اتریوم چیست؟

اتریوم یک سیستم غیرمتمرکز است، به این معنی که توسط هیچ نهاد حاکمی کنترل نمی‌شود. اکثریت مطلق خدمات، مشاغل و شرکت‌های آنلاین بر اساس یک سیستم متمرکز حاکم ساخته شده‌اند. این روش صدها سال مورد استفاده قرار گرفته، و گرچه تاریخ بارها و بارها ثابت کرد که دارای نقص است، اما تا وقتی طرفین به یکدیگر اعتماد نکنند، اجرای آن همچنان ضروری است. در این مقاله به تفاوت اتریوم با بیت کوین، نحوه کار اتریوم و مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

اتریوم و بیت‌کوین دو پروژه کاملا متفاوت با اهداف کاملا متفاوت هستند. بیت‌کوین اولین ارز رمزنگاری شده و یک سیستم انتقال پول است که بر اساس فناوری یک دفتر کل توزیع به نام بلاکچین ساخته شده و پشتیبانی می‌شود؛ اما اتریوم یک پلتفرم نرم ­افزاری توزیع شده عمومی، منبع باز و مبتنی بر بلاکچین است که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز را ایجاد و مستقر کنند.

همانطور که قبلا ذکر شد، اتریوم یک سیستم غیرمتمرکز است، به این معنی که از یک روش همتا به همتا استفاده می‌کند. هر تعامل متفاوتی بین آنها اتفاق می‌افتد و فقط توسط کاربران شرکت­ کننده در آن پشتیبانی می‌شود، بدون اینکه هیچ قدرت کنترل کننده‌ای در کار باشد.

کل سیستم اتریوم توسط یک سیستم جهانی به نام "گره" پشتیبانی می‌شود. گره‌ها داوطلبانی هستند که کل بلاکچین اتریوم را روی دسکتاپ خود بارگیری می‌کنند و تمام قوانین اجماع سیستم را کاملاً اجرا می‌کنند.

این قوانین اجماع، و همچنین بسیاری از جنبه‌های دیگر شبکه، توسط "قراردادهای هوشمند" حاکم می‌شوند. این قوانین برای انجام خودکار معاملات و سایر اقدامات خاص در شبکه با طرف‌های معامله طراحی شده‌ است که لزوماً نیاز به اعتماد به آنها نیست. شرایط تحقق هر دو طرف در قرارداد از قبل برنامه ­ریزی شده است. پس از تکمیل این شرایط یک معامله یا هر اقدام خاص دیگری آغاز می‌شود. بسیاری از مردم بر این باورند که قراردادهای هوشمند در آینده جایگزین سایر موافقت­ نامه‌های قراردادی خواهد شد، زیرا اجرای قراردادهای هوشمند، امنیتی را فراهم می‌کند که از قانون قراردادهای سنتی برتر است، هزینه‌های معاملات مرتبط با قرارداد را کاهش می‌دهد و اعتماد را بین دو طرف ایجاد می‌کند. این پلتفرم همچنین ارزهای رمزنگاری شده به نام  "اتر" را فراهم می‌کند.


چه کسی اتریوم را ایجاد کرد؟


در اواخر سال 2013، ویتالیک بوترین ایده خود را در یک وایت پیپر ارائه کرد که برای چند نفر از دوستانش ارسال کرد و آنها نیز آن را برای دیگران ارسال کردند. در نتیجه، حدود 30 نفر برای گفتگو در مورد این مفهوم با ویتالیک تماس گرفتند. او منتظر بررسی‌های انتقادی و افرادی بود که به اشتباهات اساسی در این مفهوم اشاره کنند؛ اما این اتفاق هرگز نیفتاد.

این پروژه با حضور تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوترین، میهای آلیسی، آنتونی دی یوریو، چارلز هاسکینسون، جو لوبین و گاوین وود، در ژانویه 2014 به صورت عمومی اعلام شد. بوترین همچنین اتریوم را در یک کنفرانس بیت‌کوین در میامی ارائه داد و فقط چند ماه بعد تیم تصمیم گرفت که برای تأمین بودجه توسعه، تعداد گسترده‌ای از اتر - ارز اصلی شبکه - را ارائه کند.

آیا اتریوم ارز رمزنگاری شده است؟

در تعریف، اتریوم یک بستر نرم افزاری است که هدف آن این است که به عنوان یک اینترنت غیرمتمرکز و همچنین یک فروشگاه برنامه غیرمتمرکز عمل کند. سیستمی اینچنینی برای پرداخت هزینه منابع محاسباتی مورد نیاز برای اجرای یک برنامه یا اپلیکیشن، به ارز نیاز دارد. اینجاست که «اتر» وارد بازی می‌شود. اتر دارایی دیجیتال است و برای پردازش پرداخت به شخص ثالثی احتیاج ندارد.


