اتریوم کلاسیک چیست؟


تعریف اتریوم کلاسیک


اتریوم کلاسیک یک پلتفرم رمزنگاری توزیع شده منبع باز، غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاکچین است که قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کند.

اتریوم کلاسیک به عنوان نسخه‌ای منشعب از بلاکچین اتریوم ظهور کرد. این تقسیم در پی هک اتریوم در ژوئن 2016 رخ داد که در آن وجوه 50 میلیون دلاری به سرقت رفت و برای بازگرداندن وجوه سرقت شده به صاحبان اصلی آنها، طبق سوابق قبل از هک انجام شد که منجر به خنثی شدن معامله هکرها و ایجاد فورک برای وجود همزمان دو نسخه شد. نسخه جدیدتر، اتریوم نام داشت و نسخه قدیمی‌تر، به اتریوم کلاسیک تغییر نام یافت.


شکل گیری فورک دائو


کل اکوسیستم بر اساس قراردادهای هوشمند کار می‌کند. قراردادهای هوشمند قراردادهایی خودکار و قابل اجرا هستند که خود مفاد قرارداد را اجرا و تسهیل می‌کنند. دائو یا سازمان خودمختار غیرمتمرکز، یک قرارداد هوشمند پیچیده بود که قرار بود برای همیشه انقلابی در اتریوم ایجاد کند. در اصل قرار بود یک صندوق سرمایه گذاری غیرمتمرکز باشد که تمام DAPP های آینده ساخته شده در اکوسیستم را تأمین کند.


حمله دائو


 در هفدهم ژوئن 2016، شخصی از خلا موجود در دائو بهره برداری کرد و یک سوم سرمایه دائو را از بین برد که حدود 50 میلیون دلار بود.

در حالی که اتریوم به هیچ شکل مقصر آنچه در دائو اتفاق افتاده است نبود، اما این واقعه باورهایی را که مردم به طور کلی به ارزهای رمزپایه داشتند، از بین برد. قیمت اتر از 20 دلار به 13 دلار سقوط کرد.

برخی معتقد بودند که ایجاد هرگونه تغییری، خلاف ماهیت و فلسفه اصلی خود بلاکچین های رمزنگاری خواهد بود. با این حال بسیاری از مردم از این موضوع راضی نبودند، بنابراین اکثریت به ایجاد سافت فورک رأی دادند.


سافت فورک چیست؟هر زمان که یک زنجیره به روز شود، دو روش برای انجام آن وجود دارد: یک فورک نرم یا سخت. سافت فورک یک بروزرسانی در نرم افزار است که با گذشته سازگار است. به نظر می‌رسید این طرح عالی بود و اکثریت جامعه اتریوم در آن حضور داشتند اما پس از آن یک مشکل ظاهر شد، مشکلی که کل جامعه را در مخمصه دیگری گرفتار کرد. اجرای یک سافت فورک می‌توانست منجر به یک حمله انکار سرویس (DoS) شود.

آنچه اتفاق می‌افتد این است که، لحظه‌ای که این سافت فورک اجرا می‌شود مهاجم می‌تواند به این سیستم حمله کند. در حقیقت، مهاجم حتی می‌تواند ماینرها را فریب دهد تا یک محاسبه مخرب را حل کنند. این بدان معنی بود که فقط یک راه دیگر برای جامعه اتریوم وجود داشت و آن ایجاد "فورک سخت" بود.


هارد فورک چیست؟


تفاوت اصلی بین فورک نرم و سخت در این است که دومی با گذشته سازگار نیست. اگر به نسخه ارتقا یافته بلاکچین ملحق نشوید، دیگر به هیچ یک از به روزرسانی‌های جدید دسترسی پیدا نمی‌کنید یا با کاربران سیستم جدید ارتباط برقرار نمی‌کنید.

 بعد از ایجاد فورک سخت، دو زنجیره متفاوت ایجاد شد. زنجیره جدید به طور خلاصه  "اتریوم " یا  "ETH"  نامگذاری شد و زنجیره‌ی قدیمی "اتریوم کلاسیک" یا "ETC" نام گذاری شد.

  


اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}