در یک کارخانه عمل می‌کنند؛ یعنی زمانی که یک دوره زمانی به پایان می‌رسد، کار دوره زمانی دیگر شروع می‌شود. در فعالیت کاردانو، محدوده زمانی که اسلات‌ها دربرمی‌گیرند نسبت به هم متفاوت بوده و می‌تواند در الگوریتم آن تغییراتی ایجاد شود.

باید بدانید که هر اسلات هم دارای یک هدایت کننده است که به آن پیشوای اسلات (SL) می‌گویند. این پیشوا را دارندگان ارزهای کاردانو (ADA) با قدرت رای خود در شبکه انتخاب می‌کنند. مسئولیت SLها ایجاد و تایید تراکنش‌های بلوک‌هایی می‌باشد که به بلاکچین کاردانو اضافه می‌شوند. هر SL تنها قادر است که یک بلوک تولید کند. این مکانیزم سبب می‌شود که نتوان در یک دوره زمانی خاص، بیشتر از تعداد خاصی بلاک را تولید نمود. اگر SL نتواند کار خود را به درستی انجام دهد، آنگاه حق تولید بلاک را از دست می‌دهد.

هرچه تعداد سکه‌های ADA یک فرد دارد بیشتر باشد، می‌تواند حق رأی بیشتری برای تایید تراکنش‌ها در اختیار خود داشته باشد. برای اطمینان از اینکه نتایج حاصل از تایید تراکنش‌ها بی طرفانه باشد، این سیستم رأی‌گیری بر اساس دو ورودی طراحی شده است.

سیستم اولیه یک سیستم محاسباتی با چندین شرکت‌کننده است. مجموعه‌ای از دارندگان سکه، محاسباتی را در شبکه انجام داده و نتایج آن را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.

سیستم دوم بر اساس توزیع ثروت یا سهام است. نودهایی که تعداد سکه‌های بیشتری دارند، شانس بیش‌تری را به منظور انتخاب شدن به عنوان SL در اختیار دارند.

کاردانو

در حال حاضر تمرکز اصلی کاردانو بر روی حل مشکل مقیاس‌پذیری است. برای این منظور پروژه کاردانو از یک تکنولوژی به نام رینا (RINA) استفاده می‌کند. رینا این امکان را برای کاردانو فراهم می‌کند تا با افزایش حجم تراکنش‌ها به هزاران تراکنش در ثانیه، سرعت انجام آنها و هزینه لازم برای انجام تراکنش‌ها تغییر منفی نداشته باشد. کاردانو برای اینکار از دو لایه اجماع  (CSL) و محاسباتی  (CCL) بهره می‌برد.

لایه CSL اولین لایه پلتفرم کاردانو به شمار رفته و هدف آن استفاده از یک الگوریتم اجماع مبتنی بر اثبات سهام (PoS) برای ایجاد بلوک‌های جدید و تأیید تراکنش‌ها می‌باشد.

لایه CCL دومین لایه پلتفرم کاردانو بوده و شامل اطلاعاتی در مورد نحوه انجام تراکنش‌ها است.

سرویس‌های شبکه کاردانو کدام‌ها هستند؟

پس از انجام هارد فورک آلونزو و امکان ایجاد قراردادهای هوشمند در شبکه کاردانو، برنامه‌های غیرمتمرکز زیادی توانستند بر بستر این شبکه راه‌اندازی شوند. علاوه ‌بر امکان ایجاد و استفاده از برنامه‌های غیر‌متمرکز در شبکه کاردانو، کاربران و توسعه‌دهندگان می‌توانند از خدمات این شبکه در موارد زیر استفاده کنند که برای نمونه شامل:

  • ایجاد استخرهای استیکینگ برای تبدیل شدن به یکی از نودهای شبکه
  • ایجاد توکن‌های NFT در شبکه کاردانو
  • استیک رمز ارز کاردانو و کسب سود از طریق واگذاری حق رای (Delegate) به نودهای شبکه
  • مشارکت در فرایندهای حاکمیتی مانند ایجاد پروپوزال (CIP) و دریافت کمک هزینه به منظور ایجاد پروژه‌های جدید و امکان رای ‌دهی برای توسعه شبکه
  • ایجاد و انعقاد قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند در ارز دیجیتال کاردانو

همانطور که در قسمت سروریس‌های شبکه کاردانو اشاره شد، بلاکچین این شبکه از سرویس قردادهای هوشمند برخوردار است؛  قراردادهای هوشمند کاردانو می‌توانند از نوع قراردادهای خودکار باشند که عملکردهای مشخصی را در شرایط خاص اجرا می‌کنند.

