فورک به چه معناست؟


هر نرم افزار با تغییر پویایی و ارتقا پیشنهادات خود نیاز به بروزرسانی دارد که در فرهنگ لغت رمزنگاری، آن را "فورک" می‌نامند. همانطور که قبلاً شنیده‌اید، سافت فورک و هارد فورک دو نوع فورک هستند. اگر به زبان ساده بیان شود، تنها تفاوت این دو فورک در این است که سافت فورک  از نسخه قبلی نرم افزار نیز پشتیبانی می‌کند در حالی که هارد فورک یک تغییر دائمی است که با نسخه قبلی سازگار نیست. یک سافت فورک نشان دهنده تغییرات جزئی در زنجیره است، و همانطور که از نام آن مشخص است، تغییرات هارد فورک معمولاً اساسی ­و بنیادی‌تر هستند.

برخلاف تصور رایج، یک فورک در تمام بسترهای مبتنی بر بلاکچین و نه فقط بیت ‌کوین، امکان پذیر است.

در ادامه به تفصیل به شرح این دو نوع فورک خواهیم پرداخت:


هارد فورک چیست؟


هارد فورک، یک تغییر اساسی در پروتکل شبکه است که باعث می‌شود بلوک‌ها و تراکنش‌های نامعتبر قبلی، معتبر شوند، یا بالعکس. یک هارد فورک نیاز به ارتقا همه گره‌ها یا کاربران، به جدیدترین نسخه نرم افزار پروتکل دارد.

هارد فورک نسبت به سافت فورک پیچیده‌تر است؛ زیرا تغییرات قابل توجهی را در پروتکل اعمال می‌کند. این تغییرات آنقدر شدید است که منجر به ایجاد دو ارز رمزپایه متمایز می‌شود، که یکی بدون تغییر باقی می‌ماند و دیگری نسخه کاملاً جدید تغییر یافته است و پس از تقسیم، معاملات انجام شده در بلاکچین قبلی، توسط زنجیره جدید قابل تشخیص نمی‌باشند. یکی از نمونه‌های شناخته شده هارد فورک در بیت‌ کوین، بیت کوین کش نام دارد.یک هارد فورک چگونه عمل می‌کند؟


هارد فورک زمانی رخ می‌دهد که گره‌های جدیدترین نسخه بلاکچین، دیگر نسخه (های) قدیمی بلاکچین را نپذیرند. افزودن یک قانون جدید به کد، اساساً یک فورک در بلاکچین ایجاد می‌کند: یک مسیر از بلاکچین جدید و بروز شده پیروی می‌کند، و مسیر دیگر در مسیر قدیمی ادامه می‌یابد. به طور کلی، پس از مدت کوتاهی، آنهایی که در زنجیره قدیمی بودند متوجه می‌شوند که نسخه بلاکچین آنها منسوخ شده یا غیر مرتبط است و به سرعت به آخرین نسخه ارتقا می‌یابند.

دلایل ایجاد هارد فورک چیست؟

دلایل متعددی برای اجرای یک هارد فورک توسط توسعه دهندگان وجود دارد مانند: اصلاح خطرات مهم امنیتی موجود در نسخه‌های قدیمی نرم افزار، اضافه کردن عملکرد جدید یا معکوس کردن معاملات – مانند فورک دائو (DAO) در بلاکچین اتریوم که برای برگرداندن هک بود.انواع هارد فورک


محبوب‌ترین انواع هارد فورک عبارتند از:

1- هارد فورک برنامه ریزی شده: فورکی که از همان ابتدای پروژه تهیه شده است و اکثر توسعه­ دهندگان با موافقت جامعه با آن توافق می‌کنند، هارد فورک برنامه ریزی شده نامیده می‌شود. هارد فورک برنامه ریزی شده، نسخه بسیار بهتری از ارز موجود، با قابلیت‌ها و ویژگی‌های زنجیره‌ای پیشرفته را ارائه می‌دهد. در سال 2017، مونرو یک هارد فورک را ارائه داد که ویژگی جدیدی از حریم خصوصی را به زنجیره وارد کرد.

برخی دیگر از نمونه‌های هارد فورک برنامه ریزی شده که قبلاً در صنعت رمزنگاری اتفاق افتاده بود، شامل اتریوم Byzantium و Segregated Witnesses (Segwit) است.

2-هارد فورک بحث برانگیز: هارد فورک بحث برانگیز هنگامی اتفاق می‌افتد که در فضای مربوط به فورک درگیری ایجاد شود که منجر به ایجاد دو زنجیره متفاوت شود، یکی بدون تغییر و دیگری نسخه بهتری از نسخه اصلی باشد. یکی از عمده هارد فورک‌های بیت ­کوین که در گذشته ایجاد شد، بیت کوین کش است. جامعه رمزنگاری در مورد گسترش اندازه بلوک بیت کوین از 1 مگابایت به 8 مگابایت، که به نظر می‌رسد باعث تسریع در انجام معاملات شد، در طول تاریخ با چنین مناقشاتی روبرو بوده است. در پایان این اختلاف نظر، هارد فورک این زنجیره ظاهر شد. هارد فورک بیت کوین کش و اتریوم کلاسیک، هارد فورک بحث برانگیز بودند.


سافت فورک چیست؟


ارتقا سازگار با نسخه قبلی پروتکل، سافت فورک نام دارد؛ به این معنی که حتی پس از ایجاد فورک که منجر به تشکیل یک زنجیره جدید می‌شود، گره‌های قبلی هنوز می‌توانند معاملات را پردازش کنند. با این حال، بلوک‌های قدیمی باید از قوانین جدید پیروی کنند.

اگر کاربری علاقه‌ای به استفاده از نسخه پیشرفته نداشته باشد، همچنان می‌تواند به استفاده از نسخه قبلی ادامه دهد. برای انجام سافت فورک، تأیید اکثر اعضای زنجیره‌ لازم است.

این نوع فورک‌ها برای اجرای قوانین جدید فقط به اکثر ماینرها برای بروزرسانی نیاز دارند، در مقابل، یک هارد فورک برای ارتقا و توافق نسخه جدید به همه گره‌ها نیاز دارد.


تفاوت هارد فورک با سافت فورکهارد فورک و سافت فورک اساساً یکسان هستند؛ به این معنا که وقتی کد موجود پلتفرم یک ارز رمزنگاری شده تغییر می‌کند، هنگام ایجاد نسخه جدید، یک نسخه قدیمی در شبکه باقی می‌ماند. با استفاده از یک سافت فورک، فقط یک بلاکچین معتبر باقی می‌ماند زیرا کاربران از این به روزرسانی استفاده می‌کنند. در حالی که با یک هارد فورک، بلاکچین‌های قدیمی و جدید هر دو در کنار هم وجود دارند، به این معنی که نرم افزار باید به روز شود تا طبق قوانین جدید کار کند. هر دو فورک شکاف ایجاد می‌کنند، اما یک هارد فورک دو بلاکچین ایجاد می‌کند و یک سافت فورک  به این نتیجه می‌رسد که یکی ایجاد کند.

با توجه به تفاوت در امنیت بین فورک‌های سخت و نرم، تقریباً همه کاربران و توسعه­ دهندگان خواستار هارد فورک هستند چون حریم خصوصی حاصل از یک هارد فورک بیشتر از سافت فورک  است.

 

 

اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}