صرافی‌ متمرکز و غیر متمرکز ارز دیجیتال


صرافی‌ متمرکز ارز دیجیتال چیست؟


برای اکثر سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال، صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال یکی از مهمترین ابزار معاملاتی هستند. صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال، پلتفرم‌های آنلاین هستند که برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند. آنها متداول‌ترین وسیله‌ای هستند که سرمایه گذاران برای خرید و فروش دارایی‌های ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

ممکن است برخی از سرمایه گذاران مفهوم صرافی "متمرکز" را تا حدی گمراه کننده بدانند، زیرا ارزهای دیجیتالی اغلب با عنوان "غیرمتمرکز" شناخته می‌شوند.

استفاده از اشخاص ثالث

در اصطلاح "صرافی ارز دیجیتال متمرکز"، کلمه "تمرکز" به استفاده از یک شخص ثالث برای کمک به انجام معاملات اشاره دارد. خریداران و فروشندگان به طور یکسان به این شخص ثالث ​​اعتماد می‌کنند تا دارایی‌های خود را اداره کنند. این امر در یک مجموعه بانکی متداول است، جایی که مشتری برای نگهداری پول خود به بانک اعتماد می‌کند. دلیل این راه اندازی این است که بانک‌ها، امنیت و نظارتی را ارائه می‌دهند که فرد نمی‌تواند به تنهایی داشته باشد. در مورد صرافی متمرکز ارز دیجیتال نیز، همان اصل اعمال می‌شود.

عناصر اصلی صرافی‌های متمرکز

موفقیت یا عدم موفقیت در صرافی بستگی به عوامل زیادی دارد. با این حال، یکی از مؤلفه‌های اصلی موفقیت، حجم معاملات است. به طور کلی، هرچه میزان حجم معاملات بیشتر باشد، نوسانات و دستکاری در بازار که احتمالاً در آن صرافی اتفاق می‌افتد، کمتر است. نوسان یک نکته اساسی است. به دلیل مدت زمان لازم برای انجام معاملات، قیمت یک کوین معین می‌تواند بین زمان شروع معاملات و زمان اتمام آن تغییر کند. هرچه حجم معاملات بیشتر باشد و معاملات سریعتر انجام شود، احتمال بروز این نوسان کمتر خواهد بود.

یکی دیگر از عناصر مهم صرافی موفق متمرکز، امنیت است. در حالی که هیچ صرافی از فعالیت‌های مخرب مانند هک­ کاملاً مصون نیست، برخی از آنها از سایرین امن‌تر هستند.


صرافی غیر متمرکز (DEX) چیست؟


صرافی غیر متمرکز صرافی­ است که برای نگهداری وجوه مشتری متکی به یک سرویس شخص ثالث نیست. در عوض، معاملات به طور مستقیم بین کاربران از طریق یک فرآیند خودکار انجام می‌شود.

مزایای استفاده از صرافی غیر متمرکز

-          بارزترین فایده برای استفاده از یک صرافی غیرمتمرکز بر یک صرافی متمرکز، ماهیت "بی‌اعتماد" آنها است. شما ملزم نیستید به امنیت یا صداقت صرافی اعتماد کنید زیرا وجوه توسط خود شما در کیف پول شخصی شما و نه توسط شخص ثالث، نگهداری می‌شوند.

-          یکی دیگر از مزیت‌های مدل غیر متمرکز، حفظ حریم خصوصی آن است. کاربران موظف نیستند جزئیات شخصی خود را برای هر کسی فاش کنند، مگر اینکه روش صرافی شامل نقل و انتقالات بانکی باشد، که در این صورت هویت شخص فقط برای کسی که از اوخریداری می‌کند یا به او می‌فروشد فاش می‌شود.

-          علاوه بر این، میزبانی صرافی‌های غیر متمرکز در تمام گره‌های درگیر توزیع می‌شود - به این معنی که هیچ خطری برای خرابی سرورها وجود ندارد.

معایب استفاده از صرافی غیر متمرکز

البته همیشه معایبی وجود دارد و این مورد از این قاعده نیز مستثنی نیست؛ مانند اینکه برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز، برای ثبت سفارش و برای انجام معامله، نیاز دارند تا کاربران آنلاین باشند.

تفاوت بین صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز

صرافی‌های متمرکز می‌توانند برای انجام معاملات از فیات به ارز دیجیتال ویا برعکس استفاده شوند. آنها همچنین می‌توانند برای انجام معاملات بین دو ارز دیجیتال مختلف نیز استفاده شوند. اگرچه به نظر می‌رسد همه انواع معامله بالقوه را پوشش می‌دهند، اما هنوز هم بازاری برای نوع دیگری از صرافی ارز دیجیتال نیز وجود دارد.

