لایت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟

180  ارز معتبر بین المللی در گردش هستند. درست مثل ارزهای معمولی، ارزهای رمزپایه متعددی نیز وجود دارد. بعنوان اولین ارز، بیت ­کوین تمام تبلیغات را به خود جلب کرد، اما با ده‌ها گزینه دیگر رقابت می‌کند که یکی از آنها لایت­ کوین است.

لایت ­کوین مانند معاصران خود به عنوان یک سیستم پرداخت آنلاین عمل می‌کند. مانند PayPal یا یک شبکه آنلاین بانکی، کاربران می‌توانند از آن برای انتقال ارز به یکدیگر استفاده کنند. اما لایت­ کوین به جای استفاده از دلار آمریکا معاملات را در واحدهای لایت ­کوین انجام می‌دهد. در اینجاست که شباهت لایت ­کوین به بیشتر سیستم‌های پرداخت سنتی رایج ارزی  به پایان می‌رسد، هرچند که هنوز یکی از پنج ارز مجازی مهم به غیر از بیت ­کوین است.


لایت ­کوین چگونه بوجود آمد؟


مانند همه ارزهای رمزپایه، لایت ­کوین نیز از طرف دولت صادر نمی‌شود. در عوض، توسط فدرال تنظیم می‌شود و با روش مفصلی به نام استخراج، که شامل پردازش لیستی از معاملات لایت­ کوین است، ایجاد می‌شود. بر خلاف ارزهای سنتی، عرضه لایت­ کوین ثابت است. در نهایت فقط 84 میلیون لایت­ کوین در گردش خواهد بود. هر 2.5 دقیقه (در مقایسه با 10 دقیقه برای بیت ­کوین)، شبکه لایت­ کوین چیزی را ایجاد می‌کند که بلوک نامیده می‌شود که یک دفتر کل تراکنش‌های جدید لایت ­کوین در سراسر جهان است.

بلوک توسط نرم افزار ماینینگ تأیید می‌شود و برای هر "ماینر" که می‌خواهد آن را ببیند، قابل مشاهده است. به محض اینکه یک ماینر آن را تأیید کرد، بلوک بعدی وارد زنجیره می‌شود که رکوردی در مورد هر معامله لایت ­کوین است که تاکنون انجام شده است.


استخراج لایت ­کویناولین ماینری که با موفقیت یک بلوک را تأیید می‌کند، 50 لایت­ کوین پاداش می‌گیرد. تعداد لایت ­کوین‌های اعطا شده برای چنین کاری با گذشت زمان کاهش می‌یابد. در اکتبر 2015، این پاداش نصف شد و این هاوینگ در فواصل منظم تا زمان استخراج 84،000،000 لایت ­کوین  ادامه خواهد داشت.

اما آیا یک ماینر بی‌پروا می‌تواند بلوک را تغییر دهد، و این امکان وجود داشته باشد که همان لایت ­کوین‌ها دو بار مصرف شوند؟ خیر. کلاهبرداری بلافاصله توسط ماینر دیگری شناسایی می‌شود. تنها راه بازی دادن واقعی سیستم، جلب رضایت اکثر ماینرها برای پردازش معامله نادرست است، که عملاً غیرممکن است.

استخراج ارز رمزنگاری شده با سرعتی که برای استخراج­ کنندگان ارزشمند باشد، به قدرت پردازش بالا و سخت افزار تخصصی نیاز دارد. نقطه تمایز دیگر لایت ­کوین این است که می‌توان آن را با رایانه‌های معمولی نیز استخراج کرد. اگرچه هرچه ظرفیت دستگاه استخراج بیشتر باشد، شانس بیشتری برای یک استخراج­ کننده وجود خواهد داشت.ارزش لایت ­کوین چقدر است؟


هر ارز - حتی دلار آمریکا یا شمش طلا - فقط به اندازه‌ای که جامعه به آن ارزش دهد، ارزش دارد. اگر فدرال شروع به گردش بیش از حد اسکناس کند، ارزش دلار در مدت کوتاهی سقوط می‌کند. هر کالا یا خدماتی هرچه زودتر و ارزان‌تر در دسترس باشد، از ارزش کمتری برخوردار می‌شود. سازندگان لایت ­کوین از ابتدا فهمیدند که ایجاد اعتبار در بازار برای ارز جدید دشوار است. اما با محدود کردن تعداد لایت ­کوین‌های در گردش، بنیانگذاران می‌توانند حداقل ترس مردم از تولید بیش از حد را برطرف کنند.

مزایای ذاتی در لایت ­کوین نسبت به بیت ­­کوین وجود دارد. با توجه به زمان تولید بلوک کوتاه‌تر، لایت­ کوین می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را انجام دهد. لایت­ کوین همچنین کارمزد تراکنش بسیار ناچیزی دارد.


