شفافیت یکی از ویژگی‌های بارزی است که در بلاکچین بسیار اهمیت دارد، اما برخی افراد ممکن است به دلایل مختلفی از جمله حفظ حریم خصوصی، تمایلی به این نداشته باشند که تمامی تراکنش‌ها و فعالیت‌هایشان قابل رصد باشد. به همین دلیل، شبکه‌های خصوصی مانند مونرو بوجود آمده‌اند تا این افراد را نیز در برگیرند.
مونرو یک رمز ارز است که با ویژگی‌های خاص خود، جایگاه خود را در بازار ارز دیجیتال پیدا کرده است. این رمز ارز با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف، امکان حفظ حریم خصوصی کاربران را فراهم می‌کند. اگر دوست دارید با این ارز دیجیتال بیش‌تر آشنا شوید، خوب است به ادامه این مقاله توجه لازم را داشته باشید.

ارز دیجیتال مونرو یکی از رمز ارزهای منبع‌ باز و مبتنی بر حریم خصوصی است که در دنیای ارزهای دیجیتال به دلیل ویژگی ناشناس بودن، جلب توجه بیش‌تری کرده است. این رمز ارز به عنوان برترین رمز ارز محرمانه معروف است و بر اساس یک سیستم غیر قابل ردیابی و خصوصی عمل می‌کند. این ارز از یک نوع خاص از رمزنگاری استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل کند که تمامی تراکنش‌ها غیر قابل ردیابی باشند. تیم توسعه ارز مونرو ادعا می‌کند که حفظ حریم خصوصی و امنیت کاربران برای آن اولویت بالاتری دارد؛ بنابراین، اگر به دنبال یک رمز ارز امن، خصوصی هستید، مونرو بهترین گزینه است.

ارز دیجیتال مونرو چیست؟

در سال ۲۰۱۴، یک گروه از فعالان حوزه بلاکچین با همکاری یکدیگر، پروژه‌ی مونرو (Monero) را راه‌اندازی کردند. کدهای این پروژه بر پایه‌ کدهای پروژه‌ی کریپتو نوت (CryptoNote) و بایت‌ کوین (Bytecoin) نوشته شده است. کریپتو نوت ابتدا در سال ۲۰۱۲ توسط فردی با نام مستعار نیکولاس ون سیبرهیگن (Nicolas van Saberhagen) معرفی شد. او در سال‌های بعد، با بهبود ویژگی‌های مختلف کریپتو نوت، یک وایت ‌پیپر جدید به نام کریپتو نوت ۰.۲ را منتشر کرد که ویژگی‌های مثبت و کاربردی بسیاری داشت و در ساختار مونرو نیز به کار گرفته شد.
بایت ‌کوین اولین رمز ارزی بود که از پروتکل مخفی کردن حریم خصوصی کریپتو نوت استفاده کرد. اما پس از آشکار شدن این موضوع که تیم توسعه‌دهنده‌ی ارز دیجیتال بایت ‌کوین ۸۰٪ از کل توکن‌های این پروژه را پیش از انتشار برای خود استخراج کرده بودند، کاربران از این رمز ارز منزجر شدند؛ بنابراین، گروهی از کاربران تحت رهبری ریکاردو اسپاگنی، نسخه‌ جدیدی از بایت ‌کوین را طراحی کردند که هیچ‌ کدام از توکن‌هایش استخراج نشده بود و اعضای توسعه‌دهنده‌ی این ارز دیجیتال هیچ سهمی برای خود در نظر نگرفته بودند. به این ترتیب، تمامی اعضای بلاکچین مونرو با یکدیگر برابری دارند و بسته به میزان کاری که انجام می‌دهند، می‌توانند رمز ارز مونرو را به اندازه‌ی بیش‌تری داشته باشند.

از ویژگی‌های اصلی و برجسته ارز دیجیتال مونرو، حفظ حریم خصوصی کاربران است. در این ارز، کاربران کامل کنترل بر روی تراکنش‌های خود دارند و هیچ‌کس قادر نیست فعالیت‌های آنها را رصد کند یا به آنها دسترسی داشته باشد. علاوه‌ بر این، این ارز با استفاده از الگوریتم اثبات کار، امکان استخراج را برای تمامی افراد فراهم می‌کند.
مقیاس‌پذیری، مسئله‌ای مهم در حوزه ارزهای دیجیتال است که مونرو به خوبی با آن برخورد کرده است. این ارز از بلوک‌هایی انعطاف‌پذیر استفاده می‌کند که به آن اجازه می‌دهد تا به صورت مطلوبی به مقیاس‌پذیری برسد.
همچنین باید بدانید که قابلیت تعویض نیز یکی دیگر از ویژگی‌های کاربردی ارز دیجیتال مونرو است. یعنی این امکان را به کاربران می‌دهد تا به راحتی مونرو را با سایر ارزهای دیجیتال معاوضه کنند که این ویژگی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

ویژگی_های ارز مونرو چیست؟

حال که به صورت ابتدایی با ارز دیجیتال مونرو آشنا شدیم، بهتر است نگاهی هم به مزایای آن داشته باشیم.

