دیکرد (DCR) چیست؟


ارز دیجیتال دیکرد (DCR)


 

دیکرد یک ارز رمزنگاری شده است که اولویت خود را تصمیم‌گیری غیرمتمرکز عنوان کرده است. هدف، یک ارز دیجیتال است که با رای مستقیم استخراج‌کنندگان و دارندگان ارز دیجیتال بصورت مستقل اجرا می‌شود. دیکرد با تغییراتی اساسی در پروتکل بیت‌کوین ایجاد شده است که هدف از این تغییرات، حل مشکل مقیاس‌پذیری است که بیت‌کوین از آن رنج می‌برد. مهم‌ترین ویژگی دیکرد را می‌توان استفاده همزمان از فرآیندهای اثبات سهام (PoS) و اثبات کار (PoW) نام برد.

دیکرد شبکه اصلی خود را در 8 فوریه 2016 راه‌اندازی کرد و در ابتدا و از بیرون تمام ویژگی‌های بیت‌کوین را نشان می‌داد. توسعه‌دهندگان دیکرد را بعنوان نقطه اوج تمرکززدایی و تصمیم‌گیری دموکراتیک برای یک شبکه همتا به همتا می‌دانستند. توسعه‌دهندگان دیکرد معتقدند که پروتکل شبکه در طولانی مدت به یک ارز دیجیتال بهینه تبدیل خواهد شد. آن‌ها ادعا می‌کنند با گذشت زمان، دیکرد بیشترین پاسخ را به نیازهای کاربران خواهد داد و همین امر آن را بعنوان ارز دیجیتال برتر بر اساس تاثیر بر کاربرتبدیل خواهد کرد.

 موسس و تیم مدیریت دیکرد

دیکرد توسط جیک یوکوم پیات، مدیرعامل شرکت 0 (صفر) بنیان‌گذاری گردید و تیم دیکرد متشکل از بسیاری از توسعه‌دهندگان سابق بیت‌کوین است. برخلاف بسیاری از پروژه‌های بلاک‌چین، جامعه کاربران دیکرد را مدیریت می‌کنند. با اجرای Politeia، این پروژه دارای یک تیم رهبری سنتی نیست. دیکرد از زمان پیدایش خود در سال 2016 موفقیت‌های زیادی کسب کرده است. در سال 2017 مبادلات اتمی زنجیره‌ای با بیت‌کوین و لایت‌کوین انجام دادند و در اکتبر 2018، موفق به راه‌اندازی Politeia شد.

 دیکرد چه مشکلی را می‌خواهد حل کند؟

توسعه‌دهندگان دیکرد به ابتکارات اولیه بیت‌کوین علاقمند هستند اما در عملکرد بیت‌کوین ناکارآمدی مشاهده کردند. همزمان با رشد عملیات استخراج، روند تصمیم‌گیری بیت‌کوین متمرکزتر شده است و شرکت‌های بزرگ استخراج، نفوذ زیادی را در روند بهبود بیت کوین در اختیار دارند. علاوه بر این، هرچند برخی از ایرادات بیت کوین را می توان از طریق سافت‌فورک برطرف کرد اما تقریباً همه پیشرفت‌هایی که شامل تغییر قابل توجهی در نرم افزار بیت کوین می‌شود، نیاز به یک هاردفورک دارد.

در سال 2017 پیشنهاد هاردفورک SegWit2x در بلاک‌چین بیت‌کوین داده شد. سرانجام پس از بحث‌های بسیار هاردفورک لغو شد چرا که از پشتیبانی کافی ماینرها، کاربران سازمانی و صرافی‌ها برخوردار نبود. دیکرد معتقد است چنین قدرتی که ماینرها و کاربران نهادی دارند، نتیجه مثبتی ندارد.

در صورت عدم توافق جامعه در مورد بروزرسانی، جناح‌های مستقل می‌توانند هاردفورک را برای بلاک‌چین منبع باز بیت‌کوین ایجاد کنند. قبلا این اتفاق در مورد بیت‌کوین افتاده است و شاهد بیت‌کوین کش، بیت‌کوین گلد و بیت‌کوین دایموند هستیم. هر زمان که در مورد یک پیشرفت اتفاق نظر حاصل نمی‌شود، جامعه بیت‌کوین شکسته می‌شود. این چالش در بیت‌کوین چنان جدی شد که وقتی "مایک هیرن" از بیت‌کوین جدا شد، شرایط جامعه بیت‌کوین را به جنگ داخلی توصیف کرد.

 دیکرد با هدف کاهش یا از بین بردن هاردفورک، به‌ویژه مواردی که جامعه را از هم جدا می‌کند بوجود آمده است. این در حالی است که هاردفورک در دیکرد امکان‌پذیر است و در واقع اخیرا دیکرد اولین هاردفورک خود را که کاملا کاربر محور بود به اجرا درآورد. پروتکل رای‌دهی دیکرد این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا بتوانند قبل از فعالسازی، به تغییرات رای دهند.

