کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتالی (یا کیف پول الکترونیکی) یک سیستم مبتنی بر نرم افزار است که اطلاعات پرداخت و رمزهای عبور کاربران را به صورت ایمن ذخیره می‌کند. با استفاده از یک کیف پول دیجیتال، کاربران می‌توانند خریدها را به راحتی و به سرعت انجام دهند. آنها همچنین می‌توانند بدون نگرانی درباره اینکه آیا بعداً می‌توانند آنها را به خاطر بسپارند یا خیر، رمزهای عبور پیچیده‌تری ایجاد کنند.

از کیف پول‌های دیجیتالی می­توان در کنار سیستم‌های پرداخت تلفن همراه استفاده کرد که به مشتریان امکان پرداخت خرید با تلفن‌های هوشمند شان را می‌دهد.


ویژگی‌های اساسی-کیف پول‌های دیجیتال حساب‌های مالی هستند که به کاربران امکان می‌دهد وجوه را ذخیره کنند، معاملات انجام دهند و تاریخچه‌های پرداخت را از طریق رایانه ردیابی کنند.

این نرم افزارها ممکن است در برنامه تلفن همراه یک بانک یا به عنوان بستر پرداختی مانند PayPal درج شوند.

کیف پول‌های دیجیتالی همچنین رابط اصلی استفاده از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین هستند.تعریف کیف پول‌های دیجیتال


کیف پول‌های دیجیتالی با ذخیره کردن تمام اطلاعات پرداختی مصرف کننده به طور ایمن و فشرده، نیاز به حمل کیف پول فیزیکی را تا حد زیادی برطرف می‌کنند. همچنین کیف پول‌های دیجیتال برای شرکت‌هایی که داده‌های مصرف کننده را جمع می‌کنند، یک مزیت بالقوه است. هرچه شرکت‌ها از عادت خرید مشتریان خود بیشتر آگاه باشند، به طور مؤثرتر می‌توانند برای آنها بازاریابی کنند. تنها عیب آن برای مصرف کنندگان می‌تواند از دست دادن حریم خصوصی باشد.

کیف پول‌های دیجیتالی به بسیاری از کشورهای در حال توسعه اجازه می‌دهد تا با مشارکت کامل‌تر در سیستم مالی جهانی شرکت کنند. کیف پول‌های دیجیتال به شرکت کنندگان امکان پذیرش پرداخت خدمات ارائه شده را می‌دهند، همچنین می‌توانند از طریق دوستان و خانواده در کشورهای دیگر وجوه یا حواله دریافت کنند و به یک حساب بانکی با یک شرکت یا شعبه فیزیکی احتیاج ندارند.

ارزهای دیجیتال -به عنوان مثال بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال- صرفاً برای حفظ موجودی و انجام معاملات، به کیف پول‌های دیجیتال متکی هستند.

نمونه استفاده از کیف پول دیجیتال

در حالی که تعداد معدودی از شرکت‌های برتر کیف پول دیجیتال در سال 2016 شامل Due، Accelitec WalletBuilder، Adyel، Airtel Money، AlliedWallet، Alipay، American Express، Android Pay، Bank of America  و Boost Mobile – هستند، Google، Amazon، و Paypal از سایرین معروف‌ترند.

تفاوت بین کیف پول دیجیتال، کیف پول موبایل و کیف پول الکترونیکی چیست؟

می‌توانید از رایانه شخصی، لپ تاپ یا تلفن هوشمند خود به یک کیف پول دیجیتال دسترسی داشته باشید؛ و اگر فکر می‌کنید که یک کیف پول دیجیتال مانند حساب بانکی آنلاین یا برنامه بانک در تلفن شخصی به نظر می‌رسد، درست فکر کردید و ممکن است در حال حاضر کیف پول دیجیتال داشته باشید. با این وجود، انواع کیف پول دیجیتالی بسیار بیشتری نسبت به کیف پول دیجیتال بانکی یا کارت اعتباری وجود دارد.

