شناسه تراکنش یا TXID چیست؟

 هش به معنای شناسه تراکنش است و به عنوان شناسه تراکنش (TXID)  نیز شناخته می‌شود. یک شماره 64 کاراکتری منحصر به فرد است که در تراکنش‌های ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور خودکار به هر تراکنش ارز دیجیتال  اختصاص می‌یابد و از اعداد و حروف تصادفی تشکیل شده است. هر تراکنشی که روی بلاکچین انجام می‌شود، این شناسه منحصر به فرد را دارد. تراکنش‌های روی بلاکچین هر ارزی با یکدیگر متفاوت خواهند بود، بنابراین بعنوان مثال شناسه تراکنش روی بلاکچین بیت کوین با اتریوم و لایت کوین تفاوت دارد و هر کدام یک هش منحصر به فرد خواهند داشت.

به عنوان مثال شناسه تراکنش‌ها بیت کوین به این شکل است:

a1075db55d416d3ca199f55b6084e2115b9345e16c5cf302fc80e9d5fbf5d48d

هش در دنیای بلاکچین دقیقا معادل شماره سریال رسید­های بانکی است. در پول‌های فیزیکی به عنوان مثال زمانی که شما برای انتقال پول به بانک مراجعه می‌کنید یک فیش پر می‌کنید که بر روی آن مشخصات فرستنده، مشخصات گیرنده و همچنین مبلغی که انتقال می‌دهید را می‌نویسید. بالای این فیش، تعدادی عدد و حروف وجود دارد که پس از انجام تراکنش شما توسط بانک، نمایان گر تراکنش شما می‌شود و می‌توانید به وسیله این شماره سریال تراکنش خود را از طریق بانک مربوطه یا بانک مرکزی پیگیری کنید. txid درسیستم بلاکچین حکم همین شماره سریال فیش بانکی را دارد.


استفاده از شناسه تراکنش


کلیه تراکنش‌های موجود در بلاکچین در دسترس عموم است. پس از پرداخت یا انتقال ارز به آدرس دیگر، تراکنش پخش می‌شود و شناسه تراکنش نیز تولید می‌شود. با استفاده از شناسه تراکنش می‌توان وضعیت یک تراکنش را به راحتی ردیابی کرد. کلیه جزئیات انتقال از قبیل: آدرس فرستنده، آدرس گیرنده، کل مبلغ ارسالی، تاریخ انتقال، هزینه‌های پرداخت شده و تعداد تأییدیه‌ها مشخص می‌شوند.

شناسه‌های تراکنش حاوی اطلاعات شخصی نیستند، بنابراین برای اشتراک گذاری کاملاً بی خطر­اند. همانطور که گفتیم این هش و شناسه‌های تراکنش از بسیاری جهات مفید هستند: به عنوان مثال می‌توانید این اطلاعات را برای ارائه دهنده خدمات به اشتراک بگذارید تا به آنها اجازه دهید وضعیت انتقال را بدانند و یا می‌توانید آن را برای تأیید تراکنش موفقیت آمیز به کار برید.چرا دانستن TXID مهم است؟


در مواردی که تأخیر در تراکنش خرید آنلاین وجود دارد، می‌توان با استفاده از TXID وضعیت تراکنش را پیگیری کرد. این یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای بررسی وضعیت تراکنش محسوب می‌شود. همچنین،  TXID می‌تواند به عنوان اثبات انتقال منابع مالی به آدرس دیگری باشد. با تایپ کردن TXID در سرویس تراکنش‌های بلاکچین، می‌توانید تأیید کنید که وجوه با موفقیت ارسال شدند یا خیر.

علاوه بر آن، به راحتی می‌توان TXID را به اشتراک گذاشت زیرا هیچگونه اطلاعات شخصی را فاش نمی‌کند.
به لطف ناشناس بودن نسبی تراکنش‌های بلاکچین، تنها اطلاعات عمومی مبلغ واریز شده، تاریخ انتقال و آدرس مربوز به تراکنش مشخص می‌شود.

روش پیدا کردن شناسه تراکنش در چند کیف پول معروف:


کوینومی*وارد کوینومی شوید و روی ارز مورد نظر کلیک کنید.

*روی مقداری که واریز کردید کلیک کنید.

*زیر قسمت transaction id یکسری عدد و رقم ترکیبی وجود دارد که به آن hash می‌گویند، که در صورت نیاز می‌توانید با کلیک بر روی Hash ، آن را کپی کنید و یا به اشتراک بگذارید.جکس لیبرتی


*وارد کیف پول جکس لیبرتی شوید و به قسمت wallets بروید.