 هیبریدی از اثبات کار و اثبات سهام

دیکرد پروتکل رای‌ خود را با استفاده از یک طراحی ترکیبی حاصل از ترکیب اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) انجام می‌دهد. اساس این سیستم این است که هر بلوک باید با استفاده از نانس (Nonce) صحیح استخراج شده و حداقل توسط سه تاییدکننده تصویب شود. سیستم هیبرید نقاط ضعف هر یک از سیستم‌های اثبات کار و اثبات سهام را کاهش می‌دهد.

 استفاده از شبکه لایتنینگ برای تراکنش‌های فوری

دیکرد شبکه لایتنینگ را اجرا می‌کند. اساسا شبکه لایتنینگ روشی است که برای تسویه حساب خارج از شبکه بلاک‌چین استفاده می‌شود. به همین دلیل سرعت پردازش را افزایش می‌دهد.

 تفاوت بلاک‌چین دیکرد با سایر رقبا

دیکرد به منظور جلوگیری از بروز مشکلاتی مشابه مشکلات بیت‌کوین، به کاربران خود امکان رای دادن به پیشنهادات مربوط به آینده بلاک‌چین را می‌دهد. برای اطمینان از اینکه ماینرها و کاربران عادی در مورد چگونگی توسعه بلاک‌چین حرفی برای گفتن دارند، دیکرد از روش ترکیب اثبات سهام و اثبات کار استفاده می‌کند. دیکرد از یک قرعه‌کشی غیرمتمرکز برای انتخاب ماینرهای PoS جهت رای دادن به بلوک‌های PoW استفاده می‌کند.

 استخر استیکینگ دیکرد

کاربرانی که نمی‌توانند و یا تمایلی ندارند در فرآیند رای‌گیری دیکرد شرکت کنند، می‌توانند از استخرهای استیکینگ استفاده کنند. با ورود کاربر به استخر استیکینگ، از طرف کاربر رای داده می‌شود و معمولا کارمزد کمی (معمولا زیر 7 درصد) اخذ می‌شود که از پاداش PoS اخذ خواهد شد.

 سیستم پاداش دیکرد

سیستم پاداش دیکرد دو هدف را دنبال می‌کند. از طرفی کاربران را تشویق می‌کند تا از قدرت رایانه خود برای پردازش بلوک‌ها استفاده کرده و دیکردهای خود را قفل نمایند. از طرف دیگر به ایجاد دیکرد جدید و تنظیم این فرآیند کمک می‌کند. سیستم پاداش دیکرد بدین صورت است که 60 درصد به PoW، 30 درصد به PoS و 10 درصد به صندوق توسعه تعلق می‌گیرد.

 مقایسه دیکرد و بیت‌کوین

1.     هدف:

·       بیت‌کوین: ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز

·       دیکرد: حل مشکل مقیاس‌پذیری بیت‌کوین

2.     حجم بازار

·       بیت‌کوین: بیش از 600 میلیارد دلار

·       دیکرد: بیش از 150 میلیون دلار

3.     اوج قیمت دلاری

·       بیت‌کوین: 64.863 دلار در 14 آوریل 2021

·       دیکرد: 249 دلار در 17 آوریل 2021

4.     کمترین قیمت

·       بیت‌کوین: 0.06 دلار در جولای 2010

·       دیکرد: 20 دلار در نوامبر 2017

5.     عرضه کل سکه

·       بیت‌کوین: 21 میلیون

·       دیکرد: 21 میلیون

6.     سکه در گردش

·       بیت‌کوین: بیش از 18 میلیون

·       دیکرد: بیش از 13 میلیون

 از کجا می‌توان دیکرد خرید؟

از معتبرتربن صرافی‌هایی که می‌توان اقدام به خربد دیکرد کرد می‌توان بایننس، بیترکس و بیتکس‌روم (به آدرس کانال تلگرامی t.me/bitexroom) نام برد.

 کجا می‌توان دیکرد را ذخیره کرد؟

یکی از بهترین محل‌های ذخیره دیکرد، کیف پول Decrediton است که کیف پول رسمی دیکرد می‌باشد. استفاده از این کیف پول راحت بوده و می‌توان با استفاده از آن وارد فرآیند استیکینگ دیکرد شد. کیف پول Decrediton دارای امنیت بالایی است و برای سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک طراحی شده است.

از دیگر کیف پول‌های موجود از قبیل اگزودوس، کوینومی، اتمیک و تراست نیز می‌توان استفاده کرد. البته لازم به ذکر است که کیف‌ پول‌های سخت‌افزاری مانند محصولات Ledger و Trezor  همیشه مطمئن‌ترین و امن‌ترین انتخاب برای ذخیره ارزهای دیجیتال است.

 

 

{{ likesCount }}
اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}