کیف پول موبایل برنامه‌ای است که به طور خاص برای کاربران گوشی‌های هوشمند طراحی شده است. با این حال، بسیاری از کیف پول‌های موبایل نیز کیف پول دیجیتالی هستند، زیرا با تلفن‌های هوشمند و رایانه‌های شخصی سازگار هستند.

انواع مختلف کیف پول دیجیتال چیست؟

می‌توانید یک کیف پول دیجیتالی را از طریق بانک یا اپلیکیشن در تلفن هوشمند خود تنظیم کنید. به طور کلی، پس از بارگیری برنامه، یا رجوع به وب سایت یک موسسه مالی معتبر که به آن اعتماد دارید، مراحلی را که به شما داده می‌شود، مانند درخواست برای وارد کردن اطلاعات بانکی یا کارت اعتباری را دنبال کنید. بسیاری از موسسات مالی که بانک نیستند، کیف پول دیجیتالی ارائه می‌دهند؛ مثال: صرافی‌های دیجیتال. برخی از کیف پول‌های دیجیتال محبوب شامل  Apple Pay، Samsung Pay، Google Pay، Zelle  و Venmo، می‌باشند که به طور معمول، کیف پول‌های دیجیتال رایگان هستند اما ازشما خواسته می‌شود که شرایط و ضوابط را رعایت کنید.

به طور کلی، بیشتر کیف پول‌های دیجیتال اطلاعات کارت اعتباری را ذخیره می‌کنند و با انتقال پول از حساب بانکی یک شخص به حساب بانکی یا تجاری شخصی دیگر، پرداخت را تسهیل می‌کنند. کیف پول دیجیتالی نیز وجود دارد که شخص را قادر به ذخیره پول نقد می‌کند، مانند کیف پول ارزهای دیجیتال مثل  Coinbase، که به او امکان می‌دهد پول نقد خود را به ارز دیجیتال تبدیل کند.کیف پول ارز دیجیتال چیست؟


کیف پول ارز دیجیتال یک برنامه نرم افزاری است که کلیدهای خصوصی و عمومی را ذخیره می‌کند و با بلاکچین‌های مختلف در تعامل است تا کاربران بتوانند ارز دیجیتال را ارسال و دریافت کنند و بر موجودی خود نظارت کنند. اگر می‌خواهید از بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری استفاده کنید، باید کیف پول دیجیتالی داشته باشید.

کلید خصوصی: کلید خصوصی حق دسترسی و ارسال پول را به شما می‌دهد.

آدرس عمومی: آدرسی است که همه برای شما پول ارسال می‌کنند.

یک نکته کلیدی که باید قبل از ادامه به یاد داشته باشید این است که، آدرس عمومی همان چیزی است که شما برای ارسال پول به دیگران می‌دهید. اما تاکید می‌کنیم که کلید خصوصی خود را اعلام نکنید. کلید خصوصی فقط مختص خود شماست و اگر کلید خصوصی خود را به شخصی بدهید، او می‌تواند به پول شما دسترسی پیدا کند.

نحوه کار به چه صورت است؟

میلیون‌ها نفر از کیف پول‌های ارز دیجیتال استفاده می‌کنند، که بر خلاف کیف پول‌های سنتی، کیف پول‌های دیجیتال، ارز را ذخیره نمی‌کنند. در حقیقت، ارزها در هیچ مکان واحد ذخیره نمی‌شوند. تمام آنچه که وجود دارد، سوابق معاملات ذخیره شده در بلاکچین است.