 • همانطور که اشاره کردیم، بلاکچین مونرو حریم خصوصی کاربران را به طور کامل حفظ می‌کند و کاملاً غیر قابل ردگیری است.
 • هر فردی می‌تواند حتی بدون ماینر نیز به استخراج مونرو بپردازد و استخراج این رمز ارز در انحصار ماینرها نیست.
 • برای حفظ ارزش XMR روند صدور رمز ارزهای جدید بسیار آهسته و کند انجام می‌شود. بر اساس اطلاعات تخمین زده می‌شود که حدود ۱۱۷ سال زمان لازم است تا مقدار XMR موجود به دو برابر مقداری که در عرضه اولیه صادر شده بود، برسد.
 • بلاکچین مونرو به صورت پویا طراحی شده است. به این معنا که میزان اندازهٔ بلاک‌ها هیچ محدودیتی ندارد و با افزایش تعداد تراکنش‌ها اندازهٔ بلاک‌ها نیز بیش‌تر می‌شود.
 • شبکه مونرو به کاربران اجازه می‌دهد تا تصویر حساب خود را با دیگران به اشتراک بگذارند، بدون اینکه توکن‌های درون حساب خود را به خطر بیندازند. به این ترتیب، اگر نیاز به اثبات مقدار معینی XMR داشته باشید، می‌توانید دارایی خود را به گیرنده نشان دهید و در عین حال اطمینان حاصل کنید که رمز ارز مونرو شما در امنیت کامل است.
 • به دلیل غیر قابل ردگیری بودن تراکنش‌ها در بلاکچین مونرو، خلافکاران به طور گسترده از این رمز ارز برای انجام معاملات غیرقانونی استفاده می‌کنند. به طوری که مونرو تبدیل به رمز ارز محبوب فعالان بازار دارک وب شده است. این مسئله باعث ایجاد بدبینی نسبت به بلاکچین مونرو هم شده است.
 • با وجود اینکه در بلاکچین مونرو تلاش بر این است که همه افراد شانس برابر برای استخراج XMR داشته باشند، اما بر اساس اطلاعات منتشر شده، تقریباً ۴۳٪ استخراج این رمز ارز توسط چند استخر کنترل می‌شود.
 • رمز ارز مونرو توسط بسیاری از کیف‌ پول‌های سخت‌افزاری پشتیبانی نمی‌شود. به همین دلیل محافظت از XMR به صورت صد درصدی کمی سخت است.
معایب رمز ارز مونرو چیست؟

به‌ طور کلی بیت کوین یک پروتکل معین برای شکل کارکرد خود دارد و بر اساس این پروتکل در تلاش است تا هویت شما را بوسیله‌ آدرس‌های مستعار کاربران دیگر مخفی کند. در حقیقت آدرس‌های مستعار که گفتیم به‌ صورت تصادفی و از ترکیب حروف الفبا و تعدادی عدد تشکیل می‌شوند.
با این‌ حال، حریم شخصی شما به ‌طور کامل در این شبکه حفظ نمی‌شود و این به این دلیل است که آدرس‌ها و تراکنش‌های بیت کوین بر روی بلاکچین ثبت می‌شوند و در دسترس همه‌ کاربران هستند.
در شبکه‌ ارز دیجیتال مونرو هم آدرس‌های مستعار به ‌طور کامل خصوصی نیستند، چون می‌توان تراکنش‌هایی را که توسط شما در یک بازه‌ زمانی مشخص انجام‌ شده را به آدرس موجود ربط داد و خیلی راحت هویت شما را پیدا کرد.
فرق دیگر مونرو و بیت کوین در واقع یک مزیت مونرو نسبت به بیت کوین محسوب می‌شود. این مزیت ویژگی تعویض‌پذیری مونرو است. به این معنی که دو واحد از ارز دیجیتال مونرو جایگزین هم می‌شوند و در اصل هیچ تفاوتی باهم ندارند. با این ‌حال دو اسکناس یک دلاری ارزش یکسانی دارند ولی هرکدام شماره‌ سریال مخصوص به خود را خواهند داشت، پس نمی‌توان آنها را با یکدیگر جایگزین کرد.
ولی دو تکه طلای صد گرمی با عیارهایی یکسان را تعویض‌پذیر می‌گوییم، چون هردوی آنها ارزشی برابر دارند و هیچ‌کدام ویژگی متفاوتی نسبت به دیگری ندارد. پس بیت کوین مثل اسکناس یک دلاری می‌باشد و مونرو مثل یک تکه طلا است.
خب! تا اینجا تا حد زیادی با مونرو و نحوه کارکرد آن آشنا شدیم. حال وقت آن است که ببینیم مونرو چگونه کار می‌کند. از اینجا به بعد کمی بحث ما جالب‌تر و حساس‌تر می‌شود؛ پس با ما همراه باشید.