بیت ­کوین در مقابل لایت ­کوین


بررسی اجمالی

طی چند سال گذشته، علاقه عمومی به ارزهای رمزپایه به طور چشمگیری نوسان داشته است. در حالی که ارزهای دیجیتال در حال حاضر با اشتیاق اواخر سال 2017 مواجه نمی‌شوند، اما اخیراً علاقه سرمایه ­گذاران به ارز دیجیتال دوباره افزایش یافته است. تمرکز اصلی این علاقه، بیت­ کوین بوده است که مدتهاست پیشرو ارزهای دیجیتال است. از زمان تاسیس بیت ­کوین در سال 2009، صدها ارز رمزنگاری شده دیگر وارد صحنه شده­ اند. در حال حاضر لایت­ کوین ( LTC ) در ماه مه 2020، در رتبه هفتم پس از بیت ­کوین قرار دارد.

ویژگی‌های کلیدی

• بیت ­کوین از سال 2009 نام رایج ارزهای رمزپایه است، اما لایت­ کوین و صدها ارز دیگر نیز به این معرکه پیوستند.

• از ماه مه سال 2020، سرمایه بازار بیت ­کوین چیزی کمتر از 128 میلیارد دلار است، در حالی که لایت ­کوین  زیر 3 میلیارد دلار است.

• لایت­ کوین می‌تواند تعداد ارز بیشتری نسبت به بیت­ کوین تولید کند و سرعت معاملات آن بیشتر است.

• بیت­ کوین و لایت­ کوین از الگوریتم‌های رمزنگاری کاملاً متفاوتی استفاده می‌کنند: بیت­ کوین از الگوریتم قدیمی SHA-256 استفاده می‌کند و لایت ­کوین از الگوریتم جدیدتری به نام اسکریپت استفاده می‌کند.


شباهت‌های بین بیت ­کوین و لایت ­کویندر ظاهر، بیت ­کوین و لایت ­کوین اشتراکات بسیاری دارند. در ابتدایی‌ترین سطح، هر دو ارز دیجیتال غیرمتمرکز هستند. در حالی که ارزهای فیات مانند دلار آمریکا یا ین ژاپن برای حمایت از ارزش، کنترل گردش و مشروعیت به حمایت بانک‌های مرکزی اعتماد می‌کنند، ارزهای رمزپایه فقط به یکپارچگی رمزنگاری خود شبکه متکی هستند.

لایت ­کوین در سال 2011 توسط بنیانگذار چارلی لی آغاز به کار کرد. از ابتدای تاسیس، لایت ­کوین در واکنش به بیت ­کوین ایجاد شد. به همین دلیل، لایت­ کوین بسیاری از ویژگی‌های بیت­ کوین را که لی و سایر توسعه ­دهندگان احساس می‌کردند برای ارز رمزنگاری قبلی به خوبی کار می‌کند، به کار می‌گیرد و برخی از جنبه‌های دیگر را که تیم توسعه ­دهنده احساس می‌کنند باید بهبود یابد، تغییر می‌دهد.

اثبات کار

یک شباهت مهم بین این دو ارز رمزپایه این است که هر دو اکوسیستم‌های اثبات کاری هستند، به این معنی که فرایند اساسی استخراج بیت ­کوین و LTC اساساً مشابه است (البته دقیقاً یکسان نیست).

ذخیره­ سازی و معاملات

برای یک سرمایه ­گذار، بسیاری از عناصر اساسی معامله با بیت کوین و LTC نیز بسیار شبیه هستند. هر دوی این ارزهای رمزپایه را می‌توان از طریق صرافی خریداری یا استخراج کرد. هر دو برای اینکه بتوانند با خیال راحت ذخیره شوند، به "کیف پول" دیجیتال یا ذخیره سرد نیاز دارند. بعلاوه، ثابت شده است که هر دو ارز رمزنگاری شده تحت تأثیر نوسانات چشمگیر، وابسته به عوامل مرتبط با بهره سرمایه ­گذار، مقررات دولت و موارد دیگر هستند.تفاوت بین بیت ­کوین و لایت ­کوین


سرمایه بازار

یکی از زمینه‌هایی که بیت ­کوین و لایت­ کوین در آن تفاوت زیادی دارند، سرمایه بازار است. از ماه مه سال 2020، ارزش کل بیت ­کوین در گردش چیزی کمتر از 128 میلیارد دلار است و این باعث می‌شود که کل سرمایه بازار آن بیش از 45 برابر بزرگتر از لایت­ کوین که ارزش کل آن کمتر از 3 میلیارد دلار است، باشد. تعداد کل بیت ­کوین قابل توجه است و هنوز هم به عنوان یک شبکه از سایر ارزهای دیجیتال دیگر برتر است. نزدیک‌ترین رقیب آن اتریوم، دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ است که دارای سرمایه بازار در حدود 19.4 میلیارد دلار است. بنابراین، این واقعیت که بیت­ کوین از ارزش قابل توجهی بالاتر از لایت­ کوین برخوردار است، به خودی خود جای تعجب ندارد.

