بنیاد حقوق بشر 33 بیت کوین را برای تقدیر از افرادی که در پیشرفت بیت کوین مشارکت دارند، کنار گذاشته است.

بنیاد حقوق بشر اعلام کرده است که هال فینی دانشمند کامپیوتر و مدافع حریم خصوصی، که 15سال پیش در راه‌ اندازی بیت کوین نقش داشت، پس از مرگ اولین دریافت کننده جایزه‌ای خواهد بود که به افتخار او نامگذاری شده است.

فران فینی همسر وی، جایزه افتتاحیه آزادی فینی را از طرف هال می‌پذیرد و قصد دارد جایزه پولی 1 بیت کوین(BTC) را به یک موسسه خیریه که هنوز نامش فاش نشده است اهدا کند. هال فینی در سال 2014 به دلیل عوارض ناشی از اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا ALS درگذشت.

الکس گلادشتاین، مدیر ارشد استراتژی HRF گفت که این جایزه به منظور قدردانی از کسانی است که سهم حیاتی در بیت کوین دارند. بدیهی است که ما نمی‌توانیم آن را به ساتوشی بدهیم. بنابراین فراتر از آن، هال است. هیچ‌کس حتی به مشارکت‌های او نزدیک نمی‌شود. گلادشتاین در مصاحبه‌ای به کوین دسک گفت: «او تا آخرین روزهای زندگی خود کدنویسی را انجام می‌داد. منظورم این است که او به معنای واقعی کلمه به آزادی انسان کمک کرد تا زمانی که عضلاتش دیگر همکاری نکردند.»

فرن فینی در یک سخنرانی از قبل ضبط شده گفت: «هال اگر می‌دید اکوسیستم بیت کوین، این پروژه نرم افزاری که زمانی مبهم بود چگونه رشد کرده، اکنون توسط ده‌ها میلیون نفر در سراسر جهان استفاده می‌شود، هیجان زده می‌شد. او مفتخر است که اولین دریافت کننده این جایزه باشد و متواضع است که آن را به نام او (آزادی فینی) داشته باشم. من برای دریافت جایزه اول از طرف او احساس افتخار و مسئولیت می‌کنم.»

بنیاد حقوق بشر 32 بیت کوین دیگر به ارزش بیش از 2 میلیون دلار با قیمت‌های فعلی را از خزانه خود کنار گذاشته است تا جوایز را به خوبی در آینده ارائه دهد. گلادشتاین گفت: “نظر ما این است که در 40 سال آینده، احتمالاً این بزرگترین جایزه نقدی جهان خواهد بود.”

برای سه سال آینده، این بنیاد در 10 ژانویه یک برنده جدید را معرفی خواهد کرد، که همچنین به عنوان “روز اجرای بیت کوین” نیز شناخته می‌شود، یا روزی که هال فینی در توییتر (در حال حاضرX) پستی را درباره تبدیل شدن به اولین نفر به غیر از ساتوشی ناکاموتو منتشر کرد که این برنامه را دانلود می‌کند. 

جوایز همزمان هاوینگ بیت کوین، تقریباً هر چهار سال یکبار اهدا می‌شود. چهار جایزه اول، از جمله جایزه Finney، به طور خاص برای پاداش به کسانی است که بیشترین کمک را به هاوینگ بیت کوین در دوره‌های بین هر یک از چهار هاوینگ داشته اند: 2009-2012 ، 2012-2016، 2016-2020 و 2020-. 2024. پس از آن، این جایزه به کسانی تعلق خواهد گرفت که در چهار سال گذشته بیشترین مشارکت را داشته باشند.

یک “کمیته پیدایش” متشکل از هفت نفر- از جمله نویسنده “کتاب پیدایش” آرون ون ویردام، بنیانگذار کنفرانس بیت کوین آفریقا فریدا نابورما، توسعه دهنده بیت کوین کور گلوریا ژائو، بنیانگذار بیت کوین ++  لیزا نیگوت، بنیانگذار Fedi اوبی نووسو، هولدینگ استون ریج، راس استیونز و بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت Running Bitcoin Challenge ویتوس زلر، برای رهبری فرآیند نامزدی تا سال 2028 انتخاب شدند. اعضای کمیته سپس جانشین خود را که برای یک دوره چهار ساله معرفی خواهند کرد.

