بر اساس گزارش ZachXBT، یکی از کارشناسان امنیت بلاک چین، حمله هکری به اتمیک، ارائه‌دهنده خدمات کیف پول ارزهای دیجیتال، با از دست دادن ۳۵ میلیون دلار سرمایه از سوی کاربران همراه بود. همچنین لازم به ذکر است که هکر در این حمله تنها از 5 کیف پول 17 میلیون دلار سرقت کرده است.

حمله هکرها به کیف پول اتمیک

کیف پول اتمیک در یک پست توییتری اشاره کرد که علت حمله هنوز مشخص نیست و تیم پلتفرم در حال بررسی است. البته طبق گزارش‌ها تعدادی از توکن‌ها به سرقت رفته‌اند، تاریخچه تراکنش‌های کاربران پاک شده یا کل موجودی کیف پول‌های آنها به سرقت رفته است.

در همین راستا، ZachXBT تحقیقات شخصی خود را در رابطه با حمله هکری به Atomic آغاز کرده است. لازم به ذکر است که این متخصص بلاک چین برای ردیابی ارزهای دیجیتال سرقت شده و کمک به پروژه‌های هک شده در جامعه شناخته شده است. او در تحقیقات خود متوجه شد که بزرگترین قربانی این حمله، کاربری است که 7.9 میلیون دلار در قالب تتر از دست داده است. ZachXBT معتقد است سرمایه به سرقت رفته از هک اتمیک می‌تواند از 50 میلیون دلار فراتر رود؛ زیرا هر لحظه قربانیان بیشتری پیدا می‌کند.

اقدامات تیم اتمیک

اتمیک ادعا می کند که بیش از 5 میلیون کاربر در سراسر جهان دارد. یکی از مشتریان قدیمی این کیف پول که خود کارشناس امنیتی است در مورد حمله هکرها به اتمیک گزارش داد. این کاربر که شهروند ترکیه نیز هست با ابراز ناراحتی از این حادثه توضیح داد که نزدیک به یک میلیون دلار از سرمایه خود را در قالب بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، تتر، USDC، متیک و Dogecoin از دست داده است.

وی همچنین خاطر نشان کرد که تیم اتمیک گفته است که در حال بررسی وضعیت هستند، اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌اند. لازم به ذکر است که Atomic یک کیف پول غیر حضانتی و غیرمتمرکز است، به این معنی که کاربران مسئول دارایی‌های ذخیره شده خود هستند. طبق معمول، شرایط استفاده از کیف پول به گونه‌ای است که هیچ گونه مسئولیتی در قبال این گونه خسارات پذیرفته نمی‌شود.

لازم به ذکر است که اطلاعات بسیار کمی توسط این کیف پول در اختیار کاربران قرار گرفته است. دیروز، تیم توسعه این پلتفرم اشاره کرد که در حال جمع‌آوری آدرس از قربانیان هستند و همچنین با شرکت‌های صرافی و تحلیلی بزرگ برای مسدود کردن وجوه دزدیده شده همکاری کرده‌اند.

گفتنی است در پی حمله هکری به اتمیک و سرقت 35 میلیون دلار سرمایه، کاربران زیادی به این پلتفرم پیام ارسال می‌کنند. در همین راستا، تیم اتمیک یک پرسشنامه 20 سوالی برای کاربران آماده کرده است که در آن، کاربران باید به سوالاتی مانند سرویس ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی خود، شبکه‌های خصوصی مجازی و فضای ذخیره‌سازی عبارت بازیابی خود پاسخ دهند.

کارشناسان کریپتونگار نیز توصیه می‌کنند در صورتی که در این کیف پول دارایی دارید، فوراً به کیف پول دیگری انتقال دهید.

منبع: cointelegraph