مدیرعامل و بنیان‌گذار HashEX که فردی به نام دیمیتری میشونین است در این باره می‌گوید: «اتریوم و کاردانو هر دو به اجرا شدن پروژه‌های مبتکرانه بی‌شماری که می‌تواند از طریق قراردادهای هوشمند منعقد شود تمایل زیادی دارند. با توجه به اینکه قراردادهای هوشمند حکم فعال کننده را برای بلاکچین‌ها ایفای نقش می‌کنند، پس به حتم می‌توانند یکی از همین پروژه‌های مبتکرانه باشند. فایده این پروژه‌ها برای پلتفرم‌ها این است که ارزش توکن‌های آنها را ارتقا می‌دهند». با توجه به موارد فوق ذکر شده طبیعتا قیمت و متقاضیان خرید ارز کاردانو با رشد چشمگیری رو به‌ رو شده‌ است.

کاردانو در چه پروژه‌هایی همکاری می‌کند؟

برای اینکه به میزان اعتبار کاردانو اشار‌ه کنیم، می‌توان از پروژه‌هایی نام برد که کاردانو با آنها همکاری داشته است.

  • همکاری با بنیاد کوینفرم  

کوینفرم (Coinfirm) با تحلیل بلاکچین، راهکارهایی را برای قانون‌گذاری ارائه می‌کند. کاردانو با این بنیاد همکاری را به منظور پیاده‌سازی روش‌هایی علیه اقدامات پولشویانه (AML) و تامین بودجه تروریسم  (CFT) ایجاد کرده است.

  • همکاری با دی‌سی اسپارک  

شرکت دی‌سی اسپارک که در زمینه تکنولوژی دفترکل توزیع شده (DLT) فعالیت دارد، اولین پروژه سایدچین در اکوسیستم کاردانو را توسعه خواهد داد. این سایدچین که میلکومدا نام دارد، کاردانو را به دیگر شبکه‌های بلاکچینی ارز دیجیتال متصل می‌کند.

خرید کاردانو
  • همکاری با چین‌‌لینک 

همکاری کاردانو و چین‌لینک به توسعه قراردادهای هوشمند کاردانو کمک بسزایی می‌کند. این همکاری به استفاده از اوراکل‌های چین‌لینک توسط کاردانو منجر خواهد شد. این موضوع به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا قراردادهای هوشمند را برای برنامه‌های دیفای کاردانو ایجاد کنند.

  • همکاری با  Orion

شرکت IOHK به عنوان شرکت مادر بلاکچین کاردانو با پروتکل Orion که اولین تامین کننده اتوماتیک نقدینگی این بلاکچین است همکاری را آغاز کرد. این همکاری به کاردانو کمک می‌کند تا به تمام بازارهای ارز دیجیتال دسترسی داشته باشد. در این وضعیت کاربران قادر خواهند بود که از این طریق به صورت کاملا غیرمتمرکز به نقدینگی صرافی‌های متمرکز دسترسی پیدا کنند.

نقشه راه کاردانو

کاردانو که مسیر خود را از سال 2017 آغاز کرد، پنج مرحله را برای مسیر پیشرفت خود در نظر گرفته است که در حال حاضر در مرحله سوم آن یعنی مرحله گوگن به سر می‌برد. این پنج مرحله شامل مواردی است که به ترتیب در ادامه خدمتتان عرض می‌کنیم.