کیف پول‌های ارز دیجیتال برنامه‌های نرم افزاری هستند که کلیدهای عمومی و خصوصی شما و رابط را با بلاکچین‌های مختلف ذخیره می‌کنند تا کاربران بتوانند بر موجودی خود نظارت داشته باشند، وجوه را ارسال کنند یا سایر عملیات را انجام دهند. وقتی شخصی بیت کوین یا هر نوع ارز دیجیتال دیگری را برای شما ارسال می‌کند، در اصل مالکیت کوین‌ها را به آدرس کیف پول شما می‌دهد. برای اینکه بتوانید آن کوین‌ها را خرج کرده و وجوه را آزاد کنید، کلید خصوصی که در کیف پول شما ذخیره شده است باید با آدرس عمومی ارزی که به آن اختصاص داده شده مطابقت داشته باشد. اگر کلیدهای عمومی و خصوصی مطابقت داشته باشند، موجودی در کیف پول دیجیتال شما افزایش می‌یابد. هیچ مبادله واقعی ارز وجود ندارد. معامله صرفاً با تاریخچه ثبت آن در بلاکچین و تغییر در موجودی در کیف پول ارز دیجیتال شما انجام می‌شود.


انواع مختلف کیف پول ارز دیجیتال چیست؟


همه کیف پول‌های ارز دیجیتال در دو دسته زیر قرار می­گیرند:

- ذخیره­ سازی گرم.

- ذخیره ­سازی سرد.

تفاوت ذخیره سازی گرم با ذخیره سازی سرد:

قبل از اینکه عمیقاً به این  موضوع بپردازیم، بگذارید از یک قیاس برای درک تفاوت بین این دو استفاده کنیم. کیف پول گرم مانند کیف پولی است که در جیب خود دارید. دسترسی آسان به پول را برای شما فراهم می‌کند اما بسیار آسیب پذیر است. ذخیره سرد از طرف دیگر، مانند حساب پس انداز شماست؛ برای استفاده روزانه غیر عملی است، اما بسیار بی‌خطر است.ذخیره سازی گرم


یک کیف پول که به اینترنت متصل است، کیف پول با "ذخیره­ سازی گرم" نامیده می‌شود. موارد زیر نمونه‌هایی از کیف پول گرم هستند:

-کیف پول‌های صرافی

- کیف پول نرم افزاری که می‌تواند برای رایانه شخصی، موبایل یا آنلاین باشد

- کیف پول‌های چند امضایی

که تعریف هر یک از آنها در ادامه شرح داده شده است، اما قبل از اینکه به هر یک از این کیف پول‌ها عمیق شویم، بیایید جوانب مثبت و منفی کیف پول گرم را بررسی کنیم.

جوانب مثبت کیف پول گرم:

- دسترسی آسان و سریع به وجوه

- پشتیبانی آسان در دستگاه‌های مختلف

-بسیار کاربرپسند و ایده آل برای مبتدیان

جوانب منفی کیف پول گرم:

- آسیب پذیر بودن در برابر هک‌ها و جرایم سایبری

- اگر از کلیدها به دقت بک ­آپ گرفته نشده باشد، در صورت آسیب دیدن دستگاه (لپ تاپ، تلفن و غیره)، کیف پول نیز آسیب می‌بیند.

- دستگاهی که کیف پول گرم شما مانند لپ تاپ، تلفن و غیره در آن ذخیره می‌شود، مستعد ابتلا به سرقت نیز هست.


ذخیره سازی سرد


در حالی که کیف پول‌های گرم دسترسی بالاتری به شما می‌دهند، اما واقعیت این است که بسیار ناامن هستند. به همین دلیل، ذخیره بخش عمده منابع مالی شما در یک کیف پول سرد محتاطانه‌تر است. یک کیف پول سرد به اینترنت متصل نیست، که به طور خودکار آن را از هکرها و ویروس‌ها در امان نگه می‌دارد.

نمونه‌هایی از کیف پول‌های سرد شامل موارد زیر است:

- کیف پول سخت افزاری

- کیف پول کاغذی

جوانب مثبت کیف پول سرد :

-100٪ ایمن در برابر هکرها و ویروس‌ها

- مکانی عالی برای ذخیره و HODL ارزهای شما برای مدت طولانی.

جوانب منفی کیف پول سرد :

- برای معاملات روزانه قابل استفاده نیست.

