KYC به چه معنی است؟

KYC مخفف کلمه Know Your Customer (مشتری خود را بشناسید) است که به زبان ساده، بدین معنی است که بدانید که کاربران یا مشتری ثبت شده شما چه کسانی هستند. از لحاظ تئوری، باید به اندازه کافی ساده باشد اما در عمل دشوارتر است. بیشتر تنظیم کنندگان مالی به موسسات مالی برای اجرای KYC نیاز دارند، اما آنها مشخص نمی‌کنند که دقیقاً چه کاری باید انجام شود. برخی قوانین ایجاب می‌کند که بانک‌ها یا صرافی‌ها حداقل مجموعه‌ای از اسناد و اطلاعات شخصی را جمع آوری کنند، که این داده‌ها به طور معمول شامل موارد زیر است:

•   نام

 • نشانی

 • شماره شناسایی

 • کشور محل اقامت

 • تاریخ تولد

 فراتر از این اطلاعات، هر سازمان به طور متفاوتی تصمیم می‌گیرد که چه کاری باید انجام شود تا با اطمینان مشتری خود را بشناسد. این امر منجر به تنوع باورنکردنی رویه‌های KYC حتی بین دو پلتفرم به ظاهر یکسان شده است.


 چرا KYC مهم است؟


 یکی از عناصر مهم KYC اطمینان از عدم انجام معاملات مربوط به پولشویی توسط کاربران است. ناشناس بودن و عدم کنترل مرکزی صنعت ارزهای رمزنگاری شده، ناگزیر منجر به استفاده مجرمان از این ارزهای دیجیتال برای هدایت غیرقانونی بودجه شده است.

 KYC باعث ایجاد اطمینان در بین خریداران و فروشندگان می‌شود تا اطمینان حاصل شود که هر دو در موارد فعالیت‌های متقلبانه بهتر محافظت می‌شوند. شناخت مشتری برای افرادی که قصد شرکت در بازارهای آنلاین را دارند نیز مهم است. امروزه مکان‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید با استفاده از بیت ­کوین خرید کنید، اما چگونه می‌توانید بفهمید که فروشنده اصلی است یا خیر؟ رویه‌ها و مقررات KYC می‌تواند به شما در حفظ امنیت کمک کند.


آیا تمرکززدایی به دلیل KYC کاهش یافته است؟ممکن است برخی تصور کنند که KYC با اهداف تمرکززدایی ساتوشی ناکاماتو مغایر است، اما لزوماً اینگونه نیست. داشتن تیم‌هایی از افراد یا هوش مصنوعی که بلاکچین ارز رمزنگاری شده را رصد می‌کند، ناگهان آن را به یک سیستم متمرکز تبدیل نمی‌کند، بلکه آن را به یک سیستم غیرمتمرکز نظارت شده تبدیل می‌کند. علاوه بر این، به لطف ماهیت غیرمتمرکز ارز رمزنگاری شده، می‌توان KYC و بررسی‌های ضد پولشویی را به روش بسیار شفاف‌تری انجام داد.

با پلتفرم‌های بیشتر که KYC را انجام می‌دهند، تمرکز ارز رمزنگاری تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد، اما باعث می‌شود تا کاربران بیشتری به ارزهای دیجیتال، با تشویق دولت‌ها و موسساتی که به دنبال حذف جرایم مالی هستند، کمک کنند.


 سیاست‌های KYC به چه صورت است؟


قوانین خاص KYC می‌تواند در کشورها متفاوت باشد، اما به طور کلی نیاز است موسسات مالی مشتری خود را بشناسند و فعالیت مشکوک را کنترل و گزارش کنند. به دلیل قوانین مختلف و مبهم در سراسر جهان، انواع مختلفی از سطح KYC وجود دارد که توسط پلتفرم‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه سه نوع KYC مورد بررسی قرار می‌گیرد:

  KYC صفر

پلتفرم‌هایی که هیچ رویه KYC را اجرا نمی‌کنند، هیچگونه اسناد شناسایی را از شما درخواست نمی‌کنند و می‌توانند خریداران و فروشندگان را به هم نزدیک کند اما هیچ گونه مسئولیتی در قبال معاملات جعلی ندارند.

KYC  مقدماتی

این نوع KYC به شما امکان می‌دهد در صرافی‌های خاص معاملات جزئی انجام دهید، اگرچه احتمالاً ابتدا باید اطلاعات شخصی خاصی را ارائه دهید. این نوع KYC به شما امکان می‌دهد از کارت یا PayPal برای خرید بیت کوین استفاده کنید، در حالی که ارائه دهنده پرداخت و پلتفرم اطلاعات شما را به اشتراک می‌گذارند.

 KYC کامل

با ارائه اسناد و اطلاعات کامل KYC ، دسترسی کامل به ویژگی‌ها و محدودیت‌های ارز رمزنگاری شده به شما امکان پذیر می‌شود.

 {{ likesCount }}
اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}