1- بایرون (Byron): در اولین مرحله یعنی مرحله بایرون، معماری بنیادی شبکه را ایجاد و عملکرد اولیه را آزمایش می‌کند که شبکه به درستی کار کند. این بروزرسانی در تاریخ ۲۵ جولای ۲۰۲۰ انجام شد.
2- شلی (Shelley): مرحله دوم با نام شلی، شبکه اصلی کاردانو را راه‌اندازی نموده و تمرکز زدایی از شبکه بلاکچین را آغاز می‌کند. این بروزرسانی در تاریخ ۲۹ جولای ۲۰۲۰ صورت گرفت.
3- گوگن (Goguen): گوگن با ایجاد بستری برای قراردادهای هوشمند، شرایط ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌آورد. این بروزرسانی در سال ۲۰۲۱ به عنوان آخرین موردی که تا به الان انجام شده است شناخته می‌شود.
4- باشو (Basho): در مرحله بعدی بروزرسانی‌های کاردانو قرار است که راه‌حل‌های مقیاس‌بندی برای بهینه‌سازی بلاکچین و بهبود عملکرد آن در نظر گرفته شود. تاریخ دقیق این بروزرسانی هنوز مشخص نیست.
5- ولتر (Voltaire): در مرحله ولتر که به عنوان آخرین مرحله معرفی شده در سری پیشرفت‌های کاردانو شناخته می‌شود، قرار است سیستم‌های خزانه‌‌داری و رای گیری را برای ایجاد یک شبکه مستقل در این بروزرسانی معرفی کنند. بروزرسانی نهایی بعد از تکمیل مرحله چهارم صورت خواهد گرفت.

توکن ADA چیست؟   

توکن ADA در واقع توکن اصلی سیستم بلاکچین کاردانو می‌باشد که این نام به افتخار ریاضیدان قرن نوزدهم آدا لاولاس (Ada Lovelace) نامگذاری شده است. بیش از نصف کوین‌های ADA در عرضه اولیه کوین (ICO) آن توزیع شد. از این توکن برای انجام تراکنش‌ها استفاده می‌شود. با استفاده از این توکن می‌توان در برخی از استخرهای ارز دیجیتال شراکتی را ایجاد نمود. در واقع روش اصلی سودآوری توکن  ADA از استیکینگ آن حاصل می‌شود. در حال حاضر قیمت کاردانو کمتر از نیم دلار بوده و حجم معاملات آن در طی بیست و چهار ساعت نزدیک به ۱۸۴ میلیون دلار است. ارزش بازار  ADA  حدود ۱۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود که از این بابت در جایگاه نهم بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. 

ada چیست

چه صرافی‌هایی از ارز دیجیتال کاردانو پشتیبانی می‌کنند؟

از آنجایی که کاردانو به عنوان ده ارز برتر در بین ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود، صرافی‌های غیرمتمرکز بسیاری این ارز دیجیتال را پشتیبانی کرده و امکان معاملات آن را برای کاربران فراهم آورده‌اند. چند مورد از بهترین صرافی‌هایی این فعالیت را انجام می‌دهند از قبیل صرافی‌های پنکیک سواپ، سوشی سواپ، بیتفینکس، کوین بیس، کراکن، بایننس، بیترکس و… می‌باشد.

بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره‌ی کاردانو (ADA) کدام‌ها هستند؟

قطعا برای ذخیره توکن‌های کاردانو نیاز به کیف پول دیجیتالی دارید که چند مورد از بهترین این کیف پول‌ها شامل:

کیف پول ترزور (Trezor)

مدل T کیف پول ترزور از کاردانو و بیش از صد ارز دیجیتال دیگر پشتیبانی می‌کند. رابط کاربری این کیف پول بسیار آسان بوده و افراد تازه کار هم می‌توانند به راحتی از آن استفاده نمایند.

کیف پول اینفینیتو (Infinito)

این کیف پول از ارزهای دیجیتال مختلفی از جمله ارز کاردانو پشتیبانی می‌کند؛ اما مشکلی وجود دارد و آن این می‌باشد که تنها می‌توان آن را بر روی پلتفرم‌های اندروید و IOS استفاده کرد.

کیف پول ددالوس (Deadalus)

این کیف پول به عنوان کیف پول رسمی ارز دیجیتال کاردانو شناخته می‌‍شود که تنها می‌توان از آن بر روی نسخه‌های ویندوز و مک استفاده نمود.

کیف پول لجر نانو ایکس  (Ledger Nano X)

اگر به دنبال امنیت بالا هستید کیف پول لجر نانو ایکس یکی از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌رود که دلیل آن سخت‌افزاری بودن آن است. این کیف پول برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت بسیار مناسب است. 