گلادشتاین با اشاره به اینکه آخرین هاوینگ بیت کوین در قرن آینده انجام خواهد شد، گفت: “این جایزه ای است که از ارزش آن از همه چیز بیشتر خواهد بود”. امیدواریم که بتوانیم نوعی پارادایم فکری را در این چند دهه ایجاد کرده باشیم. هفت نفر اول فقط کسی را انتخاب می‌کنند که واقعاً احساس می‌کنند ایده‌آل‌های آن‌ها را بتواند تجسم ‌دهند.

حتی اگر هال فینی هرگز بیت کوین را در فهرست پستی Cypherpunk کشف نکرده بود و اولین کسی بود که تراکنش بیت کوین را دریافت کرد و کد را در پروژه مشارکت داد، به احتمال زیاد جامعه بیت کوین او را به خاطر مشارکت‌های فراوانش در رمزنگاری و حمایت از حریم خصوصی خود به یاد می‌آورد.

فینی که فارغ‌التحصیل مؤسسه فناوری کالیفرنیا بود، در اوایل دهه 1990 قبل از بازنشستگی، شروع به مشارکت در ابزار اساسی ارتباطات رمزنگاری Pretty Good Privacy (که بیشتر به عنوان PGP شناخته می‌شود) انجام داد. این برنامه یکی از بهترین راه‌ها برای رمزگذاری ارتباطات آنلاین است.

در زمانی که دولت ایالات متحده به دنبال محدود کردن دسترسی مردم به رمزگذاری بود، او به گروهی از رمزنگاران نوشت: «به طور کلی، کاری که ما در اینجا انجام می‌دهیم، به هدف منسوخ کردن روش‌های سنتی اختصاص دارد.

کار فینی روی PGP منجر به علاقه او به ارزهای دیجیتال شد، که به نظر او بهتر از گزینه‌های پرداخت نوظهور مانند کارت‌های اعتباری که شروع به تسلط وب داشتند، می‌توانند از حریم خصوصی افراد بهتر محافظت کنند. در سال 2004، فینی نمونه اولیه دارایی دیجیتالی را ایجاد کرد که سیستم اثبات کار قابل استفاده مجدد بود، که اگرچه مورد توجه قرار نگرفت، اما مستقیماً الهام بخش بیت کوین بود.

چهار سال بعد، زمانی که ساتوشی از کاغذ سفید بیت کوین رونمایی کرد، فینی یکی از معدود افرادی بود که متوجه این موضوع شد. او در پست اعلامیه ساتوشی در لیست پستی رمزنگاری پاسخ داد که مشتاقانه منتظر است تا ببیند این مفهوم چگونه توسعه خواهد یافت و دسترسی اولیه به کد منبع پروژه به او پیشنهاد شد.

بین سال‌های 2009 و 2013، زمانی که فینی در انجمن بیت‌کوین تاک اعلام کرد که فلج شده است، چندین مشارکت کلیدی در زمینه بیت‌کوین انجام داد. فینی در یک پست وبلاگی در سال 2009 نوشت: «رویای من این است که در پروژه‌های نرم‌افزاری منبع باز مشارکت کنم، حتی از درون بدن بی‌حرکت».

برخی معتقدند که فینی ساتوشی یا یکی از مشارکت کنندگان احتمالی گروهی است که خود را با نام جمعی معرفی می‌کند. پست اخیر بیت کوین جیمسون لوپ پس از بررسی مُهرهای زمانی که نشان می‌دهد فینی اغلب در زمانی که ساتوشی آنلاین بود، احتمالاً جای دیگری بوده است، این ادعا را رد می‌کند. خود فینی انکار کرد که ساتوشی ناکاموتو بوده است.

گلادشتاین گفت: «ما می‌خواستیم این جایزه را نه تنها برای ارج نهادن به مشارکت هال در بیت کوین، بلکه به طور کلی حریم خصوصی و آزادی دیجیتال انجام دهیم. این چیزی است که برای ما بسیار مهم است».

منبع خبر: Coin Desk

لینک مطلب: پیشگام بیت کوین Hal Finney پس از مرگ، برنده جایزه جدیدی شد