• دارایی‌های بیت کوین تراست Grayscale طی 66 روز معاملاتی با کاهش 50‌درصدی از 619220 بیت کوین به 309871 بیت کوین رسید.
  • کاهش شدید دارایی‌های GBTC قبل از رویداد هاوینگ بیت‌کوین پیش‌رو است که انتظار می‌رود پاداش استخراج را از 6.25 بیت کوین به 3.125 بیت کوین کاهش دهد.
  • با وجود خروج سرمایه‌ قابل توجه، ارزش کل دارایی‌های GBTC همچنان در حد 19.7‌میلیارد دلار است.

Grayscale Innovation جایگاه خود را در ETF بیت کوین حفظ کرده است و سهام Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) پنجاه درصد کاهش یافته است. بر اساس اطلاعات گسترده، میزان دارایی‌ها در ابتدای معاملات در 11 ژانویه 619220 بیت کوین بود، اما تا 16 آوریل این مقدار به 309871 بیت کوین کاهش یافت. این کاهش در طول 66 روز معامله گذشته رخ داده است که نشانگر منفی در دارایی‌ها است. این رویداد برای تنها چند روز قبل از هاوینگ بیت کوین آینده‌ برنامه‌ریزی شده است که در آن ماینرها احتمالاً پاداش کمتری دریافت خواهند کرد و از 6.25 بیت کوین فعلی به 3.125 بیت کوین می‌رسد.

کل موجودی GBTC هنوز 19.7‌میلیارد دلار است. اگرچه ممکن است درصد برداشت GBTC توسط Starkware بسیار زیاد باشد. قدرت تأثیرگذاری این فعالیت بر بازارهای ارزهای دیجیتال باعث روند نزولی قابل توجهی در بازار شده است. کارشناسانی که این کاهش را به عوامل متعددی از جمله هزینه‌های بالای ETF نسبت می‌دهند، درباره این موضوع خاص به بحث و تبادل نظر پرداخته‌اند. در ابتدا، GBTC کارمزد 1.5%دریافت می‌کرد که باعث شده بود GBTC در بین ده ETF بیت کوین در ایالات متحده بالاترین رتبه را داشته باشد.

از آنجایی که فضای رقابتی پیرامون ETF‌های بیت کوین روز به روز شدیدتر می‌شود، بسیاری از ارائه‌دهندگان مختلف هزینه‌ها را کاهش می‌دهند تا باعث جذب هر چه بیشتر سرمایه‌گذاران شوند. در مقایسه با کارمزد 1.4 درصدی GBTC، در ابتدا، iShares Bitcoin Trust (IBIT) BlackRock معاملات خود را با هزینه 0.25 درصد آغاز کرد.

علاوه بر این، در دوره معافیت کارمزد، تخفیف 0.12 درصدی را برای حجم مبادلات تا سقف 5‌میلیارد دلار را مجاز می‌داند. چنین ساختار کارمزد رقابتی سرمایه‌های زیادی را به IBIT کشاند، یعنی دارایی‌های آن که در اولین روز معامله 2621 بیت کوین بود در حال حاضر و در پایان روز 16 آوریل به 272548 بیت کوین رسید.

GBTC قبل از هاوینگ بیت کوین، رسما هاوینگ را انجام داده است.

Grayscale در 66 روز معاملاتی پس از این کار، خروجی خالص 310611 بیت کوین را داشته است. این کاهش 50.16 درصدی بیت کوین تحت مدیریت از تاریخ 10 ژانویه است.

علیرغم این واقعیت که قیمت‌های IBIT به سرعت بالا رفته است ولی هنوز قابل درک نیست. سهام فعلی که توسط IBIT نگهداری می‌شود به حدود 778086 کوین می‌رسد، در حالیکه سهامداران GBTC پوزیشن‌های خود را به حدود 30 درصد از کل موجودی کاهش می‌دهند. با این حال، هفت ارائه‌دهنده بیت‌کوین ETF دیگر در ایالات متحده در جذب و رصد 224552 دارایی بیت‌کوین در طول دوره اولیه شروع معاملات، موفق‌تر بوده‌اند. تا 16 آوریل 2024، مجموع دارایی بیت کوین 10 ETF برتر بیت کوین به 862162 رسید که تقریبا معادل 54.7‌میلیارد دلار ارزش دارد.

هاوینگ بیت کوین، که انتظار می‌رود به زودی انجام شود، رویدادی است که ما معمولاً آن را «محرک» می‌گوییم که مسیر بازار ارزهای دیجیتال را تغییر می‌دهد. اولین مثال از این نوع اثرگذاری، معمولاً حباب‌های قیمتی در ماه‌های بعد خواهد بود.

در بازار بی‌ثبات ارزهای دیجیتال، یک رویداد هاوینگ، که یک کاهش مستقیم پاداش برای ماینرهایی است که تراکنش‌ها را با کاهش تعداد توکن‌های دریافتی خود تأیید می‌کنند، از طرفی از طریق مکانیسم های مختلف تأثیر غیرمستقیمی بر پویایی بازار و احساسات سرمایه‌گذاران دارد.

با توجه به اینکه بازار به سمت این رویداد پیش می‌رود، کاهش دارایی‌های GBTC و تغییر سبد سرمایه‌گذاران به سمت صندوق‌های ETF با طراحی اقتصادی می‌تواند پوزیشن‌های قبلی بازار را تغییر دهد. گاهی اوقات، چشم‌های همه سرمایه‌گذاران و ناظران، به عواقب پس از هاوینگ است که می‌تواند مبنایی برای تخمین تأثیرات بر قیمت بیت‌کوین و تأثیر آن بر کل بازار کریپتو باشد.

روابط بین قیمت‌گذاری صندوق، عملکرد صندوق و کاهش بازارهای اصلی، مانند هاوینگ، همچنان موضوعات مهمی هستند که بر تصمیمات سرمایه‌گذاران در مورد ETF ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارند.

منبع : CRYPTOPOLITAN

لینک خبر: کاهش هلدینگ 50‌درصدی ETF بیت کوین GRAYSCALE