FavoriteLoadingافزودن به علاقه مندی ها

سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال با کسب دانش بیش‌تر به این موضوع پی می‌برند که راه‌های بسیاری برای کسب درآمد از بازارهای ارز دیجیتال وجود دارد. در این راستا سرمایه‌گذاران این زمینه با حداقل اطلاعات بدست آورده خود، باید که عبارت استخرهای نقدینگی را شنیده‌ باشند؛ اما منظور از استخرهای نقدینگی چیست؟ آیا واقعاً می‌توان از آنها کسب درآمد کرد؟ برای پاسخ به سؤالات و آشنایی کامل با این استخرها، ما را همراهی کنید.

استخر نقدینگی (Liquidity Pool) چیست؟

استخرهای نقدینگی در واقع نوعی قرارداد هوشمند هستند که حاصل یک سری کد‌های کامپیوتری بوده و در بستر بلاکچین نوشته شده‌اند. استخرهای نقدینگی این شرایط را ایجاد می‌کنند تا کاربران بتوانند توکن‌های خود را با دیگر توکن‌های موجود در آن معامله کنند. به طور کلی استخرهای نقدینگی نقش مهمی را در امور مالی غیرمتمرکز ایفا می‌کنند که هیچ نیازی به نظارت و کنترل سازمانی متمرکز در آنها وجود ندارد. این سیستم برای اولین بار توسط پلتفرم اتریوم ایجاد شد.

استخر نقدینگی

روش کار استخر نقدینگی در بازار ارز دیجیتال چگونه است؟

برای استفاده از استخر نقدینگی می‌توانید توکن خود را به آن وارد نموده و به‌ علت افزایش نقدینگی استخر، کارمزدی را دریافت نمایید. از طرفی علاوه بر این می‌‌توانید با انجام معامله در استخرهای نقدینگی، توکن‌های مختلف را با یکدیگر معامله کنید. در این سیستم نیازی به وجود شخص ثالث نبوده و کاربران قادرند از مسیری مطمئن، تحت قراردادهای هوشمند و به شکل مستقیم معاملات خود را انجام دهند. با توجه به این شرایط کاربران بسیاری به سمت استخرهای نقدینگی جذب می‌شوند. 

اسنخر نقدینگی چیست

استخر‌های نقدینگی چه ویژگی‌ها و مزایایی دارند؟

هر سیستمی از ویژگی‌ها و مزایای مختلف بهره‌مند است که موجب حضور کاربران بسیاری در آن می‌شود. از ویژگی‌های مثبت استخرهای نقدینگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  استخرهای نقدینگی تحت قراردادهای هوشمند فعالیت می‌کنند.
  • نحوه فعالیت استخرهای نقدینگی به شکل غیرمتمرکز است.
  • استخر نقدینگی قادر است که معاملات خود را به شکل خودکار انجام دهد.
  • استخرهای نقدینگی به کمک dexها انجام معاملات بر اساس قیمت‌های لحظه‌ای بازار را برای معامله‌گران آسان‌تر می‌کنند.
  • این سیستم به کاربران اجازه می‌دهد تا بازدهی ای پی وای APY برای موجودی ارزهای دیجیتال خود را فراهم نموده و نقدینگی بیش‌تری را ایجاد کنند.

کاربرد استخرهای نقدینگی کدام‌ها هستند؟

در بحث کاربرد استخرهای نقدینگی همانطور که در قسمت‌های بالا اشاره کردیم، هیچ واسطه‌ای در طی معاملات دخیل نبوده که این مسئله برگرفته شده از قراردادهای هوشمند سیستم است. در طی این قراردادها می‌توانید توکن‌های خود را در یک استخر نقدینگی قرار داده و کارمزدی را دریافت نمایید و یا از انجام معاملات سودی را دریافت کنید.

از دیگر کاربرد استخرهای نقدینگی، ترنچینگ tranching است. بسیاری از پیاده‌سازی‌های دیفای از مفهوم استخر نقدینگی برای ایمنی در برابر خطرات قرارداد هوشمند استفاده می‌کنند که شامل تقسیم‌بندی دارایی‌های مالی بر اساس ریسک‌ها و بازدهی‌های مرتبط با آن است. در این شرایط کاربران می‌توانند حد سود و ضرر خود را تعیین کنند.

خوب است بدانید که توکنیزاسیون و ضرب دارایی‎‌های مصنوعی (synthetic assets) در بلاکچین به استخرهای نقدینگی وابستگی دارد. مقداری وثیقه را به یک استخر نقدینگی اضافه کرده و آن را به یک اوراکل قابل ‌اعتماد متصل کنید؛ حال شما یک دارایی مصنوعی خواهید داشت.

آشنایی با استخر نقدینگی

معایب استفاده از استخرهای نقدینگی کدام‌ها هستند؟

به طور کلی نمی‌توان هیچ سیستمی را بی‌عیب و نقص دانست، در همین راستا برخی از عیوب استخرهای نقدینگی را می‌توان به موارد زیر تشریح کرد.

