ارز دیجیتال چیست؟


ارز دیجیتال چیست؟ همانگونه که ریال پول است، ارز دیجیتال نیز پول است.


می‌توان گفت: این تعریف از جناب آقای توسل (مدیریت سایت ایران کوین ماین) صحیح­‌ترین و دقیق­‌ترین تعریف از ارز دیجیتال باشد؛ زیرا ارز دیجیتال تمام خصوصیات پول فیزیکی را دارد، با این تفاوت که ارز دیجیتال، قابل لمس کردن بصورت فیزیکی نیست.

ارز دیجیتال را با پول دیجیتال اشتباه نگیرید.

 ارزهای دیجیتال، ارزهایی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می‌‌شوند و مبنای آن‌‌ها صفر و یک است. همان‌طور که از واژه آن نیز برمی‌آید، ارز دیجیتال به هر ارزش ایجاد شده در بستر دیجیتال اشاره دارد. این مفهوم در مقابل واسطه‌های فیزیکی مانند اوراق بانکی یا سکه مطرح می‌شود. ارز دیجیتال ویژگی‌هایی مشابه با ارزهای فیزیکی دارد، اما معمولاً تراکنش‌های انتقال سرمایه ارزهای دیجیتالی به‌ صورت آنی و بدون مرز بین افراد قابل انجام است. ارزهای مجازی و انگلیسی هر دو از نمونه‌های ارزهای دیجیتال هستند؛ اما هر ارز دیجیتالی، ارز مجازی یا رمزارز نیست.

 پول‌های دیجیتال مانند پول‌های فیزیکی، برای خرید کالا و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما می‌توانند به استفاده در مجامع خاص نیز محدود شوند. مثلاً می‌توان پول مجازی مخصوص یک بازی یا شبکهٔ اجتماعی داشت. پول‌های دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم به عنوان «پول‌های غیرمتمرکز دیجیتال» شناخته می‌شوند.

ارز دیجیتال یک راه مبادلاتی مبتنی بر اینترنت است که از توابع رمزنگاری برای انجام معاملات مالی استفاده می‌کند و برای دستیابی به عدم تمرکز، شفافیت و تغییر ناپذیری از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند.

اگر طی ده سال گذشته پیگیر امور بانکی، سرمایه گذاری، یا ارز دیجیتال بوده‌اید، ممکن است با "بلاکچین" -فناوری ثبت رکورد در شبکه بیت‌کوین- آشنا باشید. در تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بلاکچین، شما احتمالاً با تعریفی اینچنینی روبرو شده‌اید:

"بلاکچین: یک دفترکل توزیع شده، غیرمتمرکز و عمومی است."

بلاکچین یک اختراع غیرقابل انکار است؛ مغز متفکر شخص یا گروهی از افراد که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته می‌شوند. اما از آن زمان به بعد، به چیزی بزرگتر تبدیل شده، و سؤال اصلی که هر شخص می‌پرسد این است که: بلاکچین چیست؟

یک بلاکچین در ساده‌ترین شرایط، یک سری زمان‌بندی شده از سوابق تغییر ناپذیر داده‌هاست که توسط یک دسته رایانه که متعلق به هیچ واحدی نیستند، اداره می‌شود. هر بلوک از این داده‌ها با استفاده از اصول رمزنگاری (یعنی زنجیره) به یکدیگر ایمن شده و متصل می‌شوند.

شبکه بلاکچین هیچ مرجع اصلی ندارد؛ از آنجا که دفتر کل مشترک و تغییر­ناپذیر است، اطلاعات موجود در آن برای همه قابل دیدن است. از این رو، هر چیزی که روی بلاکچین ساخته شده، از نظر ماهیت خود شفاف است و همه افراد درگیر پاسخگویی برای اعمال خود هستند.

مهمترین ویژگی یک ارز دیجیتال این است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی‌شود. ارزهای دیجیتال از طریق استفاده از کلیدهای خصوصی و عمومی می‌توانند مستقیماً بین دو طرف ارسال شوند. این نقل و انتقالات را می‌توان با حداقل هزینه پردازش انجام داد و به کاربران این امکان را می‌دهد تا از هزینه‌های شیب‌ دار موسسات مالی سنتی جلوگیری کنند.