برای اینکه کارکرد ارز دیجیتال مونرو را بهتر درک کنید، باید بگوییم که شبکه‌ مونرو به سه شکل سعی می‌کند تا حریم خصوصی کاربرانش را حفظ کند تا در شبکه‌ بلاکچین ناشناس بماند.
امضاهای حلقه (Ring Signatures) به شما به‌ عنوان فرستنده‌ یک تراکنش این قابلیت را خواهد داد تا بین جمعی از آدرس‌های ارسالی در شبکه مخفی شوید. در واقع وقتی‌ که یک تراکنش انجام می‌شود، جمعی از فرستنده‌های احتمالی هستند که با کلیدهای خود در شبکه نشان داده می‌شوند و هویت شما به ‌عنوان یک فرستنده‌ واقعی هیچ ‌وقت در داده‌های ذخیره ‌شده در بلاکچین برای کسی آشکار نمی‌شود. به‌ طور کلی تراکنش‌های محرمانه‌ حلقه (RingCT) به معنای روش پنهان کردن مبلغ تراکنش‌ها در شبکه‌ بلاکچین مونرو است. این ویژگی در سال ۲۰۱۷ روی بلاکچین مونرو پیاده و از اواسط همان سال به ‌طور رسمی راه‌اندازی شد. با اضافه شدن این ویژگی به شبکه‌ مونرو، پنهان شدن مبلغ تراکنش‌ها، آدرس فرستنده و گیرنده و نحوه‌ تولید توکن‌های XMR، امضاهای حلقه و… بهبود یافتند.
آدرس‌های مخفی این قابلیت را به شما که فرستنده هستید می‌دهد تا آدرسی یکبار مصرف را برای انجام تراکنش‌هایی که تصادفی درست ‌شده‌اند، بسازید. در واقع تراکنش بین این آدرس‌ها به صورت مخفی ثبت می‌شود و به هیچ شکلی نمی‌توان آن را به خریدار یا فروشنده نسبت داد. شاید تعجب کنید که افرادی هم هستند که از محرمانه بودن تراکنش‌ها در شبکه‌ مونرو نگران هستند. این نگرانی برای این است که مخفی بودن هویت کاربران در شبکه‌ مونرو، این امکان را به مجرمان می‌دهد تا بدون شناسایی و ردیابی، معاملات غیرقانونی خود را انجام دهند؛ هر چند که حریم خصوصی همان چیزی است که شما و دیگران از آن استقبال می‌کنید.

ارز مونرو چگونه کار می_کند؟

خرید و فروش مونرو در صرافی‌ها به شکل زیر انجام می‌شود:

 • ورود به حساب کاربری: ابتدا باید به حساب کاربری خود در صرافی وارد شوید یا در صورت عدم وجود، یک حساب کاربری بسازید.
 • افزایش موجودی: پس از ورود به حساب کاربری، موجودی خود را افزایش دهید، معمولاً با انتقال پول به حساب صرافی مثل صرافی بیتکس روم (Bitexroom) می‌توانید اینکار را انجام دهید.
 • انتخاب زوج معاملاتی: انتخاب زوج مونرو به ارز دیجیتال دیگری که می‌خواهید خرید یا فروش کنید.
 • ایجاد سفارش: وارد صفحه معاملات شوید و سفارش خود را برای خرید یا فروش مونرو ثبت کنید، شامل مقدار و قیمت مورد نظر.
 • تأیید و انجام معامله: پس از ثبت سفارش، صرافی آن را بررسی کرده و در صورت تأیید، معامله انجام می‌شود و مونرو مورد نظر به حساب شما انتقال می‌یابد.
 • برداشت مونرو: در صورت نیاز، می‌توانید مونروهای خود را از حساب کاربری در صرافی برداشت کرده و به کیف پول خود انتقال دهید.

