• امروز، 22 می، 14 سال از اولین تراکنش با استفاده از بیت کوین توسط لازلو هانیچ یک برنامه نویس فلوریدا می‌گذرد.
  • لازلو هانیچ 10000 بیت کوین برای خرید دو پیتزا خرج کرد.
  • عمل او اکنون به عنوان روز پیتزای بیت کوین که در سراسر دنیای کریپتو جشن گرفته می‌شود، اسطوره شده است.

روز پیتزا بیت کوین: چهارده سال پیش در چنین روزی، لازلو هانیچ 10000 بیت کوین برای یک پیتزا پرداخت، که اولین تراکنش تجاری انجام شده با استفاده از ارز دیجیتال است. و با آن، روز پیتزا بیت کوین متولد شد.

این برنامه نویس مستقر در فلوریدا که در آن زمان 28 سال داشت، در 22 می 2010 یک سفارش پیتزا را در یک تالار گفتگوی بیت کوین ارسال کرد.

او یک پیتزا می‌خواست: «جایی که مجبور نباشم خودم آن را سفارش دهم یا آماده کنم، مثل سفارش دادن یک «ظروف صبحانه» در هتل یا چیزی، فقط برای شما چیزی برای خوردن می‌آورند و خوشحال می‌شوید!»

لازلو هانیچ 10000 بیت کوین (BTC) را به شخصی که پیتزاها را برای او می‌آورد پیشنهاد داد.

من برای چند پیتزا 10000 بیت کوین می‌پردازم. شاید 2 پیتزا بزرگ، بنابراین مقداری باقی مانده برای روز بعد دارم. من دوست دارم پیتزای باقی‌مانده‌ را همین الان بخورم تا بعدا بخورم.»

شما می‌توانید پیتزا را خودتان درست کنید و به خانه من بیاورید یا از یک رستوران برای من سفارش دهید، اما هدف من این است که در ازای بیت کوین، غذا را تحویل بگیرید…

جرمی استوردیوانت، دانشجوی کالیفرنیایی که در آن زمان 19 سال داشت، این پیشنهاد را پذیرفت و دو پیتزای بزرگ به قیمت 10000 بیت کوین را برای لازلو هانیچ آورد.

این معامله که از آن زمان به عنوان روز پیتزا بیت کوین اسطوره شده است، با گذشت زمان شهرت زیادی به دست آورده است زیرا 10000 بیت کوین که در آن زمان حدود 41 دلار ارزش داشت، اکنون با قیمت‌های موجود به ارزش 700 میلیون دلار می‌رسد.

مهم‌تر از همه، روز پیتزا بیت کوین، اولین بار بیت کوین توسط بنیان‌گذار مستعار آن ساتوشی ناکاموتو در 3 ژانویه 2009 استخراج شد و در یک معامله تجاری مورد استفاده قرار گرفت. این معامله صنعتی را ایجاد کرد که اکنون ارزش آن 2.7 تریلیون دلار است.

در 22 می 2024، جامعه کریپتو چهاردهمین سالگرد روز پیتزا بیت کوین را جشن می‌گیرد.

هشتگ‌هایی مانند #BitcoinPizzaDay و #PizzaForBitcoin پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی را فعال‌تر می‌کنند، زیرا علاقه‌مندان به کسب ‌وکارهای کریپتو در سراسر جهان مهمانی‌های پیتزا، مسابقات و برنامه‌های آموزشی برگزار می‌کنند.

صرافی کریپتو Bitget در حال کار با NounsDAO، Unlock Protocol، Stand with Crypto، OwnTheDoge، قهرمانان جهانی پیتزا و دیگران است تا یک جشن جهانی پیتزا را در 150 شهر در سراسر جهان برگزار کند.

در همین حال، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال، Binance، در روز پیتزا بیت کوین با رویدادهایی که به طور همزمان در 16 کشور بین 17 تا 22 می برگزار می‌شود، مردم را درگیر دنیای کریپتو و هم‌چنین به آن‌ها آموزش نیز می‌دهد.