  • به طور ریشه‌ای معمولاً این استخرها توسط یک فرد یا گروه کوچک کنترل می‌شوند که این مسئله شرایط غیرمتمرکز بودن را کمی تحت تأثیر قرار می‌دهد.
  • برخی از قراردادهای هوشمند دارای مشکلات امنیتی هستند که این مسئله منجر به از دست رفتن دارایی عده‌ای از کاربران شده است.
  • ممکن است دارندگان ارز دیجیتال در استخرهای نقدینگی پس از گذشت مدتی و در طی نوسانات قیمت، دچار ضررهای محسوسی شوند.

آیا استفاده از استخرهای نقدینگی ریسک بالایی دارند؟

فناوری‌های که پتانسیل سودآوری زیادی داشته باشند، معمولاً ریسک آنها غیرقابل انکار است. این مسئله در مورد ارزهای دیجیتال و استفاده آنها در استخرهای نقدینگی هم صدق می‌کند. ممکن است در ابتدا استفاده از استخرهای نقدینگی، بسیار پر سود و آسان به نظر آید؛ در حالی که اگر از اطلاعات و دانش کافی در استفاده از آن برخوردار نباشید، بی احتمال نیست که دارایی خود در معرض خطرات زیادی قرار دهید. برای جلوگیری از اینگونه مسائل، آشنایی با تحلیل‌های مختلف مانند تحلیل احساسات، بنیادی و… می‌تواند از وقوع اتفاقات ناگوار تا حدودی جلوگیری کند. با در نظر گرفتن تمام تفاسیر، به هر شکل نمی‌توان ریسک بالای اینگونه فعالیت‌ها را چشم‌پوشی کرد. 

نحوه کسب درآمد از استخر نقدینگی

معروف‌ترین استخرهای نقدینگی در بازار ارز دیجیتال کدام‌ها هستند؟

اگر بخواهیم به معروف‌ترین استخرهای نقدینگی ارز دیجیتال اشاره کنیم، شامل موارد زیر خواهد بود:

یونی سواپ (UniSwap)

صرافی یونی سواپ یکی از معروف‌ترین استخرهای نقدینگی دنیا را دارد که با حجم معاملاتی بالای ۱٫۴ تریلیون دلاری خود، در صدر جدول این استخرها قرار گرفته است. در این صرافی غیرمتمرکز شما می‌توانید، تبادل بیش از صد توکن پشتیبانی شده؛ مانند اتریوم، پالیگان، آپتیمیزم، آربیتروم، ان اف تی و… را انجام دهید. همچنین امکان واریز مبلغی به استخر یونی سواپ و کسب سود از آن نیز فراهم است.

بالانسر (Balancer)

استخر نقدینگی بالانسر به ‌عنوان یک سنسور تشخیص قیمت و مدیر پورتفوی غیر امانی فعالیت می‌کند. در این استخر از توکن‌های اتریوم، جنوسیس چین، پالیگان و آربیتروم پشتیبانی شده و قابلیت تبادل و تأمین نقدینگی در آن فراهم است.

بنکور (Bancor)

بنکور، استخر نقدینگی مبتنی بر اتریوم می‌باشد که بر خلاف دیگر پلتفرم‌ها، نیازی به واریز جفت ارزی نداشته و کاربر به منظور کسب سود از تأمین نقدینگی، تنها ملزم به واریز یک ارز دیجیتال به استخر مورد نظر است. در حال حاضر چیزی در حدود سیصد رمز ارز مختلف در این پلتفرم قابل معامله است.

کرو فایننس (Curve Finance)

این استخر نقدینگی از شبکه‌های مختلفی مانند آربیتروم، اورورا، آوالانچ، چلو، اتریوم، فانتوم، کاوا، جنوسیس، مون‌بیم، آپتیمیزم و پالیگان نیز پشتیبانی کرده و دارای جفت‌های ارزی بسیار متنوعی است.

کایبر نتورک (Kyber Network)

استخر نقدینگی کایبر نتورک از توکن‌های اتریوم، آوالانچ، سولانا، فانتوم، اورورا، بی‌ان‌بی چین، آربیتروم، بیت تورنت، کرونوس، پالیگان، آپتیمیزم، اوسیس و ولاس پشتیبانی کرده و قابلیت خرید و فروش جفت‌های ارزی روی قیمت فعلی و قیمت دلخواه را ایجاد نموده است.

استخر پول

چگونه از یک استخر نقدینگی کسب درآمد کنیم؟

استخرهای نقدینگی تحولی عظیم در بازارهای مالی غیرمتمرکز به شمار می‌روند که با چند روش می‌توان در آنها کسب درآمد را انجام داد.

دریافت وام از استخرهای نقدینگی

اگر قصد دریافت وام از شعبات بانکی و یا مؤسسات مالی را داشته باشید، به حتم می‌دانید که پروسه طولانی و آزار دهنده‌ای را باید برای دریافت وام تجربه کنید؛ از ضامن وام گرفته تا مدارک جواز کسب، فیش حقوقی و… در حالی که شما برای دریافت وام از استخرهای نقدینگی به هیچ کدام از موارد اشاره شده نیازی نداشته و با انتخاب چند گزینه می‌توانید وام مدنظر خود را دریافت نمایید.

