دارایی‌ هوشمند چیست؟

دارایی‌های هوشمند یا Smart Assets دارایی‌هایی فیزیکی یا غیرفیزیکی (مجازی) هستند که برپایه قراردادهای هوشمند شبکه بلاک‌چین معامله می‌شوند.

اگر دارایی هوشمند یک دارایی فیزیکی باشد دارای نمایش مجازی است مانند نمایش مجازی یک خودرو یا گوشی موبایل. ممکن است این دارایی هوشمند بطور مستقیم یک دارایی مجازی را نشان دهد مانند ارز دیجیتال و سهام یک شرکت در بورس.

معاملات دارایی‌های هوشمند در شبکه بلاک‌چین نسبت به معاملات در دنیای واقعی دارای مزیت‌هایی است که ناشناس بودن و کارمزد بسیار کمتر معامله P2P (منظور معاملات همتا به همتا و بدون وجود شخص ثالث و واسط است) از جمله این مزیت‌هاست.


نمونه‌ای از دارایی هوشمند


فرض کنید 2 نفر بصورت مشترک یک کتاب را تالیف کرده‌اند و در یک وب‌سایت فروش اینترنتی در معرض فروش قرار داده‌اند. بر اساس قرارداد هوشمند، درآمد حاصل از فروش این کتاب بصورت خودکار و بر اساس درصدهای از پیش تعیین شده بین نویسندگان، انتشارات، وب‌سایت فروش و... تقسیم گردیده و به حساب آن‌ها واریز می‌گردد.


دارایی‌های هوشمند و ارزهای دیجیتال


ارز دیجیتال NEM که مخفف عبارت New Economy Movement (جنبش اقتصاد نوین) است بعنوان اولین ارز دیجیتال در نظر گرفته می‌شود که از بستر دارایی‌های هوشمند استفاده می‌کند. NEM این امکان را می‌دهد که ارزهای دیجیتال بعنوان دارایی هوشمند راه‌اندازی شوند. 


اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}