گریس چن، مدیر عامل بیت‌گت، به cryptopolitan گفت که روز پیتزا نقطه عطفی در تکامل بیت ‌کوین است، چرا که نشان ‌دهنده اثبات مفهوم، افزایش تبلیغات و تأثیر فرهنگی برای ارز دیجیتال است.

چن گفت: «این معامله به ظاهر ساده دارای اهمیت عمیقی بود.

خرید پیتزا توسط لازلو هانیچ نشان داد که بیت کوین می‌تواند برای خرید کالاها و خدمات واقعی استفاده شود و ایده ارز دیجیتال غیرمتمرکز را تایید کند.

در رابطه با افزایش تبلیغات و فرهنگ، لازلو هانیچ اشاره کرد: «این تراکنش موفق باعث ایجاد علاقه و هیجان هم در داخل و هم در خارج از جامعه بیت کوین شد و افراد بیشتری را تشویق کرد تا بیت کوین را کشف و آزمایش کنند.»

روز جهانی پیتزا بیت کوین

روز پیتزا بیت کوین به بخشی از فرهنگ رمزنگاری تبدیل شده است و احساسات اجتماعی و تاریخی مشترکی را در بین علاقه مندان و سرمایه گذاران تقویت می‌کند. چن خاطرنشان کرد که این داستان دارای ارزش آموزشی ماندگار است که هنوز هم برای دستیابی به افراد بیشتری با ایده یک ارز غیرمتمرکز استفاده می‌شود.

روز پیتزای بیت کوین، فراتر از یک حکایت عجیب و غریب است. مدیر عامل Bitget توضیح داد: “این نمادی از مراحل اولیه بیت کوین در اثبات سودمندی آن و تثبیت جایگاه خود در دنیای مالی است.”

چن هم‌چنین افزود: «این ما را به یاد سفر از یک ایده جدید به یک فناوری مالی انقلابی می‌اندازد، روح جامعه و انگیزه نوآورانه را که همچنان فضای ارزهای دیجیتال را به جلو می‌برد، برجسته می‌کند.

برنامه‌های کاربردی دنیای واقعی که توسط بیت کوین باز می‌شوند به ستون‌های اجتماعی مانند آموزش گسترش می‌یابند.

سال‌ها بعد، مردی که معادل 700 میلیون دلار بیت کوین را روی دو پیتزا هدر داد، پشیمان نیست.

لازلو هانیچ که ادعا می‌کند چند بار با ساتوشی ناکاموتو پیامک ارسال کرده است، از این ایده که سفارش پیتزای او اکنون یک تمثیل با حروف قرمز در اسطوره‌های ارزهای دیجیتال است، لذت می‌برد.

لازلو هانیچ و روز پیتزا بیت کوین

لازلو هانیچ در مصاحبه‌ای در سال 2020 گفت: “میدانید که پشیمان نیستم. فکر می‌کنم از این واقعیت خوشم می‌آید که به این ترتیب بخشی از تاریخ اولیه بیت‌کوین بودم، و مردم در مورد پیتزا می‌دانند و این داستان جالبی است، زیرا همه می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

استوردیوانت، شماره مقابل او، از این شهرت در امان نیست زیرا سود خود را از معامله پیتزا برای مسافرت خرج کرد.

استوردیوانت تخمین می‌زند که بالاترین مقداری که او تا به حال در بیت کوین داشته است، حدود 40000 بیت کوین از استخراج و تجارت اولیه بوده است.

او می‌گوید: «من هرگز بیت‌کوین را به‌عنوان یک سرمایه ‌گذاری ندیده‌ام و وقتی که به گذشته نگاه ‌کنید و بگویید که «من می‌توانستم میلیونر باشم» آسان است، اما فکر می‌کنم مهم‌تر این است که به طرز فکری که در جریان معامله پیتزا داشتم نگاه کنیم.

«این کسب یک سرمایه گذاری نبود، بلکه استفاده از نوعی ارز بود. اگر به دنبال احتکار سکه بودم، به احتمال زیاد در زمان مناسب در مکان مناسب نبودم.»

منبع خبر: cryptopolitan

لینک مطلب: چگونه لازلو هانیچ با یک پیتزا بیت کوین را تغییر داد؟