شیوه استخراج مونرو بسیار ساده است. نکته مهمی که در خصوص ماینینگ مونرو وجود دارد این است که می‌توانید با CPU به استخراج آن بپردازید. در نتیجه با استفاده از رایانه شخصی خود و در صورت داشتن یک کارت گرافیک قوی، می‌توانید پاداش فرایند ماینینگ خود را دریافت کنید. به خاطر داشته باشید که کارت گرافیک‌های AMD نسبت به کارت گرافیک‌های انویدیا در بحث استخراج، عملکرد بهتری دارند. البته برای استخراج مونرو بهتر است که به استخر استخراج متصل شوید؛ چون احتمال کسب سود بسیار بالاتر از استخراج به صورت انفرادی است.

استخراج ارز دیجیتال مونرو چگونه است؟

باید بدانید استخراج مونرو با استفاده از گوشی‌های هوشمند امکان‌پذیر است، اما به دلیل محدودیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، عملکرد آن نسبت به سایر دستگاه‌ها محدود است.

همانطور که گفتیم، استخراج مونرو با استفاده از کامپیوتر شخصی هم امکان‌پذیر است و با استفاده از پردازنده و کارت گرافیک مناسب، می‌توان برای بدست ‌آوردن پاداش ماینینگ اقدام کرد.

بهترین دستگاه برای استخراج مونرو کامپیوترهایی هستند که دارای پردازنده‌ها و کارت‌های گرافیک با عملکرد بالا و بهینه‌سازی مناسب برای استخراج این رمز ارز هستند.

بهترین دستگاه استخراج مونرو

کارمزد انتقال مونرو نزدیک به صفر است که این موضوع باعث شده تا از آن به عنوان یکی از شیوه‌های پرداختی مقرون به صرفه استفاده شود. این ویژگی منحصر به فرد باعث شده که مونرو به عنوان یک رمز ارز محبوب برای انجام تراکنش‌ها و پرداخت‌ها شناخته شود. علاوه بر این، حریم خصوصی بالای مونرو و امکان انجام تراکنش‌های ناشناس، آن را به یک گزینه مطلوب برای افرادی که به حریم خصوصی و امنیت مالی خود اهمیت می‌دهند تبدیل کرده است. به علاوه، امکان استخراج مونرو با تجهیزات ساده مانند کامپیوترهای شخصی و حتی گوشی‌های هوشمند، این رمز ارز را به یک گزینه دسترسی‌پذیر برای افراد مختلف تبدیل کرده است.

تعدادی از صرافی‌هایی که از ارز مونرو پشتیبانی می‌کنند عبارت‌اند از:

 • Binance
 • Kraken
 • Bitfinex
 • Bittrex
 • Huobi
 • Poloniex
 • OKEx
 • Bitexroom
 • Bitstamp
 • Upbit
Cryptocurrency Casting Monero
 • Ledger Nano S (سخت‌افزاری)
 • Trezor Model T (سخت‌افزاری)
 • Monerujo (نرم‌افزاری – برای تلفن‌های هوشمند با سیستم‌عامل اندروید)
 • MyMonero (نرم‌افزاری – آنلاین)
 • Cake Wallet (نرم‌افزاری – برای تلفن‌های هوشمند با سیستم‌عامل iOS)
 • Exodus (نرم‌افزاری – دسکتاپ)
 • Monero GUI Wallet (نرم‌افزاری – دسکتاپ)
 • Edge Wallet (نرم‌افزاری – برای تلفن‌های هوشمند با سیستم‌عامل iOS و اندروید)
 • Atomic Wallet (نرم‌افزاری – چندمنظوره: دسکتاپ و تلفن‌های هوشمند)
 • Guarda Wallet (نرم‌افزاری – چندمنظوره: دسکتاپ و تلفن‌های هوشمند)
 • Exodus
 • Monero GUI Wallet
 • Atomic Wallet
 • Guarda Wallet
 • Electrum
 • Monerujo
 • MyMonero
 • Cake Wallet
 • Edge Wallet
 • Coinomi
 • Ledger Nano S
 • Trezor Model T
 • KeepKey
 • Ledger Nano X
 • CoolWallet S
کیف پول_های سخت_افزاری

حفظ حریم شخصی کاربران در شبکه ارز دیجیتال مونرو به این ارز دیجیتال کمک کرده است تا در میان ۲۰ ارز دیجیتال محبوب و برتر بازار رمز ارزها جای گیرد. علاوه بر این، محرمانه بودن تراکنش‌های انجام ‌شده بر روی شبکه مونرو باعث شده تا بحث‌ها و مناظره‌های فراوانی درباره‌ فعالیت‌های غیرقانونی که با استفاده از این ارز دیجیتال انجام می‌شود شکل گیرند. با این‌ حال، محبوبیت مونرو روز به روز در حال افزایش است و پیش‌بینی ما از آینده‌ مونرو این است که سرمایه‌گذاری بر روی مونرو ارزش خواهد داشت.