NFT چیست؟

 NFT یک دارایی دیجیتال است که اشیای دنیای واقعی مانند هنر، موسیقی، آیتم‌های بازی و فیلم‌ها را نمایش می‌دهد. بصورت آنلاین و غالباً با ارز رمزپایه خرید و فروش می‌شود و به طور کلی با همان نرم افزار ارزهای رمزنگاری شده رمزگذاری می‌شود.

 اگرچه NFT از سال 2014 وجود داشته است، اما اکنون شهرت زیادی پیدا کرده است زیرا به یک روش محبوب و روزافزون برای خرید و فروش آثار هنری دیجیتال تبدیل شده است.


NFT چه تفاوتی با رمزارز دارد؟


 NFT  توکن غیر قابل تعویض (non-fungible) است. به طور کلی با استفاده از همان نوع برنامه نویسی ارز رمزنگاری شده مانند بیت کوین یا اتریوم ساخته شده است، اما تنها نقطه شباهتش همین است.

پول فیزیکی و ارزهای رمزپایه قابل تعویض ( یا fungible) هستند، به این معنی که می‌توان آنها را با یکدیگر معامله یا تعویض کرد. همچنین ارزش آنها برابر است - یک دلار همیشه به ارزش یک دلار دیگر است. یک بیت کوین همیشه با بیت کوین دیگر برابر است؛ اما NFTها متفاوت اند. هرکدام دارای یک امضای دیجیتالی هستند که امکان مبادله آنها را با یکدیگرغیرممکن می‌کند (بنابراین غیر قابل تعویض است). به عنوان مثال، یک کلیپ  NBA Top Shotبا EVERYDAYS  برابر نیست، با وجود اینکه هر دو NFT هستند.


تاریخچه NFTها با بازی CryptoKitties که بازیکنان را قادر می سازد گربه های مجازی با نسخه محدود را خریداری کنند و "پرورش" دهند، در سال 2017 مورد توجه قرار گرفت. از آنجا سازندگان بازی NFT را به طرز گسترده‌ای پذیرفتند تا به گیمرها اجازه دهند در بازی مواردی مانند شیلدهای محافظ دیجیتال، شمشیر یا جوایز مشابه و سایر مجموعه‌های بازی را به دست آورند.

توکن سازی دارایی‌های بازی یک تغییر واقعی در بازی است، زیرا امکان انتقال توکن‌ها بین بازی‌های مختلف یا بازیکنان دیگر را از طریق بازارهای بلاکچین تخصصی NFT فراهم می‌کند. NFT چگونه کار می‌کند؟


 NFTها روی بلاکچین قرار دارند که یک دفتر عمومی توزیع شده است و معاملات را ثبت می‌کند. به طور خاص، NFT ها معمولاً در بلاکچین اتریوم نگهداری می‌شوند، اگرچه بلاکچین‌های دیگر نیز از آنها پشتیبانی می‌کنند. NFT شامل اشیا دیجیتال از جمله:

- هنر

- گیف‌ها

- فیلم‌ها و موارد مهم ورزشی

- کلکسیون‌ها

- آواتارهای مجازی و پوسته‌های بازی‌های ویدیویی

-  موسیقی و غیره است.

حتی شامل توییت‌ها هم می‌شود. جک دورسی، بنیانگذار توییتر، اولین توئیت خود را به عنوان NFT با بیش از 2.9 میلیون دلار فروخت. اساساً،NFT ها مانند آیتم‌های کلکسیونی فیزیکی هستند، با این تفاوت که فقط دیجیتال هستند. بنابراین خریدار به جای اینکه یک نقاشی رنگ روغن واقعی به دیوار آویزان کند، به جای آن یک فایل دیجیتال دریافت می‌کند.

آنها همچنین از حقوق مالکیت انحصاری برخوردارند بدین معنی که می‌توانند در یک زمان فقط یک مالک داشته باشند.