-برای افراد مبتدی کارساز نیست.

 

کیف پول آنلاین

 این نوع کیف پول­ به صورت آنلاین اجرا می‌شود و از هر وسیله محاسباتی در هر مکان قابل دسترسی است. با وجود اینکه دسترسی آنها راحت‌تر است، کیف پول‌های آنلاین کلیدهای خصوصی شما را به صورت آنلاین ذخیره می‌کنند و توسط شخص ثالثی کنترل می‌شوند که باعث می‌شود در برابر حملات هک و سرقت آسیب پذیر شوند.

کیف پول ویندوز

 این نوع کیف پول­ روی رایانه شخصی یا لپ تاپ بارگیری و نصب می‌شود. آنها فقط از یک رایانه‌ای که در آن بارگیری شده اند قابل دسترسی هستند. کیف پول‌های ویندوز یکی از بالاترین سطح امنیتی را ارائه می‌دهند، با این وجود اگر رایانه شما هک یا ویروسی شود، احتمال اینکه تمام وجوه خود را از دست بدهید وجود دارد.

کیف پول موبایل

 این نوع کیف پول­ روی یک اپلیکیشن روی تلفن شخصی اجرا شده و مفید است، زیرا می‌توان در هر مکانی از جمله فروشگاه‌های خرده فروشی از آن استفاده کرد. به دلیل محدود بودن فضای موجود در موبایل، کیف پول‌های موبایل معمولاً بسیار کوچکتر و ساده‌تر از کیف پول‌های ویندوز هستند.

کیف پول‌های چند امضایی

• برای جابجایی وجوه، هر کیف پول برای تایید تراکنش، به یک کاربر صادر کننده پرداخت نیاز دارد. برای تایید تراکنش، یک کیف پول چند امضایی نیاز به یک یا چند پرداخت کننده دارد.  

• تراکنش منقضی نمی‌شود - هیچ محدودیتی برای تأیید پیشنهاد تراکنش وجود ندارد. هیچ سلسله مراتبی برای پرداخت کننده‌ها وجود ندارد. این بدان معناست که هر پرداخت کننده‌ای می‌تواند یک پیشنهاد تراکنش ایجاد کند و همه پرداخت کننده‌ها می‌توانند پیشنهاد تراکنش‌ها را تایید کنند.

•  یک کیف پول 2-3 به دو پرداخت کننده (از تعداد کل سه نفر) نیاز دارد تا تراکنش را تایید کنند. نفر اول (A) پیشنهاد تراکنش را ایجاد می‌کند. هر یک از دو پرداخت کننده باقی مانده (B) یا (C) می‌توانند پیشنهاد تراکنش‌ها را تأیید کنند. یک کیف پول 2-3 دارای سه پرداخت کننده است اما فقط به دو امضا (تاییدیه) نیاز دارد.

کیف پول سخت افزاری

 کیف پول سخت افزاری با کیف پول نرم افزاری متفاوت است زیرا کلیدهای خصوصی کاربر را بر روی یک دستگاه سخت افزاری مانند USB ذخیره می‌کند. اگرچه کیف پول‌های سخت افزاری معاملات را بصورت آنلاین انجام می‌دهند، اما بصورت آفلاین ذخیره می‌شوند که امنیت بیشتری را به وجود می‌آورد. کیف پول‌های سخت افزاری می‌توانند از ارزهای مختلف، بسته به نیاز کاربر، پشتیبانی کنند. علاوه بر این، انجام معامله آسان است. کاربران به سادگی دستگاه خود را به هر رایانه یا دستگاهی با اینترنت متصل می‌کنند، یک پین را وارد می‌کنند، ارز ارسال می‌کنند و تأیید می‌کنند. کیف پول‌های سخت افزاری باعث می‌شود تا بتوانید به راحتی معامله کنید، ضمن اینکه پول خود را به صورت آفلاین و دور از خطر نگه دارید.