امروزه ارز دیجیتال به یک پدیده جهانی تبدیل شده است که برای اکثر مردم شناخته شده است. در این راهنما، قصد داریم همه آنچه را که شما باید در مورد ارزهای دیجیتال و اصولی که آنها می‌توانند وارد سیستم اقتصادی جهانی شوند، بدانید.

ارز دیجیتال به‌ عنوان یک واحد پولی یا واسطه تبادل برپایهٔ اینترنت تعریف می‌شود که ویژگی‌هایی مشابه با پول فیزیکی را داراست، اما تراکنش‌های انتقال سرمایه را به‌ صورت آنی و بدون مرز بین افراد انجام می‌دهد. پول‌های مجازی و رمزارزی هر دو از نمونه‌های پول‌های دیجیتال هستند، اما برعکس این عبارت صحیح نیست! در واقع نمی‌توان پول دیجیتال را به این دو گروه محدود کرد.

اولین پول دیجیتال، بیت‌ کوین است که یک سیستم پرداخت جدید و یک نوع پول کاملاً دیجیتال را به وجود آورده‌ است؛ و اولین شبکه پرداخت نقطه به نقطه غیر متمرکز است که توسط کاربرانش بدون هیچگونه واسطه‌ای، قدرت یافته است.

بیت‌ کوین ارز دیجیتالی است که در ژانویه سال 2009 ایجاد شد و ایده آن توسط یک توسعه‌ دهنده اسرارآمیز با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو تهیه شده است. بیت‌ کوین وعده هزینه‌های معامله کمتر از مکانیسم‌های پرداخت آنلاین را ارائه داد و برخلاف ارزهای صادر شده توسط دولت، توسط یک مقام غیرمتمرکز اداره می‌شود.

هیچ بیت‌ کوین فیزیکی وجود ندارد؛ این ارز تنها موجودی­ است که در یک دفترچه عمومی نگهداری می‌شود، و بنابراین به همراه کلیه معاملات، بیت‌ کوین با انبوهی از قدرت محاسبات تأیید می‌شود. بیت‌ کوین توسط هیچ بانک یا دولتی صادر و پشتیبانی نمی‌شود. همچنین بیت‌ کوین‌های شخصی به عنوان کالایی با ارزش نیستند. بیت‌ کوین از محبوبیت بالایی برخوردار است و باعث شده که صدها ارز مجازی دیگر که به طور مشترک با عنوان آلت‌ کوین شناخته می‌شوند، راه اندازی شوند.

مدیریت معاملات و صدور بیت‌ کوین بصورت جمعی توسط شبکه انجام می‌شود. بیت‌ کوین منبع باز است؛ طراحی آن عمومی است، هیچ کس مالک بیت‌ کوین نیست و کنترلی بر آن ندارد و همه می‌توانند شرکت کنند. بیت‌ کوین با بسیاری ویژگی‌های منحصر به فرد خود، امکان استفاده هیجان انگیز را فراهم می‌کند که نمی‌تواند توسط هیچ سیستم پرداخت قبلی پوشش داده شود.


تاریخچه
ریشه‌های ارز دیجیتال به ایجاد شرکت دیجی‌ کش در اواخر دهه 90 توسط دیوید چاوم برمی‌گردد. دیجی‌ کش که در آن از علم رمزنگاری استفاده شده بود، بستری برای بانک‌ها فراهم می‌کرد تا به وسیله آن قابلیت انتقال ارزش به صورت الکترونیکی فراهم شود.