NFT ها برای چه استفاده می‌شوند؟


 فناوری بلاکچین و NFT فرصتی منحصر به فرد برای کسب درآمد از کالاهای خود به هنرمندان و سازندگان محتوا می‌دهد. به عنوان مثال، دیگر هنرمندان برای فروش هنر خود مجبور نیستند به گالری‌ها یا حراج خانه‌ها اعتماد کنند. در عوض، هنرمند می‌تواند آن را مستقیماً به عنوان NFT به مصرف کننده بفروشد، که به آنها امکان می‌دهد بیشتر سود خود را نیز حفظ کنند. علاوه بر این، هنرمندان می‌توانند حق امتیاز برنامه ریزی کنند تا هر زمان که هنرشان به مالک جدید فروخته شود، درصدی از فروش را دریافت کنند که به نوبه خود یک ویژگی جذاب به شمار می‌رود زیرا هنرمندان به طور کلی پس از فروش هنر خود درآمد بعدی را دریافت نمی‌کنند.

 هنر تنها راه کسب درآمد با NFT نیست. مارک‌هایی مانند Charmin و Taco Bell برای جمع آوری کمک مالی برای امور خیریه  NFTمی‌فروشند.


چرا توکن‌های NFT مهم هستند؟شاید بارزترین مزیتNFT ها بهره وری در بازار باشد. تبدیل دارایی فیزیکی به دارایی دیجیتال باعث ساده سازی فرایندها و حذف واسطه‌ها می‌شود.NFT ها که نمایانگر آثار هنری دیجیتال یا فیزیکی در بلاکچین هستند، نیاز به واسطه را حذف می‌کنند و به هنرمندان امکان می‌دهد مستقیماً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. آنها همچنین می‌توانند فرایندهای تجاری را بهبود بخشند. به عنوان مثال، یک NFT برای فروش یک محصول، تعامل با عوامل مختلف در یک زنجیره تأمین را آسان می‌کند و به پیگیری منشأ، تولید و فروش آن در کل مراحل کمک می‌کند.

مهیج‌ترین امکان NFT در ایجاد بازارهای جدید و شکل‌های سرمایه گذاری نهفته است. NFT می‌تواند با تقسیم دارایی‌های فیزیکی مانند املاک و مستغلات، سرمایه گذاری را دموکراتیک کند. تقسیم دارایی املاک و مستغلات دیجیتال بین مالکان متعدد بسیار آسان‌تر از دارایی فیزیکی است. قطعه‌ای از املاک و مستغلات را که به چند بخش تقسیم شده است در نظر بگیرید که هر یک از آنها دارای ویژگی‌ها و انواع مختلف ملک است. یکی از این بخش‌ها ممکن است در کنار ساحل باشد در حالی که دیگری مجتمع تفریحی است و در عین حال دیگری یک منطقه مسکونی است. بسته به ویژگی‌های آن، هر قطعه زمین منحصر به فرد است، قیمت آن متفاوت است و با NFT نمایش داده می‌شود. معاملات املاک و مستغلات، یک امر پیچیده است که در هر NFT منحصر به فرد، می‌تواند ساده شود.


نحوه خرید NFT


ابتدا باید کیف پول دیجیتالی تهیه کنید که به شما امکان ذخیره NFT و ارزهای رمزپایه را بدهد. هنگامی که کیف پول خود را راه اندازی کردید و بودجه آن را تأمین کردید، به سایت‌های NFT برای خرید مراجعه کنید. در حال حاضر، بزرگترین بازارهای NFT عبارتند از:

 OpenSea.io - این پلتفرم نظیر به نظیر خود را به عنوان تهیه کننده "کالاهای دیجیتالی و کلکسیون‌های کمیاب" معرفی می‌کند. برای شروع، تنها کاری که باید انجام دهید ایجاد یک حساب کاربری برای مجموعه‌های NFT است.

Rarible  - یک بازار آزاد و دموکراتیک است که به هنرمندان و خالقین امکان صدور و فروش NFT را می‌دهد. توکن‌های RARI صادر شده در پلتفرم، دارندگان را قادر می‌سازند تا ویژگی‌هایی مانند هزینه‌ها و قوانین جامعه را بسنجند.


اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}