آیا اتریوم مانند بیت‌کوین است؟


اتریوم و بیت‌کوین ممکن است از جهات رمز نگاری شباهت‌هایی داشته باشند، اما واقعیت این است که آنها دو پروژه کاملاً متفاوت با اهداف متفاوت هستند. در حالی که بیت‌کوین خود را به عنوان موفق‌ترین ارز رمزپایه تا به امروز معرفی کرده است، اتریوم یک پلتفرم چند منظوره است که ارز دیجیتال اتر تنها بخشی از آن است.

به نظر می‌رسد حتی هنگام مقایسه جنبه‌های رمز نگاری، این دو پروژه بسیار متفاوت هستند. به عنوان مثال، بیت‌کوین  دارای 21 میلیون بیت‌کوین سخت است که می‌تواند استخراج شود، در حالی که یک منبع احتمالی اتر عملاً بی‌پایان است. علاوه بر این، میانگین زمان استخراج بلوک بیت‌کوین 10 دقیقه است، در حالی که اتریوم با هدف اینکه بیش از 12 ثانیه نباشد تشکیل شده، که به معنی تأیید سریعتر است.

تفاوت عمده دیگر این است که این روزها استخراج موفقیت آمیز بیت‌کوین به مقدار زیادی قدرت محاسباتی و برق نیاز دارد و تنها در صورت استفاده از مزارع استخراج در مقیاس صنعتی امکان پذیر است.


نحوه کار اتریوم


اتریوم براساس پروتکل بیت‌کوین و طرح بلاکچین آن ساخته شده است، اما به گونه‌ای تغییر یافته که بتواند از برنامه‌های فراتر از سیستم‌های پولی پشتیبانی کند. تنها شباهت این دو بلاکچین این است که آنها کل تاریخچه معاملات شبکه‌های مربوطه خود را ذخیره می‌کنند، اما بلاکچین اتریوم کارهای بسیار بیشتری را انجام می‌دهد. علاوه بر سابقه معاملات، هر گره در شبکه اتریوم، باید جدیدترین حالت یا اطلاعات فعلی مربوط به هر قرارداد هوشمند درون شبکه، موجودی هر کاربر و همه کدهای قرارداد هوشمند و مکان ذخیره آن را نیز بارگیری کند.

اساساً، بلاکچین اتریوم قادر به خواندن یک سری ورودی‌ها و انتقال به حالت جدید بر اساس آن ورودی‌ها است. وقتی تراکنش‌ها اجرا می‌شوند، دستگاه به حالت دیگری منتقل می‌شود. هر بخش اتریوم از میلیون‌ها معامله تشکیل شده است. این تراکنش‌ها برای تشکیل "بلوک‌ها" دسته ­بندی می‌شوند، و هر بلوک به بلوک‌های قبلی خود زنجیر می‌شود؛ اما قبل از افزودن معامله به دفترکل، باید اعتبار سنجی شود که فرایندی به نام استخراج را طی می‌کند.

استخراج فرآیندی است که گروهی از گره‌ها قدرت محاسبه خود را برای تکمیل یک چالش «اثبات کار» اعمال می‌کنند که اساساً یک معمای ریاضی است. هرچه رایانه آنها قدرتمندتر باشد، سریعتر می‌تواند معما را حل کند. پاسخ به این معما به خودی خود اثبات کار است و اعتبار یک بلوک را تضمین می‌کند.

بسیاری از ماینرها در سراسر جهان در تلاش برای ایجاد و تأیید یک بلوک با یکدیگر در رقابت هستند، زیرا هر بار که ماینر یک بلوک را اثبات می‌کند، توکن‌های جدید اتر تولید می‌شوند و به ماینر مذکور اعطا می‌شود. استخراج کنندگان پایه اصلی شبکه اتریوم هستند، زیرا آنها نه تنها تراکنش‌ها و سایر عملیات درون شبکه را تأیید می‌کنند، بلکه توکن‌های جدیدی از ارز شبکه را نیز تولید می‌کنند.


برای چه کاری می‌توان از اتریوم استفاده کرد؟اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز را ایجاد کنند و استقرار دهند. علاوه بر این، هر سرویس متمرکز می‌تواند با استفاده از بستر اتریوم، غیر متمرکز شود. پتانسیل پلتفرم اتریوم برای ساخت برنامه‌ها به خلاقیت سازندگان بستگی دارد.

اساساً، بلاکچین اتریوم قادر است اصول اصلی خود – یعنی اعتماد، شفافیت، امنیت و کارایی - را در هر سرویس، تجارت یا صنعتی وارد کند.


