فرست ریپابلیک بانک (First Republic Bank) شرکت خدمات مالی٬ارائه دهنده خدمات مدیریت ثروت و بانکداری آمریکایی بود، که در سال ۱۹۸۵ تأسیس شد. رگولاتورهای ایالات متحده، فرست ریپابلیک بانک، مستقر در فیلادلفیا را تعطیل کرده‌اند که اولین ورشکستگی بانکی این کشور در سال 2024 است.

در میان جامعه ارزهای دیجیتال بیت کوین واکنش‌هایی را بعد از انتشار این خبر داشته است. قیمت بیت کوین 63098 دلار، اتر ETH3121 دلار و چندین آلتکوین که به دنبال این خبر اندکی سقوط کردند.

تاجر معروف رمزارز Pillage Capital در پستی در 26 آوریل در X ادعا کرد: “شکست First Republic Bank برای جامعه کریپتو بسیار مهم است زیرا ورشکستگی بانک‌ها بهترین روایت ممکن برای رمزارزها هستند.”

رندی هیپر، مفسر رمزارز، در 26 آوریل از 87100 دنبال کننده X خود پرسید:

“چند نفر دیگر نیاز است تا در بانک‌ها شکست بخورند و بعد به رمزارزها اعتماد کنند؟”

پس از اینکه فرست ریپابلیک بانک در 26 آوریل توسط دپارتمان بانکداری و اوراق بهادار پنسیلوانیا توقیف شد، شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) به عنوان خریدار سهام آن منصوب شد. بر اساس گزارش رویترز در تاریخ 26 آوریل، این آژانس تقریباً مسولیت مالی تمام سپرده‌ها را پذیرفته و تمام دارایی‌های فرست ریپابلیک بانک را به دست خواهد آورد.

طبق گزارش‌ها، فرست ریپابلیک بانک در 31 ژانویه دارایی حدود 6 میلیارد دلار به همراه 4 میلیارد دلار سپرده داشت. علاوه بر این، 32 شعبه این بانک در سراسر نیوجرسی، پنسیلوانیا و نیویورک، حداکثر تا آغاز هفته آینده زیر چتر بانک فولتون بازگشایی خواهند شد.

در سال 2023، شایعات مربوط به ورشکستگی‌ها‌ی بانکی، سبب شد تا شاهد سقوط‌های جزئی در قیمت بیت کوین باشیم. با این حال، پس از انتشار این اخبار در سال 2024، قیمت بیت کوین دوباره اندکی کاهش یافت. طبق داده‌های CoinMarketCap، در یک ساعت گذشته، بیت‌کوین 1.16 درصد کاهش یافت، با 62715 دلار معامله شد و اتر با 0.58 درصد کاهش به 3095 دلار رسید.

نمودار بیت کوین BTC
بیت کوین در 24 ساعت گذشته زیر سطح حمایت کلیدی 65000 دلار معامله شده است. منبع: CoinMarketCap

در همین بازه زمانی، آلت کوین‌ها مثل Dogecoin افت کمی بزرگ‌تر را تجربه کردند. دوج کوین 0.15 دلار کاهش 2.88 درصدی و سولانا 135 دلار 1.79 درصد کاهش یافت.

طبق داده‌های شرکت بیمه سپرده فدرال (Federal Deposit Insurance Corporation ) ، این خبر سال سختی را برای صنعت بانکداری دنبال می‌کند، با پنج ورشکستگی بانکی در ایالات متحده در سال 2023. فرست ریپابلیک بانک، یک نهاد جداگانه بدون وابستگی به دولت ایالات متحده، پس از شکست تلاش‌های اولیه برای بازگشت، توسط JPMorgan، در می 2023 خریداری شد.

منبع خبر: CoinMarketCap

لینک مطلب: تعطیلی First Republic Bank توسط رگولاتورهای ایالات متحده