تفاوت بیت کوین با بیت ­کوین ­کش چیست؟

بررسی اجمالی

از زمان راه اندازی آن، سوالاتی در مورد توانایی بیت­ کوین در مقیاس ­گذاری موثر وجود دارد. معاملات مربوط به ارز دیجیتال بیت­ کوین در یک دفترکل دیجیتال معروف به بلاکچین پردازش، تأیید و ذخیره می‌شوند. بلاکچین یک فناوری انقلابی برای ثبت دفترکل است که تخریب دفترکل در آن دشوار است؛ زیرا واقعیت آنچه رخ داده با نظر اکثریت، و نه توسط یک شخص منفرد تأیید می‌شود. علاوه بر این، این شبکه غیرمتمرکز است؛ به این معنی که در رایانه‌های سراسر جهان وجود دارد.

مشکل فناوری بلاکچین در شبکه بیت­ کوین، کند بودن آن است، به ویژه در مقایسه با بانک‌هایی که با معاملات کارت اعتباری سر و کار دارند. به عنوان مثال شرکت محبوب کارت اعتباری ویزا نزدیک به 150 میلیون تراکنش در روز را انجام می‌دهد که تقریباً به طور متوسط ​​1700 تراکنش در ثانیه انجام می‌شود.

شبکه بیت ­کوین در هر ثانیه چند تراکنش می‌تواند انجام دهد؟ پردازش ممکن است چند دقیقه یا بیشتر طول بکشد. با رشد شبکه کاربران بیت ­کوین، زمان انتظار طولانی‌تر شده؛ زیرا تراکنش‌های بیشتری برای پردازش، بدون تغییر در فناوری اساسی که آنها را پردازش می‌کند، وجود دارد.

بحث‌های جاری پیرامون فناوری بیت­ کوین مربوط به مشکل اصلی مقیاس ­گذاری و افزایش سرعت روند تأیید معامله است. توسعه ­دهندگان و استخراج ­کنندگان ارزهای رمزنگاری شده دو راه حل عمده برای این مشکل ارائه داده­ اند. مورد اول شامل کوچکتر شدن مقدار داده‌هایی است که باید در هر بلوک تأیید شود، بنابراین تراکنش‌هایی سریع‌تر و ارزان‌تر ایجاد می‌شود، در حالی که مورد دوم نیاز به بزرگتر کردن بلوک‌های داده دارد تا اطلاعات بیشتری در یک زمان پردازش شوند. بیت ­کوین ­کش  (BCH) از این راه حل‌ها ساخته شده است. در ادامه، به بررسی دقیق تفاوت بیت ­کوین و BCH  با یکدیگر خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های کلیدی

• بیت ­کوین در زمان پردازش معاملات محدود است، موضوعی که باعث ایجاد اختلاف بین جناح‌های استخراج بیت ­کوین و جوامع در حال توسعه شده است.

• بیت­ کوین ­کش توسط استخراج ­کنندگان و توسعه ­دهندگان بیت ­کوین که نگران آینده ارز بیت­ کوین و توانایی مقیاس ­گذاری موثر آن هستند آغاز شد.

• در حالی که بلوک‌های بیت کوین به 1 مگابایت محدود می‌شوند، بلوک‌هایBCH  ، 8 مگابایت هستند.

در آگوست 2017، برخی از استخراج­ کنندگان و توسعه ­دهندگان آنچه را که به عنوان هارد فورک شناخته می‌شود آغاز کردند و به طور موثر ارز جدیدی با عنوان BCH ایجاد کردند. BCH بلاکچین و مشخصات خاص خود، از جمله یک تمایز بسیار مهم از بیت­ کوین را دارد. BCH برای تسریع در فرآیند تأیید، اندازه بلوک را تا 8 مگابایت، با یک سطح قابل تنظیم از سختی، برای اطمینان از بقای زنجیره و سرعت تأیید معامله، صرف نظر از تعداد ماینرهایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، افزایش داده است.

بنابراین بیت ­کوین ­کش می‌تواند معاملات را سریعتر از شبکه بیت ­کوین پردازش کند، به این معنی که زمان انتظار کوتاه‌تر است و کارمزد پردازش معامله کمتر است. شبکه بیت­ کوین ­کش به نسبت شبکه بیت ­کوین، می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را در هر ثانیه انجام دهد. با این حال، با سریعتر شدن زمان تأیید معامله، موارد منفی نیز به وجود می‌آید. یک مسئله بالقوه با اندازه بلوک بزرگتر مرتبط با BCH این است که امنیت می‌تواند نسبت به شبکه بیت ­کوین به خطر بیفتد. به این صورت، بیت کوین محبوب‌ترین ارز رمزنگاری شده در جهان و همچنین بزرگترین سرمایه بازار است، بنابراین کاربران BCH ممکن است دریابند که نقدینگی و قابلیت استفاده در دنیای واقعی کمتر از بیت ­کوین است.

بیت ­کوین­ کش با تحقق وعده اصلی بیت ­کوین به عنوان "پول نقد الکترونیکی همتا به همتا" پول خوبی به دنیا انتقال می‌دهد. بازرگانان و کاربران با هزینه کم و تأیید قابل اعتماد توانمند می‌شوند. آینده با رشد نامحدود، تصویب جهانی، نوآوری‌های غیرمجاز و توسعه غیرمتمرکز به خوبی می‌درخشد.

