هاوینگ بیت کوین چیست؟

برای توضیح اینکه هاوینگ بیت کوین چیست، ابتدا باید کمی در مورد نحوه عملکرد شبکه بیت کوین توضیح دهیم.

بیت کوین و بلاکچین آن اساساً مجموعه‌ا­­ی از رایانه‌ها یا گره‌ها در سراسر جهان هستند که همه کد بیت کوین را روی آنها بارگیری می‌کنند. هرکدام از این رایانه‌ها، تمام بلاکچین‌های بیت کوین را که روی آنها ذخیره شده است، دارند. این بدان معناست که هر رایانه دارای کل تاریخ معاملات بیت کوین است که تضمین می‌کند هیچ کس نمی‌تواند درسیستم تقلب کند؛ زیرا هر رایانه‌ای این معامله را انکار می‌کند؛ حتی کسانی که به عنوان یک گره یا ماینر در شبکه شرکت نمی‌کنند می‌توانند معاملات انجام شده را بصورت زنده مشاهده کنند.ماینینگ


استخراج بیت کوین فرایندی است که در آن افراد از رایانه‌های خود برای شرکت در شبکه بلاکچین بیت کوین به عنوان پردازنده معاملات استفاده می‌کنند. بیت کوین از سیستمی به نام اثبات کار استفاده می‌کند. این بدان معناست که ماینرها باید ثابت کنند که برای پردازش معاملات تلاش کرده‌اند تا به آنها پاداش داده شود. این تلاش شامل زمان و انرژی لازم برای اجرای سخت افزار کامپیوتر و حل معادلات پیچیده است.

رایانه‌های سریعتر با انواع خاصی از سخت افزار، پاداش بیشتری کسب می‌کنند و برخی از شرکت‌ها تراشه‌های رایانه‌ای را که به طور خاص برای ماینینگ ساخته شده است، طراحی کرده‌اند. این رایانه‌ها وظیفه پردازش معاملات بیت کوین را بر عهده دارند و از این طریق پاداش می‌گیرند.

اصطلاح ماینینگ به معنای واقعی کلمه استفاده نمی‌شود بلکه با رجوع به روش‌های جمع آوری فلزات گرانبها به کار می‌رود. ماینرهای بیت کوین مشکلات ریاضی را حل کرده و مشروعیت یک معامله را تأیید می‌کنند. آنها سپس معاملات را به انتهای یک بلوک اضافه می‌کنند و زنجیره‌ای از این بلوک معاملات ایجاد می‌کنند و بلاکچین را تشکیل می‌دهند. هنگامی که یک بلوک از معاملات پر می‌شود، ماینرهایی که معاملات درون بلوک را پردازش و تأیید می‌کردند، با بیت کوین پاداش می‌گیرند. معاملات با ارزش پولی بیشتر، برای تأمین امنیت نیاز به تأیید بیشتر دارند. این فرآیند ماینینگ نامیده می‌شود زیرا کار انجام شده برای خارج کردن بیت کوین جدید از کد، معادل دیجیتالی کار فیزیکی انجام شده برای بیرون کشیدن طلا از زمین است. اطلاعات بیشتر در مورد کارکرد داخلی فنی استخراج بیت کوین را می‌توانید در مقاله استخراج بیت کوین بیابید.


هاوینگ


رویداد هاوینگ بیت کوین زمانی است که پاداش ماینری بیت کوین به نصف کاهش می‌یابد. این رویداد همچنین نیمی از نرخ تورم بیت کوین و نرخ ورود بیت کوین‌های جدید در گردش را کاهش می‌دهد. هر دوهاوینگ قبلی با چرخه‌های رونق و شکوفایی شدید که با قیمت‌های بالاتر از قبل از این رویداد به پایان رسیده‌اند، همبستگی دارند.

هر 210،000 بلوک که ماین می‌شود، یا حدوداً در هر چهار سال، پاداش داده شده به ماینرهای بیت کوین برای پردازش معاملات به نصف کاهش می‌یابد. این امر باعث کاهش نرخ بیت کوین جدید در گردش، به نصف می‌شود. این روش بیت کوین برای استفاده از یک فرم مصنوعی از تورم است که هر چهار سال یکبار نصف می‌شود تا تمام بیت کوین آزاد شود و در گردش باشد.