یکی از اولین ای-گلدها با پشتوانه طلا در سال 1996 ایجاد شد. یکی از پول‌های دیجیتال مطرح دیگر رزرو آزاد بود که در سال  2006 به‌وجود آمد. این سرویس به کاربران اجازه می‌داد تا پول دلار یا یوروی خود را به رزرو آزادی تبدیل کرده و بتوانند آن را آزادانه با کارمزد 1٪ بین یکدیگر رد و بدل کنند. هر دوی این سرویس‌ها متمرکز بوده و برای استفاده در پول‌ شویی شهرت داشتند. همین امر سبب شد تا دولت آمریکا هر دو سرویس را تعطیل کند که علاقه به استفاده مجدد از پول‌های دیجیتال را افزایش داد. این امر با معرفی بیت‌ کوین در سال 2009 همراه بود که آن را به بزرگ‌ترین و مورد قبول‌ترین پول دیجیتال تبدیل کرد. از جمله نقاط قوت بیت‌ کوین در برابر سایر نمونه‌های پیشین، استفاده از فناوری دفتر کل توزیع شده بود. همچنین­ بیت‌ کوین راهی جدید را در پیش روی افراد قرار داد تا بدون واسطه دارایی‌های خود را مبادله نمایند.


دیدگاه استفاده ارز دیجیتال در ایرانبانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که گسترش استفاده از رمزارزها، تأثیرات بالقوه‌ای بر سیاست‌های پولی و ارزی کشور خواهد داشت و همراه ایجاد فرصت‌های جدید، تهدیدهایی را متوجه عموم مردم و سازمان‌های استفاده کننده از آن خواهد نمود. لذا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به منظور ممانعت از بروز صدمات، حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تسهیل کسب و کار در این حوزه، چارچوب اولیه مقررات مرتبط با رمزارزها را که به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده، اعلام نمود.

بانک مرکزی بنابر وظایف مشخص شده در حوزه پولی و بانکی، برای آن بخش از حوزه‌هایی که می‌توانند بر سیاست‌های پولی و مالی کشور تاثیرگذار باشند، سیاست‌های مربوطه را در یک سند تدوین نموده است.

در دنیای ارزهای دیجیتال، که دنیایی جدید و رو به رشد است، ریسک‌ها و از سوی دیگر فرصت‌های زیادی برای سرمایه گذاری وجود دارد. یادگیری و کسب دانش از منابع معتبر، به حرفه‌ای شدن و دید بهتر نسبت به سرمایه‌ گذاری و کسب درآمد در این حوزه کمک می­کند.


روش‌های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال1-استخراج(ماین کردن)   

استخراج ارز دیجیتال فرآیندی است که در آن معاملات بین کاربران تأیید، و به دفترچه عمومی بلاکچین اضافه می‌شود. فرآیند استخراج، همچنین وظیفه ورود سکه‌های جدید را به عرضه موجود در گردش به عهده دارد و یکی از عناصر اصلی است که به ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهد به عنوان یک شبکه غیر متمرکز همتا به همتا و بدون نیاز به یک مقام مرکزی شخص ثالث فعالیت کنند.

بیت‌ کوین محبوب‌ترین و تثبیت شده‌ترین نمونه از ارز دیجیتال قابل ملاحظه است، اما شایان ذکر است که همه ارزهای رمزپردازی قابل استخراج نیستند.

چگونه کار می‌کند؟

ماینر گره‌ای در شبکه است که معاملات را جمع می‌کند و آنها را به صورت بلوک سازمان می‌دهد. هر زمان که معاملات انجام شود، تمام گره‌های شبکه آنها را دریافت کرده و اعتبار آنها را تأیید می‌کنند و هر ماینری که سریع‌تر این کار را انجام دهد، در ازای آن پاداش دریافت می‌کند. سپس گره‌های ماینینگ این تراکنش‌ها را از حافظه جمع می‌کنند و شروع به مونتاژ آنها در یک بلوک می‌کنند.

استخراج ارزهای دیجیتال می‌تواند منبع درآمد پرسودی باشد، اما از طرفی به دانش گسترده‌ای هم نیاز دارد. باید بدانید چطور از سرمایه‌ی‌ اولیه‌‌تان به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، مناسب‌ترین دستگاه‌های ممکن را تهیه کنید و با چالش‌ها و میزان سودی که این کار نصیبتان می‌کند آشنا شوید.


2-نگهداری کردن(هولد کردن)


در این حالت کسب درآمد، سرمایه گذار با خرید ارزهای معتبر و آینده دار، اقدام به نگهداری ارز درکیف پول(ولت) شخصی خود می‌کند، و پس از افزایش قیمت اقدام به فروش می‌نماید. این مدل کسب درآمد نیاز به شناخت بازار و انواع ارزهای دیجیتال دارد.

