ماینینگ بیت کوین چیست؟

استخراج ارزهای رمزپایه دهمین سال تولد خود را در سال 2019 جشن گرفت. اگرچه مفهوم استخراج با نام بیت کوین و سخت افزار رایانه‌های پیشرفته گسترده شد، اما فناوری پیرامون ماینینگ فقط به کارت‌های گرافیک مصرف کننده محدود نمی‌شود. برای شناخت بیشتر این مفهوم گسترده، در این مقاله با ما همراه باشید.


منظور از استخراج بیت‌کوین چیست؟


در اینجا به برخی از جنبه‌ها و کارکردهای استخراج بیت‌کوین خواهیم پرداخت که عبارتند از:

1-صدور بیت‌کوین‌های جدید

2-تأیید معاملات

 3-امنیت


ماینینگ برای انتشار بیت‌کوین‌های جدید استفاده می‌شود


ارزهای سنتی - مانند دلار یا یورو - توسط بانک‌های مرکزی صادر می‌شوند. بانک مرکزی می‌تواند هر زمان که بخواهد بر اساس آنچه فکر می‌کند باعث بهبود اقتصاد خواهد شد واحدهای جدید پول را صادر کند؛ اما
بیت‌کوین متفاوت است. در اینجا، ماینرها هر 10 دقیقه، با بیت‌کوین‌های جدید پاداش می‌گیرند.

میزان صدور بیت‌کوین با کد تنظیم شده است، بنابراین ماینرها نمی‌توانند در سیستم تقلب کنند. آنها برای تولید بیت‌کوین‌های جدید باید از توان محاسباتی خود استفاده کنند.

ماینرها  معاملات را تأیید می‌کنند

ماینرها، در برگیرنده تراکنش‌های ارسال شده در شبکه بیت‌کوین در بلوک‌های خود هستند. یک تراکنش فقط زمانی می‌تواند امن و کامل تلقی شود که در یک بلوک گنجانده شود.

ماینرها شبکه را ایمن می‌کنند

ماینرها با ایجاد مقاومت در برابر در حمله، شبکه بیت‌کوین را ایمن می‌کنند. هرچه تعداد ماینرها بیشتر باشد، شبکه ایمن‌تر خواهد بود. تنها راه برای معکوس کردن معاملات بیت‌کوین، داشتن بیش از 51٪ از قدرت هش شبکه است. توزیع قدرت هش در بین بسیاری از ماینرهای  مختلف، بیت‌کوین را ایمن نگه می‌دارد.


نحوه استخراج بیت‌کوین


امروزه اکثر مردم نباید بیت‌کوین استخراج کنند. استخراج بیت‌کوین امری تخصصی و بسیار گران است و بعید به نظر می‌رسد که سود کسب کنند. با این حال چند مرحله را می‌توان برای انجام کار استخراج بیت‌کوین انجام داد:

مرحله شماره 1: کیف پول بیت‌کوین داشته باشید.

  هنگام کسب بیت‌کوین از طریق ماینینگ، آنها مستقیماً به یک کیف پول بیت‌کوین می‌روند. بدون کیف پول نمی‌توانید ماین کنید.

مرحله شماره 2: از سخت افزارهای استخراج بیت‌کوین استفاده کنید.

 شما نمی‌توانید بدون یک ماینر ASIC کار استخراج انجام دهید. ماینرهای ASIC کامپیوترهای تخصصی هستند که فقط با هدف استخراج بیت‌کوین ساخته شده‌اند. حتی یکبارهم استخراج بیت‌کوین را با رایانه شخصی یا لپتاپ خود امتحان نکنید! با اینکار شما در هر سال کمتر از یک پنی درآمد کسب می‌کنید و برق نیز هدر می‌دهید.

مرحله شماره 3: یک استخر ماینینگ انتخاب کنید.

پس از تهیه سخت افزار ماینینگ خود، باید یک استخر ماینینگ انتخاب کنید. در ادامه در این باره توضیح داده شده است.

راهکار استخرهای ماینینگ چیست؟

با پیوستن به یک استخر ماینینگ، قدرت هش خود را با استخر به اشتراک می‌گذارید. به محض اینکه استخر بلوکی را پیدا کرد، براساس درصد هش‌ریت در استخر، پرداختی دریافت می‌کنید. اگربه اندازه 1٪ ​​در هش‌ریت  استخرها مشارکت کردید، 0.125 بیت‌کوین از 12.5 پاداش بیت‌کوین دریافت می‌کنید.