*روی ارز مورد نظر کلیک کنید.

*به قسمت Activity بروید.

*روی مقداری که واریزکردید کلیک کنید.

*روی View transaction details کلیک کنید.

*زیر قسمت transaction id یکسری عدد و رقم ترکیبی وجود دارد که به آن hash می‌گویند، که در صورت نیاز می‌توانید با کلیک بر روی Hash ، آن را کپی کنید و یا به اشتراک بگذارید.جکس


*وارد جکس شوید و روی ارز مورد نظر کلیک کنید.

*روی مقداری که واریز کردید کلیک کنید.

*زیر transaction ID لینکی وجود دارد، روی آن کلیک کرده تا باز شود؛

*زیر قسمت ارز مورد نظر یکسری عدد و رقم ترکیبی وجود دارد که به آن hash می‌گویند، که در صورت نیاز می‌توانید با کلیک بر روی Hash، آن را کپی کنید و یا به اشتراک بگذارید.


Block.io*وارد آن شوید و روی ارز مورد نظر کلیک کنید.

*زیرقسمت Recent Transactions مقداری که واریز کردید را پیدا کنید و روی View کلیک کنید.

*از صفحه باز شده، زیر Transaction Details یکسری عدد و رقم ترکیبی وجود دارد که به آن hash می‌گویند، که در صورت نیاز می‌توانید با کلیک بر روی Hash، آن را کپی کنید و یا به اشتراک بگذارید.فری ولت


*وارد فری ولت شوید و روی ارز مورد نظر کلیک کنید.

*به قسمت History بروید.

*روی مقداری که واریز کردید کلیک کنید.

*در قسمت جلوی Hash یکسری عدد و رقم ترکیبی وجود دارد که به آن hash می‌گویند، که در صورت نیاز می‌توانید با کلیک بر روی Hash، آن را کپی کنید و یا به اشتراک بگذارید.


اتمیک*وارد اتمیک شوید و روی ارز مورد نظر کلیک کنید.

*به قسمت History بروید.

*روی مقداری که واریز کردید کلیک کنید.

*در قسمت جلوی Hash یکسری عدد و رقم ترکیبی وجود دارد که به آن hash می‌گویند، که در صورت نیاز می‌توانید با کلیک بر روی Hash، آن را کپی کنید و یا به اشتراک بگذارید.


گواردا


*وارد گواردا شوید و روی ارز مورد نظر کلیک کنید.

*به قسمت History بروید.

*روی مقداری که واریز کردید کلیک کنید.

* در قسمت جلوی Hash یکسری عدد و رقم ترکیبی وجود دارد که به آن hash می‌گویند، که در صورت نیاز می‌توانید با کلیک بر روی Hash، آن را کپی کنید و یا به اشتراک بگذارید.


دوج کوین ولت                 

*وارد دوج کوین ولت شوید.

*روی مقداری که واریز کردید کلیک کنید و از کنار مبلغ روی سه نقطه کلیک کنید.

*پس از آن روی Browse کلیک کرده و با مرورگر آن را باز کنید.

*زیر قسمت Transaction details یکسری عدد و رقم ترکیبی وجود دارد که به آن hash می‌گویند، که در صورت نیاز می‌توانید با کلیک بر روی Hash، آن را کپی کنید و یا به اشتراک بگذارید.


کریپتونیتور


*وارد کریپتونیتور شوید و روی ارز مورد نظر کلیک کنید.

*به قسمت Activity بروید.

*از پایین صفحه روی مقداری که واریز کردید روی Receive کلیک کنید.

*زیر قسمت Transaction ID یکسری عدد و رقم ترکیبی وجود دارد که به آن hash می‌گویند، که در صورت نیاز می‌توانید با کلیک بر روی Hash، آن را کپی کنید و یا به اشتراک بگذارید.


دوج چین


*وارد دوج چین شوید.

*به قسمت Transactions بروید.

* در قسمت جلوی مقداری که واریز کردید، یکسری عدد و رقم ترکیبی وجود دارد که به آن hash می‌گویند، که در صورت نیاز می‌توانید با کلیک بر روی Hash، آن را کپی کنید و یا به اشتراک بگذارید.


{{ likesCount }}
اشتراک گذاری


وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

{{ getError('email') }}
{{ getError('password') }}