صرافی‌های غیر متمرکز شخص ثالث را حذف کردند و آنچه را که اغلب به عنوان یک محیط "بی‌اعتماد" تصور می‌شود، بوجود آوردند. این نوع صرافی‌ها به عنوان صرافی‌های همتا به همتا عمل می‌کنند. معاملات کاملاً بر اساس قراردادهای هوشمند انجام می‌شود.

تفاوت اساسی بین صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز این است که آیا یک شخص ثالث حضور دارد یا خیر. صرافی‌های غیر متمرکز در مقایسه با صرافی‌های متمرکز رواج و محبوبیت کمتری دارند. با این وجود، صرافی‌های غیر متمرکز در همه زمان‌ها وجود دارند.


معرفی چند صرافی در دنیا1- کوین بیس

کوین بیس به عنوان یکی از معتبرترین نام‌ها در صرافی‌های ارز دیجیتال ایجاد شده است و از این نظر، کم و بیش در بازار بی‌نظیر است. کوین بیس به عنوان یک موسسه مالی ایالات متحده تنظیم شده است و مطابق با مقررات کلیدی مالی اتحادیه اروپا است. کوین بیس همچنین توسط سرمایه گذاران اصلی مانند بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری پشتیبانی می‌شود. این سطح اطمینان تضمین می‌کند که کوین بیس، صرافی مورد انتخاب اکثر سرمایه گذاران مبتدی ارز دیجیتال باشد.

متأسفانه این تمرکز روی اعتماد به این معنی است که کوین بیس تنها با تعداد محدودی از ارزهای ارز دیجیتال معامله می‌کند. مشتریان همچنین به تعداد نسبتاً کمی از کشورهای مبدا در آمریکای شمالی، اروپا و اقیانوسیه محدود می‌شوند.

در مورد امنیت، کوین بیس سابقه فوق العاده ای دارد که تنها 2٪ از وجوه مشتری آن در هر نقطه بصورت آنلاین نگهداری می‌شوند. در کنار سیاست‌های بیمه‌ای، این امر باعث می‌شود کوین بیس به یکی از امن‌ترین صرافی‌ها برای استفاده کاربرانی که به دنبال خرید ارز دیجیتال هستند، تبدیل شود.

2- بایننس

 بایننس توسط چانگ پنگ ژائو -یک توسعه دهنده نرم افزار چینی که قبلاً سیستم‌هایی را برای بورس اوراق بهادار توکیو ساخته بود و نرم افزار تجارتی معاملات آتی را برای دفترچه معاملاتی  Bloomberg ایجاد کرده بود- تأسیس شد.

اگرچه در ابتدا در چین مستقر بود، اما سرکوب مقررات مربوط به ارزهای دیجیتال در آنجا باعث شد تا این ارز به ژاپن منتقل شود. با این حال، وقتی FCA ژاپن به بایننس هشدار داد، آنها تصمیم به جابجایی به مالت گرفتند.
بایننس یک صرافی برای معامله  کوین –به – کوین ارزهای دیجیتال با بیشترین تعداد برای جفت‌های موجود کوین و حجم معاملات در این صنعت است. واحد پایه مبادله، دلار نیست بلکه خود بیت کوین است. بایننس همچنین دارای مبلغ کم کارمزد برای معاملات و برداشت‌هاست. اگر کاربر در حال نگه داشتن کوین بایننس (BNB) باشد، هزینه‌های معامله تخفیف می‌یابد.

3- لوکال بیت کوینز

لوکال بیت کوینز یک صرافی همتا به همتا برای معامله بین ارزهای فیات و بیت کوین است که به عنوان واسطه‌ای بین دو طرفی عمل می‌کند که تصمیم می‌گیرند بیت کوین‌ها را با چه قیمتی و با چه روشی برای معامله استفاده کنند.
این بدان معناست که افراد می‌توانند ضمن جلوگیری از هرگونه مقررات یا مالیاتی که ممکن است برای انجام همان معامله  در بورس سنتی با آن مواجه شوند، نقل و انتقالات شخصی را هم از طریق ارز فیات و هم بیت کوین انجام دهند.

لوکال بیت کوینز به مردم از سراسر جهان اجازه می‌دهد تا بیت کوین‌ها را برای هر ارز فیات مبتنی بر سیستم همتا به همتا، صرف نظر از قوانین محلی ارز دیجیتال یا مقررات مالی معامله کنند.

لوکال بیت کوینز با اجازه فروشندگان امکان تبلیغ درصدی از کل ارزش معامله پیشنهادی را می‌دهد. خریداران می‌توانند براساس شرایط ارائه شده، معامله  با این فروشندگان را انتخاب کنند. خریداران و فروشندگان هر دو براساس معاملات گذشته دارای امتیازات شهرت هستند و کاربران باید تصمیم بگیرند که به چه کسی اعتماد کنند.