البته این مسئله را هم باید بدانید که استخرهای نقدینگی برای دادن وام به‌ صورت رمز ارز، معمولاً معادل همان میزان رمز ارز را در هر شکلی که شما در اختیار داشته باشید، به عنوان وثیقه در سیستم خود قفل می‌کنند. این مسئله برای جلوگیری کاربران از عدم پرداخت وام است.

شاید این سؤال برایتان پیش آید که چرا وقتی شخصی معادل همان مبلغ را داشته باشد باید همان مقدار را وام بگیرد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که نحوه استفاده از رمزارزها مشابه با امور مالی متمرکز نیست؛ چرا که مثلاً افراد می‌توانند رمز ارز دریافت شده را از طریق نوسانات قیمت به فروش رسانده و به این شکل کسب سود کنند.

سرمایه‌گذاری در استخرهای نقدینگی

کاربران ارز دیجیتال می‌توانند به عنوان تأمین کننده نقدینگی، مبلغی را در استخر سرمایه‌گذاری کرده و در ازای آن سودی را دریافت کنند.

کسب سود از یک استخر نقدینگی به چه فاکتورهایی نیازمند است؟

کسب سود از یک استخر نقدینگی به قیمت دارایی مدنظر در زمان فراهم کردن و برداشت، اندازه استخر و حجم معاملات بستگی دارد. هر گونه فعالیت کاربران به خودی خود می‌تواند شرایط بازار را تحت تأثیر قرار دهد. بر همین اساس ممکن است کاربران در نهایت متحمل ضرر و یا کسب کننده سود باشند. 

کسب سود از استخر نقدینگی

چگونه وارد یک سیستم استخر نقدینگی شویم؟

نحوه ورود به استخرهای نقدینگی دارای تفاوت است. برخی از آنها دارای محیط کاربری ساده و برخی دیگر کمی پیچیده‌تر هستند. به طور کلی برای ورود به آنها در ابتدا باید حساب کاربری ایجاد نموده و سپس یک کیف پول مجازی با قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند را تهیه نمایید. در مرحله بعد، باید یک جفت ارز و استخر نقدینگی را برای سپرده‌گذاری دارایی رمزنگاری خود انتخاب کنید. البته، باید بررسی شود که آیا موجودی کافی را برای هر دو دارایی که می‎خواهید در آن سپرده‌گذاری کنید را دارید یا خیر.

استخرهای نقدینگی بسیاری وجود دارند که توسط صرافی‌های غیرمتمرکز در شبکه‌های بلاکچین فعال‌ بوده و شما می‌توانید یک الی چند مورد از آنها را برای فعالیت خود انتخاب نمایید.

قیمت یک استخر نقدینگی چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت ارزهای موجود در یک استخر نقدینگی نسبت به عوامل مختلفی تعیین می‌شوند، البته استراتژی‌ این استخرها مبنی بر ثابت نگه داشتن ارزش است. برای تعیین قیمت ارزها که به طور پیوسته دچار تغییر می‌شوند، عواملی همچون ریسک‌های مورد انتظار، مقدار نرخ بهره مدنظر، سطح استخراج نقدینگی، تعیین شیوه پرداخت و دریافت و موارد عمده دیگر نیز دخیل هستند.

لیکویدیتی پول

صرافی‌های استخر نقدینگی

در این صرافی‌ها، واسطه‌ای برای انجام معاملات و سفارش‌ها وجود ندارد، در اینجا کلیه معاملات بر روی قراردادهای هوشمند و یا دیفای قفل شده و توسط استخرهای نقدینگی انجام می‌شود. در صرافی‌های این استخرها به ازای قراردادن توکن در استخرهای نقدینگی، شرایط دریافت سود و کارمزد میسر می‌گردد.

آینده استخرهای نقدینگی به کدام سمت می‌رود؟

استخرهای نقدینگی سیستم‌های جدیدی هستند که راه بسیار زیادی را در زمینه ارزهای دیجیتال پیش روی خود دارند؛ بر همین اساس اگر چه تبدیل شدن به یک تامین ‌کننده نقدینگی ریسک‌هایی را به همراه داشته باشد، اما از نگاهی دیگر می‌تواند طیف گسترده‌ای از موارد استفاده، از جمله تجارت غیرمتمرکز، کشت سود، دریافت وام و بسیاری از موارد دیگر را در کنار مسیرهای جدید ارائه کند. مشکلاتی هم که امروز در استخرهای نقدینگی قابل مشاهده است، به مرور زمان و با ارائه راهکارهای جدید رفع شده و عملکرد بهتری در انتظار کاربران خواهد بود.

در مجموع سرمایه‌گذاری در استخرهای نقدینگی مسئله‌ای است که هر کسی می‌تواند آن را امتحان کرده و چه بسا در استفاده از آن سودی را برای خود حاصل کند؛ تنها می‌بایست در اینجا مواردی همچون ریسک‌ها، تحلیل‌ها و تمام مسائلی که ممکن است به عملکرد بهتر فرد منجر شود را در نظر گرفت.