کیف پول کاغذی

 استفاده از این کیف پول بسیار آسان است و امنیت بسیار بالایی را ارائه می‌دهد. در حالی که اصطلاح کیف پول کاغذی به سادگی می‌تواند به یک کپی فیزیکی یا چاپی از کلیدهای عمومی و خصوصی شما اشاره کند، می‌تواند بعنوان یک نرم افزار برای تولید ایمن یک جفت کلید که سپس چاپ می‌شوند، نیز استفاده ­شود. استفاده از کیف پول کاغذی نسبتاً ساده است. انتقال بیت کوین یا هر ارز دیگری به کیف پول کاغذی، با انتقال وجه از کیف پول نرم افزاری شخص به آدرس عمومی نشان داده شده در کیف پول کاغذی او انجام می‌شود. از طرف دیگر، اگر بخواهد پول را برداشت یا خرج کند، تنها کاری که باید انجام دهد انتقال وجه از کیف پول کاغذی به کیف پول نرم افزاری خود است. این فرآیند، می‌تواند یا با اسکن کد QR روی کیف پول کاغذی، یا به صورت دستی با وارد کردن کلیدهای شخصی انجام شود.


آیا کیف پول‌های ارز دیجیتال امن هستند؟


کیف پول‌ها درجات امنیت مختلفی دارند. سطح امنیت به نوع کیف پول مورد استفاده (ویندوز، موبایل، آنلاین، کاغذی، سخت افزاری) و ارائه دهنده خدمات بستگی دارد. کیف پول‌های آنلاین می‌توانند کاربران را در معرض آسیب پذیری‌های موجود در پلتفرم کیف پول قرار دهند که توسط هکرها برای سرقت وجه شخص، مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند. از طرف دیگر، کیف پول‌های آفلاین قابل هک نیستند زیرا آنها به شبکه آنلاین وصل نمی‌شوند و برای امنیت به شخص ثالث اعتماد نمی‌کنند.

اگرچه کیف پول‌های آنلاین آسیب پذیرتر و مستعد حملات هکری بیشتری هستند، اما اقدامات احتیاطی امنیتی در هنگام استفاده در آنها پیاده سازی و رعایت شده است. به یاد داشته باشید که مهم نیست از کدام کیف پول استفاده می‌کنید، از دست دادن کلیدهای خصوصی شما باعث می‌شود پول خود را از دست بدهید. به همین ترتیب، اگر کیف پول شما هک شود، یا پول را به کلاهبرداری بفرستید، هیچ راهی برای پس گرفتن پول از دست رفته یا معکوس کردن معامله وجود ندارد. بنابراین بسیار احتیاط کنید و مراقب باشید!

چند راهکار برای پیشگیری از مشکلات احتمالی:

-از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

-فقط مقادیر کمی ارز را برای استفاده روزمره در کیف پول آنلاین، ویندوز یا موبایل خود ذخیره کنید و بخش اعظم بودجه خود را در یک محیط با امنیت بالا نگه دارید.

-به روز رسانی نرم افزار: نرم افزار خود را به روز نگه دارید تا آخرین پیشرفت‌های امنیتی در دسترس باشد. شما باید نه تنها نرم افزار کیف پول خود، بلکه نرم افزار را در رایانه یا موبایل خود نیز به روز کنید.

- اضافه کردن لایه‌های امنیتی بیشتر: هرچه لایه‌های امنیتی بیشتر باشد، بهتر است. با تنظیم رمزهای عبور طولانی و پیچیده و اطمینان از هرگونه برداشت وجوه با وارد کردن رمزعبور، می‌توان به این مهم دست یابید. از کیف پول‌هایی استفاده کنید که از اعتبار خوبی برخوردار باشند و لایه‌های امنیتی اضافی مانند تأیید هویت دو مرحله‌ای و الزامات اضافی برای پین کد را هر بار که یک برنامه کیف پول باز می شود فراهم کنند.


اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}