احتمالا شما هم بعد از صعودهای ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال با خودتان فکر کرده‌اید اگر سرمایه گذاری کرده بودم، الان سود خوبی نصیبم می‌شد. اما باید بدانید به این سادگی‌ها هم نیست، چون هیچکس نمی‌تواند با قطعیت، بازار و به‌خصوص بازار ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی کند و قبل از هرچیز باید از ریسک‌های این بازار آگاه بود.

3-خرید و فروش (ترید)


ترید یک مفهوم اساسی اقتصادی است که شامل خرید و فروش کالاها و خدمات، با جبران خسارت توسط خریدار به فروشنده، یا مبادله کالا یا خدمات بین طرفین است. ترید می‌تواند در یک تجارت بین تولید‌ کنندگان و مصرف‌ کنندگان صورت گیرد.ترید ارز دیجیتال چیست؟


این نوع ترید شامل مبادله یک ارز دیجیتال برای دیگری، خرید و فروش سکه و تبادل پول فیات است و برخی شباهت‌ها با بازارهای خارجی (فارکس) - جایی که ارزهای فیات از سراسر جهان 24 ساعته در روز معامله می‌شوند- دارد.

دراین مدل از کسب درآمد که مستلزم شناخت بازار پرنوسان ارز، تجربه، و آشنایی با بورس‌های معاملاتی مختلف است، تریدر با انجام معامله در بازارهای مختلف و معتبر، اقدام به خرید و فروش ارز می‌کند.

سایت ایران کوین ماین با مدیریت جناب آقای علی اکبر توسل و با کمک تیم برجسته خود، از این طریق سود منصفانه و معقولی را به سرمایه‌گذاران خود پرداخت می‌کند.ارز دیجیتال پایدار  چیست؟


ارز پایدار، نوع جدیدی از ارزهای رمزنگاری شده است که سعی در ایجاد ثبات قیمت دارد و توسط دارایی ذخیره پشتیبانی می‌شود. ارز پایدار با تلاش برای پردازش فوری، امنیت یا حفظ حریم شخصی پرداخت‌های رمز ارزها، و ارزیابی پایدار بدون نوسان ارزهای فیات، نظر بسیاری از مردم را به خود جلب کرده است.

ارز دیجیتال پایدار یا همان استیبل‌کوین (Stable Coin) از سرمایه‌گذاران در مقابل نوسانات بازار ارزهای دیجیتال محافظت می‌کند.

استیبل‌ کوین متمرکز

به نوعی از ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که ارزش آن به یک دارایی، یا یک کالای پایدار مانند دلار وابسته است. برای مثال یک ارز دیجیتال باثبات همانند تتر، پشتوانه دلار دارد و ارزش آن همواره یک دلار است.تتر (USDT)


ارزی است که توسط شرکت تتر اداره می‌شود، و یک نمونه از ارزهای دیجیتال پایدار است که توسط دلار پشتیبانی می‌شود.

پشتوانه ارز دیجیتال متمرکز، یک ارز فیات یا کالا است. معمولاً این کوین‌ها توسط یک نهاد متمرکز مدیریت می‌شوند.

حقایقی درباره تتر

- تتر یک ارز پایدار است که با نگه داشتن ذخایر کافی برای عرضه، ارزش یک دلار آمریکا را منعکس می‌کند.

- تتر از یک سیستم اثبات دارایی برای اعتبارسنجی هر دلار آمریکا در ذخایر خود استفاده می‌کند.

- ذخایر تتر بطور دوره‌ای توسط متخصصین مورد هدف قرار می‌گیرد تا با هدف محافظت از مشتریان، از افت ارزش استاندارد دلار فرض شده آنها محافظت شود.

- ارز پایدار همیشه به عنوان بیمه‌ای برای پورتفولیوی رمز ارزها عمل می‌کند.

استیبل‌ کوین غیر متمرکز

 ارزی است که توسط هیچ نهاد ثالثی کنترل نمی‌شود. برخلاف تصور رایج، این ارزها بدون پشتوانه نیستند. بلکه توسط یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز دیگر پشتیبانی می‌شوند.
اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}