همه چیز با توافق یا اختلاف نظر در مورد چگونگی بهبود فناوری بیت ­کوین آغاز شد. همانطور که می‌دانید یکی از مشکلات بیت کوین این است که هرچه تعداد بیشتری از افراد از آن استفاده می‌کنند، پردازش تراکنش‌ها در شبکه‌ها طولانی‌تر می‌شود که همچنین به معنای گران شدن کارمزد معاملات است!

علاقه ­مندان به بیت­ کوین فهمیدند که این مسئله به یک معضل بزرگ تبدیل شده است، خصوصاً اکنون که این ارز رمزنگاری شده بسیار محبوب شده است. برای کمک به یافتن راه حل، توسعه دهندگان دو ایده متفاوت ارائه دادند.

ایده 1: تغییر دادن قالب هر بلوک

در اینجا مثالی از دنیای واقعی برای شما آورده شده است: به نوشتن هر معامله با بیت­ کوین در یک برگ خالی فکر کنید. ابتدا باید آدرس کیف پول فرستنده و گیرنده را بنویسید. سپس، باید امضاهای انفرادی را برای هر معامله بنویسید.

بنابراین، یک گروه از توسعه دهندگان پیشنهاد کردند که یک ورق کاغذ را به دو قسمت جدا کنید. در یک برگ کاغذ آدرس فرستنده و گیرنده وجود دارد، در حالی که برگ دیگر حاوی امضاها است.

اساساً، چون فضای بیشتری روی کاغذ وجود دارد، می‌توان معاملات بیشتری را پردازش کرد!

ایده 2: افزایش اندازه بلوک

گروه دیگری از توسعه دهندگان فکر کردند که این ایده بدی است. چرا؟ خوب، اگرچه تغییر قالب هر بلوک از نظر فنی باعث افزایش سرعت معامله بیت کوین می‌شود، اما این فقط یک راه حل موقت است. بنابراین، وقتی شبکه بیت­ کوین محبوبیت بیشتری پیدا کند، به یک نسخه جدید دیگر نیاز دارد.

آنها فکر کردند که بهترین راه حل مسئله سرعت Bitcoin، افزایش حداکثر اندازه بلوک است.

با استفاده از همان مثال واقعی در بالا: اکنون تصور کنید که ورق اصلی کاغذ 10 میلی ­متر بود. این اندازه بلوک است (برای بیت ­کوین، این مقدار به 1 مگابایت می‌رسد). پیشنهاد شد که با افزایش اندازه بلوک، می‌توان معاملات بیشتری را پردازش کرد.

بنابراین، آنها فکر کردند که می‌توانند ورق کاغذ را 2 برابر یا به طول 20 میلی­ متر (در مورد بیت­ کوین 2 مگابایت) افزایش دهند! این ایده همچنین مجاز است که حداکثر اندازه بلوک را اگر در آینده لازم بود تا 8 برابر افزایش دهد.

بحث اصلی این بود که برای تبدیل بیت ­کوین به یک سیستم پرداخت روزمره به اندازه بلوک بزرگتری نیاز است. در غیر این صورت، بیشتر شبیه طلا خواهد بود تا پول!

کدام ایده محبوب‌تر بود؟

هر کسی که در مورد بیت­ کوین ­کش تعجب می‌کند باید توجه داشته باشد که در مورد بیت ­کوین هیچ کس نمی‌تواند در سیستم تغییراتی ایجاد کند مگر اینکه اکثر مردم موافق باشند. بنابراین، برای تصمیم ­گیری در مورد گزینه انتخابی، رأی گیری انجام شد. ایده اول 97 % آرا را به دست آورد! با این حال، برای ایجاد این تغییر در بلاکچین بیت ­کوین سیستم باید یک سافت فورک را اجرا کند.

البته گروهی از توسعه ­دهندگان که راه حل ایده 2 را ترجیح دادند از تصمیم نهایی راضی نبودند. بنابراین، آنها تصمیم گرفتند که هارد فورکی را ایجاد کنند که منجر به ایجاد بیت ­کوین ­کش شد!

توجه: وقتی صحبت از فورک می‌شود، به این معنی است که تغییراتی در طراحی بلاکچین ایجاد می‌شود. وقتی سافت فورک اتفاق می‌افتد، به این معنی است که قوانین خاصی تغییر می‌کند، اما بلوک‌های جدید هنوز توسط نرم ­افزار اصلی شناخته می‌شوند. با این حال، در یک هارد فورک ، بلوک‌های جدید روی یک بلاکچین جداگانه کار می‌کنند - درست مثل بیت­ کوین ­کش !

بیت ­کوین­ کش چه کاری انجام می‌دهد ؟

بیت­ کوین­ کش به طور رسمی در آگوست 2017 منتشر شد. فناوری آن بسیار شبیه بیت ­کوین است و همانند بیت کوین، 21 میلیون ارز از آن نیز وجود دارد.

هدف اصلی بیت­ کوین کش استفاده از آن به عنوان یک سیستم پرداخت است. این بدان معنی است که دقیقاً مانند مشتری بیت کوین اصلی، افراد می‌توانند وجوه ارسال و دریافت کنند. با این وجود، فناوری بیت کوین کش  زمان معامله بسیار سریعتر و کارمزد معامله کمتر را امکان پذیر می‌کند!

 از زمان انتشار در آگوست 2017، بیت کوین کش عملکرد بسیار خوبی داشته است.

 

اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}