مرحله شمار4 : از قانونی بودن استخراج بیت‌کوین در کشور خود اطمینان حاصل کنید.

معاون اول رئیس‌جمهوری در 13 مردادماه، آیین نامه اجرایی استخراج ارزهای دیجیتال را ابلاغ کرد. در این آیین نامه، ضمن قانونی شمردن فعالیت ماینرها در ایران، حق و حقوقی برای آنها در نظر گرفته و شرط و شروطی نیز برایشان گذاشته شد. در این آیین نامه، استخراج رمزارزها به عنوان صنعت شناخته شد، و تعرفه استخراج رمزارزها مشخص شد.

مرحله شماره 5: آیا استخراج بیت‌کوین سودآور است؟

برای شروع باید برخی محاسبات را انجام دهید و ببینید که آیا ماینینگ بیت‌کوین در واقع برای شما سودآور خواهد بود یا خیر. دو برابر شدن قیمت بیت‌کوین می‌تواند سود شما را دو برابر کند ولی همچنین می‌تواند ماینینگ را بسیار رقابتی‌تر کند که سود شما در همان حد باقی بماند.


نحوه ماینینگ بیت‌کوین‌ها در اندروید یا آیفون


شما در واقع می‌توانید بیت‌کوین را در هر دستگاه اندرویدی استخراج کنید. با استفاده از نرم افزار استخراج ماینینگ برای اندروید می‌توانید بیت‌کوین یا هر ارز دیگر را ماین کنید، اما نکته‌ای که جالب نیست این است که

احتمالاً کمتر از یک سکه در سال ماین خواهید کرد! چرا؟ تلفن‌های اندرویدی به سادگی قدرت کافی برای مطابقت با سخت افزار ماینینگ مورد استفاده در عملیات جدی را ندارند؛ فقط باتری تلفن خود را هدر می‌دهید!


سخت افزار استخراج بیت‌کوین چیست؟


هنگامی که ساتوشی ناکاماتو بیت‌کوین را آزاد کرد، وی قصد داشت که آن را در پردازنده‌های رایانه‌ای( CPU) استخراج کند اما سرمایه گذاران به زودی فهمیدند که می‌توانند از کارت‌های گرافیکی، قدرت هش بیشتری کسب کنند و برای این کار نرم افزار ماینینگ طراحی کردند. ASICها (مدارهای تجمعی ویژه ی برنامه) به نوبه خود از  پردازنده‌های گرافیکی (GPU) پیشی گرفتند. امروزه تمام ماینینگ جدی بیت‌کوین درASIC ها، معمولاً در مراکز داده با تنظیم حرارتی و دسترسی به برق کم هزینه انجام می شود. بنابراین، از نظر اقتصادی افراد کمتری از آنچه در ابتدا در نظر گرفته شده بود، قدرت ماینینگ داشتند.


استخرهای استخراج بیت کوین چیست؟


استخرها، گروه‌هایی از ماینرهایی هستند که موافقت می‌کنند به نسبت قدرت استخراجشان، پاداش بلوک را به اشتراک بگذارند.

با وجود اینکه استخرها برای برخی ماینرها مطلوب هستند و باعث پیش بینی پاداش آنها می‌شود، اما متاسفانه قدرت را در دست صاحب استخر ماینینگ  متمرکز می‌کنند.


مزرعه استخراج چیست؟مزارع ماینینگ از کارت‌های گرافیک (GPU) برای انجام هرگونه ماینینگ استفاده نمی‌کنند زیرا انجام این کار سودآور یا مقیاس پذیر نیست. مزارع بیت‌کوین به طور انحصاری از ماینرهای  ASIC استفاده می‌کنند که صدها هزار بار در ماینینگ بیت‌کوین ازGPU ها بسیار کارآمدتر هستند.

بسیاری از این مزارع روزانه چندین بیت‌کوین استخراج می‌کنند. میزان کاری مزرعه ماینینگ به عوامل زیادی بستگی دارد:

- قیمتی که برای برق پرداخت می‌کند

- قدیمی یا جدید بودن سخت افزار ماینینگ آن

-مقیاس عملکرد آن

- قیمت بیت‌کوین در هنگام فروش ماینر

-میزان سختی هنگام استخراج بیت‌کوین

تا کنون، بزرگترین عامل مؤثر در مقدار پول یک مزرعه ماینینگ، مقدار پرداختی برق بوده است. تقریباً همه مزارع ماینینگ از یک نوع سخت افزار استفاده می‌کنند. از آنجا که پاداش یافتن بلوک ثابت است، و سختی بر اساس کل قدرت پردازش برای یافتن بلوک در هر زمان معین تنظیم می‌شود، بنابراین برق تنها هزینه‌ای است که متغیر است. اگر بتوانید نسبت به سایر ماینرها، برق ارزانتری پیدا کنید، می‌توانید مقدار کار ماینینگ خود را افزایش داده و یا برای همان کارآیی، هزینه کمتری در ماینینگ خود اختصاص دهید.