4- بیت فینکس

بیت فینکس یکی از پیشرفته‌ترین سیستم عامل‌های معاملات فیات - ارز دیجیتال و ارز دیجیتال - ارز دیجیتال است که برخی از بالاترین حجم نقدینگی و معاملات در بین صرافی‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. بیت فینکس در مورد معامله‌گران ارز دیجیتال که به دنبال پیاده سازی تکنیک‌های معامله پیشرفته و حجم گسترده معاملات هستند، رقبای کمی دارد. بیت فینکس طیف گسترده‌ای از ویژگی‌هایی را که معامله گران از یک سیستم عامل انتظار دارند، از جمله انواع سفارش پیشرفته، و طیف گسترده‌ای از کوین‌ها و جفت ارزهای فیات را ارائه می‌دهد. بیت فینکس همچنین دارای کارمزد­های کم است که به معامله گران با ارزش اختصاص داده شده است و با افزایش ارزش معامله، هزینه‌ها به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.

بیت فینکس در گذشته دو هک اصلی متحمل شده است زیرا حجم عظیم آن، آنرا به یک هدف اصلی برای هک تبدیل کرد، اما پس از آن، کلیه ضرر و زیان را به مشتریان بازپرداخت کرد و امنیت آنها را به طور قابل توجهی بهبود بخشید تا در زمره بهترین‌های این صنعت قرار بگیرد.

5- بیترکس

بیترکس یک صرافی ارز دیجیتال- ارز دیجیتال است که بیش از هر چیز دیگری با یک اولویت در ذهن طراحی شده است؛ که آن هم امنیت است. بیترکس همچنین بیشتر بودجه مشتری خود را در جایی غیرقابل دسترسی برای هکرها نگه می‌دارد و دارای یک سیستم قوی برای تأیید است.

علاوه بر امنیت، بیترکس به ارائه طیف عظیمی از جفت‌های تجاری ارز دیجیتال به ارز دیجیتال، با برخی از بالاترین حجم معاملات در این صنعت، تمرکز دارد. در حالی که بیترکس ممکن است اولین انتخاب برای معامله گران با تجربه ارز دیجیتال که به دنبال معامله کوین‌های اصلی هستند، نباشد؛ اما مطمئنا بهترین صرافی برای معامله  کوین‌های کمتر محبوب است. بیترکس نسبت به بسیاری از صرافی‌ها هزینه معاملاتی کمی بالاتری دارد و فقط با استفاده از بیت کوین، اتر یا تتر، می‌توانید پرداخت کنید.

 


صرافی‌هایی که در زمان نگارش این مقاله( سال 2020) ایران در لیست تحریم آنها نیست:1-ZB.com

یک صرافی ارز دیجیتال چینی است و از چندین ارز( اما نه طیف گسترده‌ای ) پشتیبانی می‌کند. برای استفاده از پلتفرم تجاری این صرافی نیازی به استفاده از یک مرورگر وب نیست. می‌توانید از نسخه ویندوز و همچنین اپلیکیشن موبایل آن استفاده کنید.

2- کوینکس

یک صرافی ارز دیجیتال مستقر در هنگ کنگ است. وایت پیپراین صرافی به طور رسمی در تاریخ 28 ژوئن 2019 منتشر شد و این صرافی قصد دارد یک سیستم معاملاتی غیرمتمرکز با فعالیت‌های جامعه محور، قوانین معاملاتی شفاف و دارایی‌های کنترل شده کاربرایجاد کند.

صرافی‌های زیادی وجود دارند، با این حال، قبل سرمایه گذاری در یکی از آنها، موارد خاصی وجود دارد که باید در نظر بگیرید که نام آن را "چک لیست صرافی" می‌گذاریم  و عبارتند از:

- اعتبار: قبل از انجام هر کاری مطمئن شوید صرافی در منطقه زندگی شما قابل دسترس است. به عنوان مثال، کوین بیس که یکی از بزرگترین صرافی‌هاست، در هند و اندونزی در دسترس نیست. بنابراین قبل از انجام هر کاری لطفاً این موضوع را بررسی کنید.

-شهرت: نکته بعدی که باید بررسی کنید شهرت صرافی است. آیا مردم از خدمات آنها راضی هستند؟ آیا اخیراً هک شده است؟ چقدر امن است؟ آیا مردم از آن شکایت کرده اند؟ توییتر می‌تواند منبع خوبی برای بررسی این موضوع باشد.

- رتبه صرافی: نکته مورد بررسی بعدی رتبه صرافی است.

- ایمنی: لطفا همیشه صرافی‌هایی را انتخاب کنید که نیاز به نوعی تأیید هویت از شما دارند. اگرچه ممکن است زمان ببرد، اما آنها به راحتی 100 برابر ایمن تر و مطمئن‌تر از صرافی‌های ناشناس هستند.

یکی از بهترین و امن‌ترین صرافی‌ها در ایران، صرافی بیتکس­روم با آدرس کانال تلگرامی https://t.me/bitexroom است که با مراجعه به کانال می‌توانید از شرایط و نحوه احراز هویت و همچنین نحوه ارتباط با کارشناسان صرافی اطلاع پیدا کنید.

 
اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}