در این مرحله، ماینرها کارمزد پردازش معاملات را که کاربران شبکه پرداخت می‌کنند، بعنوان پاداش می‌گیرند. این کارمزد­ها اطمینان می‌دهد که ماینرها هنوز انگیزه ماینری و ادامه کار شبکه را دارند. ایده این است که رقابت برای این هزینه‌ها باعث شود که پس از اتمام هاوینگ، همچنان کم بمانند.

هاوینگ مهم است زیرا نشانگر یک قدم دیگر در کاهش عرضه بیت کوین است. در سال 2009، پاداش هر بلوک در زنجیره استخراج شده، 50 بیت کوین بود. بعد از هاوینگ اول 25 ،سپس 12.5 و بعد از 12 مه سال 2020 این رقم  به 6.25 بیت کوین در هر بلوک رسید. برای درک این موضوع، تصور کنید که آیا مقدار طلای به دست آمده از زمین در هر چهار سال یک بار به نصف کاهش یافته است یا خیر. اگر ارزش طلا براساس کمیابی آن باشد، پس کاهش تولید طلا هر چهار سال یکبار به نصف، از نظر تئوری قیمت آن را بالاتر می‌برد.

این هاوینگ‌ها میزان ایجاد کوین‌های جدید را کاهش می‌دهد و در نتیجه میزان عرضه موجود را کاهش می‌دهد. این موضوع می‌تواند برخی از پیامدها را برای سرمایه گذاران ایجاد کند زیرا سایر دارایی‌ها با عرضه پایین مانند طلا، می‌توانند تقاضای زیادی داشته باشند و قیمت‌ها را بالا ببرند.

در گذشته، هاوینگ‌های بیت کوین با افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین ارتباط داشت. در اولین هاوینگ که در نوامبر 2012 رخ داده است، افزایشی از 10 دلار به نزدیک به 1150 دلار داشته است. دومین هاوینگ بیت کوین در ماه ژوئیه سال 2016 رخ داد. قیمت در این هاوینگ به حدود 650 دلار و تا 16 دسامبر 2017، قیمت بیت کوین نزدیک به 20،000 دلار افزایش یافته بود. این قیمت پس از طی یک سال از این اوج به حدود 3 هزار و 200 دلار، یعنی قیمتی نزدیک به 400٪ بیش از قیمت قبل از هاوینگ آن، کاهش یافت.

در صورت عدم افزایش تقاضا و قیمت پس از یک هاوینگ، ماینرها انگیزه‌ای نخواهند داشت؛ زیرا پاداش انجام معاملات کمتر خواهد بود و ارزش بیت کوین به اندازه کافی بالا نخواهد بود. برای جلوگیری از این امر، بیت کوین فرایندی را برای تغییر مشکلی که برای گرفتن پاداش ماینینگ در نظر گرفته است، دارد. در صورتی که پاداش به نصف کاهش یافته و ارزش بیت کوین افزایش نیافته باشد، برای حفظ انگیزه ماینرها، سختی ماینینگ کاهش می‌یابد. این بدان معنی است که مقدار بیت کوین آزاد شده به عنوان پاداش، هنوز هم کوچکتر است اما مشکل پردازش یک معامله کاهش می‌یابد.

این روند دو بار موفقیت آمیز بوده است. تاکنون نتیجه این هاوینگ‌ها یک افزایش قیمت و به دنبال آن، افت شدید بوده است.  سقوطی که به دنبال این دستاوردها پیش آمد، هنوز هم قیمت‌ها را بالاتر از قبل از هاوینگ حفظ کرده است.  به عنوان مثال، همانطور که در بالا ذکر شد، حباب 2018 شاهد افزایش بیت کوین به حدود 20،000 دلار بود و فقط به حدود 3 هزار و 200 دلار سقوط کرد. این یک افت شدید است اما قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ حدود 650 دلار بود. در حالی که این سیستم تاکنون کار کرده است، به طور معمول هاوینگ با حدس و گمان بسیار زیاد و بی ثباتی همراه بوده و از نظر واکنش بازار در آینده، در برابر این اتفاقات غیرقابل پیش بینی است.

اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}