فورک دائو


شبکه اتریوم شبکه‌ای از رایانه‌هاست که بلاکچین اتریوم را راه اندازی می‌کنند. این بلاکچین به شما امکان می‌دهد رمز ارزهایی به نام اتر را که در حال حاضر دومین رمز ارز محبوب پس از بیت‌کوین است، مبادله کنید. اتریوم همچنین به مردم امکان می‌دهد قراردادهای هوشمند شبکه را بنویسند و روی آن قرار دهند. سپس افراد با ارسال اتر به آنها این برنامه‌ها را اجرا می‌کنند.تعریف فورک دائو


دائو یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز است. هدف آن تدوین قوانین و دستگاه‌های تصمیم گیری یک سازمان، از بین بردن نیاز به اسناد و افراد در اداره کردن، و ایجاد ساختاری با کنترل غیرمتمرکز است.

دائو نام خاصی است که توسط تیم پشتیبانی آلمانی Slock.it برنامه ریزی شده است (شرکتی در ساخت "قفل‌های هوشمند" که به مردم امکان می‌دهد دارایی‌های خود مانند اتومبیل، قایق، آپارتمان و... را در یک نسخه غیرمتمرکز به اشتراک بگذارند).

 دائو در 30 آوریل 2016 با یک بودجه 28 روزه راه اندازی شد. تا 15 مه بیش از 100 میلیون دلار درآمد داشت و در پایان دوره، دائو با بودجه بیش از 150 میلیون دلار از بیش از 11000 عضو مشتاق، بزرگترین سرمایه گذاری مردمی در تاریخ بود. دائو سرمایه­‌ای بسیار بیشتر از آنچه سازندگانش انتظار داشتند جمع آوری کرد.

پس از پایان فروش عمومی، بحث‌های زیادی در مورد رفع آسیب پذیری‌ها قبل از شروع تأمین بودجه پیشنهادها وجود داشت. استفان توال، یکی از سازندگان دائو، در 12 ژوئن اعلام کرد که "یک اشکال تماس برگشتی" در این نرم افزار پیدا شده است اما "هیچ بودجه دائو در معرض خطر نیست".


هک دائو


متأسفانه، در حالی که برنامه نویسان در حال رفع این مشکل و مشکلات دیگر بودند، یک مهاجم ناشناس شروع به تخلیه دائو از اتر جمع آوری شده از فروش توکن‌هایش کرد، و قیمت اتر که بیش از 20 دلار بود، به زیر 13 دلار کاهش یافت.

در هفدهم ژوئن، ویتالیک بوترین از بنیاد اتریوم گفت که دائو مورد حمله قرار گرفته است و او یک راه حل تهیه کرده است: یک فورک پیشنهاد شده است. بوترین ادامه داد: "استخراج کنندگان و استخرهای استخراج باید به طور معمول معاملات را از سر بگیرند، منتظر کد سافت فورک باشند و آماده باشند تا اگر با این مسیر پیش رو برای اکوسیستم اتریوم موافق هستند، آن را بارگیری و اجرا کنند. دارندگان دائو و کاربران اتریوم باید آرام باشند. صرافی‌ها باید از سرگیری معاملات ETH احساس امنیت کنند".

در 20 ژوئیه 2016، اتریوم با تلاش برای بازگرداندن تقریباً 3.6 میلیون اتر که از یک قرارداد هوشمند معروف به دائو گرفته شده بود، یک تغییر حالت نامنظم را از طریق یک فورک ایجاد کرد. تعدادی از افراد در اکوسیستم با این تغییر موافق نبودند و معتقد بودند تغییر ناپذیری باید یک اصل بدون استثنا اساسی بلاکچین اتریوم باشد. آنها تصمیم گرفتند زنجیره اصلی خود را تحت عنوان اتریوم کلاسیک ادامه دهند. از آن زمان هر دو زنجیره به موجودیت‌های جداگانه تبدیل شدند. سازمان خودمختار غیرمتمرکز دائو با هدف تأمین بودجه و حاکمیت جامعه محور برای پروژه‌ها، توسط Slock.it  ایجاد شد. ایده اصلی این بود که پیشنهادهایی ارسال شود، متصدیان مدیریت پیشنهادات را مدیریت کنند، بودجه‌ای از سرمایه گذاران جامعه اتریوم جمع شود و اگر موفقیت پروژه ثابت شود، سرمایه گذاران سهمی از سود را دریافت کنند.