کیف پول لجر نانو نانو اس (Ledger Nano S)

این کیف پول جز کیف پول‌هایی است که از تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال به ویژه کاردانو پشتیبانی به عمل آورده است؛ با ایجاد نسخه پشتیبان و استفاده از رمز عبور و احراز هویت دو مرحله‌ای در این کیف پول می‌توان امنیت آن را بهبود بخشید.

کیف پول مناسب کاردانو

کاردانو بخریم یا اتریوم ؟

کاردانو و اتریوم به عنوان دو مورد از بهترین ارزهای دیجیتال شناخته می‌شوند که تا به امروز پا به عرصه بازار ارزهای دیجیتال گذاشته‌اند. هر دو این ارزها با اهداف بزرگ خود قصد دارند تا به بالاترین درجات ممکن دست یابند.

اما اگر بخواهیم این دو ارز را باهم مقایسه کنیم؛ در حال حاضر اتریوم مشکلاتی را در زمینه مقیاس‌پذیری به همراه دارد که راهکارهای مختلفی مانند راه‌اندازی لایه دوم را برای پوشش این مشکل استفاده می‌کند. اما با این وجود اتریوم به عنوان ارز قدیمی‌تر در دنیای ارز دیجیتال، توانسته چیزی در حدود ده برابر سرمایه کاردانو در بازار ارز در اختیار گیرد.

با این تفاسیر نمی‌توان برتری خاصی را در حال حاضر هر کدام از آنها نسبت داد، چرا که هنوز بروزرسانی‌های کارادانو به مرحله تکمیل خود نرسیده است.

اگر در فکر این هستید از بین کاردانو و یا اتریوم یکی از آنها را برای سرمایه‌گذاری خود در نظر گیرید، به شما توصیه می‌کنیم تا با بررسی تحلیلی هر دو ارز به نتیجه مناسبی برای تصمیم‌گیری دست پیدا کنید، این تحلیل‌ها می‌تواند شامل تحلیل‌های فاندامنتال و تحلیل‌های تکنیکال باشد. اطلاعات روز ارزهای اتریوم و کاردانو را می‌توانید از طریق وب‌سایت کریپتونگار پیگیری کنید.

آینده ارز دیجیتال کاردانو

آینده ارز دیجیتال کاردانو وابستگی خاصی به وضعیت بروزرسانی‌های آن داشته که در واقع جزوی از اهداف اصلی آن است. شما در نقشه راه کاردانو با این بروزرسانی‌ها آشنا شدید. با این شرایط آینده ارز کاردانو وابستگی خاصی به توسعه دهندگان آن داشته و هر چه که مباحث فنی آن به شکل بهتری اجرا گردد، منجر به افزایش سرمایه‌گذاران آن و در نهایت سوددهی بیش‌تری خواهد شد. در حال حاضر با مراجعه به سایت‌های معتبر ارز دیجیتال درمیابیم که وضعیت قیمت کاردانو به شکل افزایشی خواهد بود که این مسئله تحریک خوبی برای جذب سرمایه‌گذاران است.

پیش‌بینی قیمت کاردانو در سال 2025

با بررسی پیش‌بینی‌های انجام شده در سایت‌های معتبر ارزهای دیجیتال همانند سایتکوین که یکی از فعالین در حوزه ارزهای دیجیتال است درمیابیم که قیمت کاردانو در سال 2025 میلادی به شکل صعودی خواهد بود و این قیمت تا 45 سنت را تجربه خواهد کرد. اگر قیمت این ارز را بررسی کرده باشید، می‌دانید که ارزش این ارز در سال 2020 چیزی در حدود 19 دلار بود. با این تفاسیر سرمایه‌گذاری در کاردانو به احتمال زیاد امری سودآور باشد.  

جدیدترین اخبار مربوط به کاردانو

برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، دنبال کردن پیوسته اخبار آنها بسیار مهم است که این فرایند را می‌توان از طریق وب‌سایت کریپتونگار پیگیری کرد. در این سایت با ارائه اخبار و اطلاعات مفید و بروز ارز کاردانو آگاهی لازم را در اختیار کاربران این ارز دیجیتال قرار داده و به آنها در گرفتن تصمیمات سودآور کمک بسیاری می‌کنیم.