توزیع

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی بین بیت­ کوین و لایت­ کوین مربوط به تعداد کل سکه‌هایی است که هر ارز رمزپایه می‌تواند تولید کند. اینجاست که لایت ­کوین متمایز می‌شود. شبکه بیت ­کوین هرگز نمی‌تواند از 21 میلیون سکه فراتر رود، در حالی که لایت­ کوین می‌تواند تا 84 میلیون سکه را در خود جای دهد.

سرعت معامله

اگرچه از نظر فنی معاملات در هر دو شبکه بیت­ کوین و لایت ­کوین بلافاصله انجام می‌شود، اما زمان دیگری لازم است تا آن معاملات توسط سایر اعضای شبکه تأیید شود. لایت ­کوین با هدف اولویت ­بندی سرعت معاملات تاسیس شد و با افزایش محبوبیتش، این مزیت را اثبات کرد. طبق داده‌های Blockchain.info، میانگین زمان تأیید تراکنش شبکه بیت­ کوین در حال حاضر فقط کمتر از 9 دقیقه در هر تراکنش (مدت زمان لازم برای تأیید یک بلوک و اضافه شدن آن به بلاکچین) است، هرچند که این امر در زمانی که ترافیک معاملات بالاست، متفاوت است. رقم معادل لایت­ کوین تقریباً 2.5 دقیقه است. در حقیقت، این تفاوت زمان تأیید می‌تواند لایت­ کوین را برای تریدرها جذابتر کند. به عنوان مثال، یک تریدر که کالایی را در ازای بیت­ کوین می‌فروشد، در مقایسه با لایت­ کوین، باید تقریباً چهار برابر صبر کند تا تأیید پرداخت را انجام دهد.

الگوریتم‌ها

تاکنون اساسی‌ترین تفاوت فنی بین بیت­ کوین و لایت­ کوین، الگوریتم‌های رمزنگاری متفاوتی است که آنها به کار می‌برند. بیت ­کوین از الگوریتم طولانی مدت SHA-256 استفاده می‌کند، در حالی که لایت­ کوین از الگوریتمی نسبتاً جدید معروف به اسکریپت استفاده می‌کند.

اهمیت عملی اصلی این الگوریتم‌های مختلف، تأثیر آنها در روند "استخراج" کوین‌های جدید است. هم در بیت­ کوین و هم در لایت ­کوین، روند تأیید تراکنش‌ها به قدرت محاسباتی قابل توجهی نیاز دارد. برخی از اعضای شبکه ارزی معروف به ماینرها، منابع محاسباتی خود را برای تأیید معاملات سایر کاربران اختصاص می‌دهند. در ازای انجام این کار، این ماینرها با کسب واحدهای ارزی که استخراج کرده ­اند پاداش می‌گیرند.

به طور کلی SHA-256 یک الگوریتم پیچیده‌تر از اسکریپت در نظر گرفته می‌شود. در نتیجه، استخراج­ کنندگان بیت­ کوین در سال‌های اخیر از روش‌های پیچیده و فزاینده‌ای برای استخراج بیت­ کوین با حداکثر کارایی ممکن استفاده کرده ­اند که متداول‌ترین آن شامل استفاده از مدارهای مجتمع مخصوص برنامهASIC) ) است. اینها سیستم‌های سخت افزاری هستند که برخلاف پردازنده‌های مرکزی و پردازنده‌های گرافیکی ساده‌ای که قبل از آنها ارائه شده­ اند، می‌توانند برای استخراج بیت ­کوین ساخته شوند. نتیجه عملی این امر این بوده است که استخراج بیت ­کوین برای کاربران روزمره به طور فزاینده‌ای از دسترس خارج شده است، مگر اینکه آن شخص به استخر استخراج بپیوندد.

در عوض، اسکریپت به گونه‌ای طراحی شده است که نسبت به انواع راه حل‌های سخت ­افزاری سفارشی که در استخراج مبتنی بر ASIC استفاده می‌شود، کمتر حساس باشد. همین امر باعث شده است که بسیاری از مفسران، ارزهای رمزنگاری شده مبتنی بر اسکریپت مانند لایت ­کوین را برای کاربرانی که مایل به شرکت در شبکه به عنوان ماینر هستند، بیشتر در دسترس ببینند. در حالی که برخی از شرکت‌ها، اسکریپت‌های ASIC را به بازار آورده ­اند، اما چشم­انداز لایت کوین، هنوز هم استخراج با دسترسی آسان‌تر است، زیرا بخش خوبی از استخراج لایت ­کوین هنوز از طریق CPU یا GPU ماینرها انجام می‌شود.

در حالی که امروز بیت ­کوین و لایت­ کوین می‌توانند طلا و نقره فضای ارزهای رمزپایه باشند، اما تاریخ نشان داده است که وضعیت موجود در این بخش پویا و نوظهور می‌تواند حتی در چند ماه تغییر کند. باید دید ارزهای رمزپایه‌ای که با آنها آشنا شده­ ایم در ماه‌ها و سال‌های آینده وضعیت خود را حفظ می‌کنند یا خیر.

اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}