مزایای اتریوم


پلتفرم اتریوم از تمام ویژگی‌های فناوری بلاکچین که در آن اجرا می‌شود بهره می‌برد. کاملاً در برابر هرگونه مداخله شخص ثالث مصون است؛ این بدان معناست که همه برنامه‌های غیرمتمرکز  مستقر در شبکه نمی‌توانند توسط هیچ شخصی کنترل شوند. هر شبکه بلاکچین حول یک اصل اجماع تشکیل شده، به این معنی که همه گره‌های سیستم باید درباره هر تغییری که در آن ایجاد می‌شود، توافق کنند. این امر امکان تقلب را از بین می‌برد و باعث می‌شود شبکه دست نخورده بماند.

کل سیستم عامل غیرمتمرکز است. از این رو، همه برنامه‌ها همیشه آنلاین می‌مانند. علاوه بر این، طبیعت غیرمتمرکز و امنیت رمزنگاری باعث می‌شود شبکه اتریوم به خوبی در برابر حملات احتمالی هکرها و فعالیت‌های جعلی محافظت شود.


معایب اتریوم


علی‌رغم این واقعیت که قراردادهای هوشمند برای جلوگیری از خطای شبکه ساخته شده‌اند، اما همیشه امکان خطاهای انسانی وجود دارد و هر اشتباهی در کد، ممکن است باعث سوء استفاده شود. در صورت بروز چنین اتفاقی، هیچ راه مستقیمی برای جلوگیری از حمله هکرها یا بهره­ برداری از اشتباه گفته شده وجود ندارد. تنها راه ممکن برای انجام این کار رسیدن به اتفاق نظر و بازنویسی یک کد اساسی است. با این حال، این کاملاً بر خلاف ذات بلاکچین است، زیرا قرار است یک دفتر حساب تغییرناپذیر باشد.چگونه می‌توان اتر دریافت کرد؟


دو روش اصلی برای بدست آوردن اتر وجود دارد: خرید و استخراج آن.

رایج‌ترین و شاید راحت‌ترین راه خرید اتر، خرید آن در صرافی‌ها است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که صرافی که با اتر معامله می‌کند، و در حوزه قضایی شما فعالیت می‌کند، پیدا کنید. یک حساب راه اندازی کنید و یا از حساب بانکی خود، وجه انتقال دهید، یا در برخی موارد حتی از کارت بانکی خود برای خرید توکن‌های اتر استفاده کنید. سپس این موارد باید در کیف پول ذخیره شوند. یکی از بهترین صرافی‌ها که انواع ارزها را در کمترین زمان و با کمترین کارمزد ممکن ارائه می‌دهد، صرافی بیتکس روم است. از طریق کانال تلگرامی زیر می‌توانید با کارشناسان صرافی ارتباط برقرار کنید:

https://t.me/bitexroom

متناوباً، می‌توانید اتر را از طریق معاملات همتا به همتا بدست آورید و هزینه آن را با هر ارز توافق شده، از جمله بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزپایه پرداخت کنید.

روش دیگر برای به دست آوردن توکن‌های اتر، استخراج آنها است. استخراج اتریوم از اثبات کار استفاده می‌کند، این بدان معناست که ماینرها با استفاده از قدرت محاسباتی خود، یک مسئله پیچیده ریاضی را حل می‌کنند و مجموعه‌ای از اقدامات را در شبکه تأیید می‌کنند. ماینرهایی که موفق به انجام موفقیت آمیز این کار می‌شوند، به ازای هر بلوک استخراج شده پاداش دریافت می‌کنند.

 

اتریوم حتی برای افرادی که هیچ سابقه فنی ندارند، می‌تواند دنیای برنامه‌های غیرمتمرکز را باز کند. اگر این اتفاق بیفتد، می‌تواند جهشی انقلابی برای فناوری بلاکچین باشد که آن را به تصویب انبوه نزدیک می‌کند. در حال حاضر، از طریق مرورگر Mist بومی اتریوم، به راحتی می‌توان به شبکه دسترسی پیدا کرد که یک رابط کاربر پسند و همچنین یک کیف پول دیجیتال برای ذخیره و ترید اتر فراهم می‌کند. از همه مهمتر، کاربران می‌توانند قراردادهای هوشمند بنویسند، آنها را مدیریت کنند و استقرار دهند. متناوباً، از طریق  Google Chrome و Firefox  نیز می‌توان به شبکه اتریوم دسترسی پیدا کرد.

بستر اتریوم این امکان را دارد که صدها صنایعی را که در حال حاضر به کنترل متمرکز مانند بیمه، دارایی، املاک و مستغلات و غیره بستگی دارند، به طور جدی مختل کند. در حال حاضر، این پلتفرم برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز برای طیف گسترده‌ای از خدمات و صنایع در حال استفاده است.

اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}