مزارع ماینینگ کجا قرار دارند؟

مزارع ماینینگ در سراسر جهان واقع شده‌اند. بیشتر آنها در چین واقع شده و هنوز هم در آن قرار دارد. در حقیقت، از سال 2020، اعتقاد بر این است که حتی 65 درصد از استخراج بیت‌کوین در چین رخ می‌دهد.


اصطلاحات مهم استخراج بیت‌کوین


1-ماینر

هر کسی که بیت‌کوین ( یا هر ارز دیگری ) را استخراج می‌کند.

2-پاداش بلوک

پاداش بلوک، مقدار مشخصی از بیت‌کوین است که به ماینر یا استخر ماینینگ اختصاص می‌یابد.

3-استخر ماینینگ

مجموعه‌ای از ماینرها که قدرت هش خود را در کنار هم جمع می‌کنند و پاداش بلوک خود را به اشتراک می‌گذارند. ماینرها استخر ایجاد می‌کنند زیرا با این کار شانس خود را برای کسب پاداش بلوک افزایش می‌دهند.

4-هاوینگ

تقریباً در هر 4 سال یکبار، پاداش بلوک به نصف کاهش می‌یابد. اولین پاداش بلوکی که تاکنون استخراج شده است در سال 2008 و به میزان 50 بیت‌کوین بود. این پاداش بلوک به مدت چهار سال به طول انجامید، تا جایی که در سال 2012، اولین هاوینگ رخ داد و پاداش به 25 بیت‌کوین کاهش یافت. در سال 2016، هاوینگ دوم رخ داد که در آن پاداش به 12.5 بیت‌کوین کاهش یافت و اکنون ما در مرحله هاوینگ سوم هستیم که در آن پاداش بیت کوین در تاریخ 18 می 2020 به 6.25 بیت‌کوین کاهش یافته است.

5- ماینرASIC  

اصطلاح ASIC به معنای "مدار تجمعی ویژه­ی برنامه" است. در انگلیسی ساده، به معنی یک تراشه طراحی شده برای انجام یک نوع محاسبه بسیار خاص است. در مورد ماینر ASIC، این تراشه برای حل مشکلات با استفاده از الگوریتم هشینگ SHA256 طراحی شده است و با ماینر GPU متفاوت است.

6-ماینر GPU

استخراج با GPU زمانی است که شما با استفاده از یک کارت گرافیک، بیت کوین (یا هر ارز دیجیتال دیگری) را استخراج می‌کنید. این روش یکی از اولین روش‌های ماینینگ بود، اما به دلیل معرفی ماینرهای ASIC دیگر سودآور نیست.

7-قدرت هش (یا هش‌ریت)

یک ماینر چند محاسبه (هش) را در هر ثانیه می‌تواند انجام دهد؟

این مقوله همچنین می‌تواند به کل مقدار هش انجام شده روی یک زنجیره توسط تمام ماینرها اشاره کند - که با عنوان "هش خالص" نیز شناخته می‌شود

8-سختی

سختی ماینینگ اشاره به این دارد که پیدا کردن یک بلوک چقدر دشوار است. سطح سختی فعلی در بلاکچین بیت‌کوین،  دلیل اصلی عدم سودآوری ماینینگ برای اکثر افراد است.

9-تنظیم سختی

بیت‌کوین به گونه‌ای طراحی شده است که با اطمینان هر 10 دقیقه یک بلوک تولید کند. از آنجا که قدرت هش کل ( یا هش خالص) به طور مداوم در حال تغییر است، سختی پیدا کردن یک بلوک باید متناسب با مقدار کل توان هش در شبکه تنظیم شود. به عبارت خیلی ساده، اگر شما چهار ماینر با قدرت هش یکسان در شبکه داشته باشید، و دو تای آنها کار نکنند،  بلوک‌ها بجای هر 10 دقیقه، هر 20 دقیقه یکبار یافت می‌شوند.

10-کیلووات/ ساعت

اندازه گیری میزان مصرف انرژی در ساعت. بیشتر ماینرهای  ASIC به شما خواهند گفت که با استفاده از این مقیاس، چه میزان انرژی مصرف می‌کنند.


اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}