دائو همچنین یکی از اولین آزمایش‌ها برای توکن اتریوم بود. شرکت کنندگان به جای تأمین اعتباردهی مستقیم پروژه‌ها با اتر، اتر خود را با توکن دائو معامله می‌کردند، از آن برای رأی دادن در مورد بودجه پروژه استفاده می‌کردند و بعداً می‌توانستند آنها را با اتر معامله کنند. توکن‌های دائو برای خرید در فروش عمومی که از 5 آوریل تا 30 آوریل 2016 برگزار شد، وجود داشت و تقریباً 14٪ از کل اتر موجود را که در آن زمان 150 میلیون دلار ارزش داشت، جمع ‌کرد.


هارد فورک دائوچندین توسعه دهنده بر یافتن یک راه حل مناسب متمرکز شده‌اند و چندین روش در این مدت کوتاه مورد کاوش قرار گرفتند. از جمله آنها سافت فورک دائو بود که در 24 ژوئن اعلام شد، تاخیر در برداشتن دائو تا رسیدن به اجماع، و یک هارد فورک دائو، که در 15 ژوئیه برای خنثی کردن اثرات حمله دائو اعلام شد؛ و در تاریخ 28 ژوئن، توسعه دهندگان نتیجه گرفتند که هارد فورک دائو تنها گزینه مناسب برای حل کامل اوضاع است. در 20 ژوئیه هارد فورک  دائو(که امروزه با عنوان اتریوم شناخته می‌شود) پیاده سازی شد و بدین ترتیب دو شبکه اتریوم ایجاد شد، و بخش قابل توجهی از جامعه اتریوم - تقریباً 10٪ - (از نظر ارزش و قدرت استخراج) شروع به پشتیبانی از زنجیره غیر فورکی کردند که به عنوان اتریوم کلاسیک با نماد ETC شناخته شد. طی چند روز، چندین صرافی شروع به لیست کردن اتریوم ("ETH") و اتریوم کلاسیک ("ETC") کردند.


جدول زمانی


 5 آوریل 2016: Slock.it فورک دائو را ایجاد کرد.

 30 آوریل 2016: فروش گسترده دائو راه اندازی شد.

27 مه 2016: فروش گسترده دائو به پایان رسید.

6 ژوئن 2016: یک اشکال تماس بازگشتی عمومی کشف شد.

12 ژوئن 2016: استفان توال اظهار داشت که بودجه دائو در معرض خطر نیست.

17 ژوئن 2016:  دائو مورد سوء استفاده قرار گرفت و یک نوع اشکال ( به اصطلاح "اشکال ورود مجدد") برای شروع تخلیه وجوه کشف شد که در نهایت 30 درصد از بودجه را خدشه دار کرد.

21 ژوئن 2016: RHG اعلام کرد 70٪ دیگر از اتر ذخیره شده در دائو را ایمن کرده است.

24 ژوئن 2016: رأی گیری سافت فورک انجام شد.

28 ژوئن 2016: آسیب پذیری در سافت فورک کشف شد و این ایده کنار گذاشته شد. صحبت‌هایی راجع به ایجاد هارد فورک شکل گرفت.

15 ژوئیه 2016: هارد فورک دائو برای بازپرداخت بودجه گرفته شده در حمله دائو ارائه شد. رأی گیری برای انتخاب آن انجام شد.

20 ژوئیه 2016: کسانی که مخالف هارد فورک دائو بودند، از نسخه قدیمی غیر هارد فورک استفاده کردند.  

24 ژوئیه 2016: صرافی Poloniex زنجیره اصلی اتریوم را تحت نماد ETC لیست کرد و اولین صرافی بود که این کار را انجام داد.

دو شبکه اتریوم و اتریوم کلاسیک اکنون پروژه های جداگانه‌ای هستند، اگرچه بیشتر توسعه‌ها هنوز توسط انجمن اتریوم انجام می‌شود و به سادگی به پایگاه‌های اتریوم کلاسیک منتقل می‌شوند؛ با این وجود، مجموعه کامل تفاوت‌ها دائماً در حال تکامل هستند.
اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}