چگونه بیت کوین را در معاملات اختیاری یا معاملات آپشن خرید و فروش کنیم؟ این مقاله به شما کمک می‌کند تا بدانید که چگونه می‌توان حرکات قیمت بیت کوین را بدون داشتن خود دارایی در معاملات آپشن حدس زد و آن را در معاملات اختیاری خرید و فروش کرد.

قراردادهای اختیاری بیت کوین نوعی از قرارداد است که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا حرکات قیمت بیت کوین را بدون داشتن خود دارایی حدس بزنند. ترید مشتقات بیت کوین و سرمایه‌گذاری در معاملات اختیاری بیت کوین راه‌های دیگری هستند که سرمایه‌گذاران برای افزایش نوسانات بازار ارزهای دیجیتال از آن‌ها استفاده می‌کنند.

 در سرمایه‌گذاری، مشتق، محصول یا قراردادی فرعی است که ارزش آن توسط دارایی اصلی تعیین می‌شود. مشتقات ارزهای دیجیتال شامل قراردادهای فیوچرز، معاملات اختیاری و قراردادهای دائمی است. این راهنمای اولیه خرید و فروش بیت کوین در معاملات آپشن، منحصراً بر روی معاملات اختیاری بیت کوین، چگونگی خرید و فروش توسط سرمایه‌گذاران و برخی از ریسک‌ها و استراتژی‌های مربوط به آن تمرکز دارد. در این معاملات، قرارداد اختیاری بیت کوین ارزش خود را از بیت کوین می‌گیرد. سرمایه‌گذاران درگیر گمانه‌زنی یا «هیدینگ» نوسانات قیمت بیت‌کوین هستند. قرارداد اختیاری بیت کوین به معامله‌گر اجازه می‌دهد بیت کوین را در زمان و تاریخ توافق شده قبلی بخرد یا بفروشد.

برخلاف قراردادهای فیوچرز، اگر سرمایه‌گذار تصمیم دیگری بگیرد، موظف به خرید یا فروش دارایی در تاریخ انقضای قرارداد نیست. به عنوان مثال، اگر قیمت بیت کوین کاهش یابد، یک سرمایه‌گذار ممکن است تصمیم بگیرد که به قیمت قرارداد خرید نکند، زیرا این قیمت اکنون بالاتر از ارزش واقعی کریپتو است. با این حال، در هر قرارداد معامله آپشن، مبلغی به نام کارمزد وجود دارد که صرف‌نظر از اینکه سرمایه‌گذار قصد ادامه دارد یا خیر، باید پرداخت شود. پلتفرم‌های معاملاتی ممکن است علاوه بر کارمزد، هزینه‌های خدمات را نیز دریافت کنند.

معاملات آپشن بیت کوین شامل خرید (call) و فروش (put) و همچنین انواع آمریکایی و اروپایی می‌باشد.

 1. آپشن خرید – به معامله‌گر اجازه می‌دهد بیت‌کوین را در تاریخ از پیش توافق شده بخرد.
 2. آپشن فروش – به معامله‌گر اجازه می‌دهد بیت‌کوین را در تاریخ از پیش توافق شده بفروشد.
 3. گزینه‌های آمریکایی – می‌توانند هر زمانی قبل از تاریخ انقضای قرارداد اجرا شوند.
 4. گزینه‌های اروپایی – به دارنده اجازه می‌دهد فقط در تاریخ انقضا از این اختیار استفاده کند.
معاملات آپشن

 معاملات آپشن بیت کوین در اصل نویدی برای معامله بیت کوین در آینده است. هر آپشن دارای یک تاریخ انقضا است، که در صورت تصمیم سرمایه‌گذار به ادامه معامله، قرارداد در آن تاریخ اجرا می‌شود. یا همانطور که اشاره شد گزینه‌های آمریکایی می‌توانند قبل از تاریخ انقضای قرارداد اجرا شوند. معاملات را می‌توان به صورت فیزیکی یا نقدی انجام داد. برای تسویه فیزیکی، بیت کوین به کیف پول ارز دیجیتال خریداران یا به حساب آن‌ها در یک پلت فرم معاملاتی منتقل می‌شود. اگر تسویه نقدی باشد، مبادله با ارز فیات انجام می‌شود.

هر معامله اختیاری یک تاریخ انقضا دارد و بسته به نوع قرارداد (آمریکایی یا اروپایی) باید قبل یا تا تاریخ انقضا قرارداد اجرا شود. فرض کنید یک سرمایه‌گذار با انتخاب آپشن کال (خرید) بیت کوین را به قیمت 50000 دلار خریداری می‌کند که برای آن مبلغ 800 دلار کارمزد پرداخت می‌کند. اگر قیمت بیت‌کوین به 40000 دلار کاهش یابد، سرمایه‌گذار می‌تواند از این اختیار استفاده نکند، در نتیجه از ضرر 10000 دلاری جلوگیری می‌کند اما کارمزد 800 دلاری پرداخت شده را از دست می‌دهد. در سناریویی دیگر، اگر سرمایه‌گذار در آپشن کال، بیت کوین را با قیمت 20000 دلار بخرد (قیمت اولیه)، و قیمت بیت کوین به 25000 دلار افزایش یابد. سرمایه‌گذار ممکن است از این آپشن استفاده کند و به طور بالقوه 5000 دلار سود منهای کارمزد صرافی و هر کارمزد اضافی کسب کند.

عملکرد معامله اختیاری

در معاملات آپشن از سه عبارت برای تعیین سودآوری قراردادها استفاده می‌شود:


“درسود” (ITM): به اجرای قرارداد و سودآور بودن آن اشاره دارد.

زمانی که قیمت بیت کوین در بازار از قیمت شروع قرارداد فراتر رود، قرارداد خرید ITM است. این بدان معناست که در صورت اعمال انتخاب، دارنده آن بیت کوین را کمتر از ارزش بازار فعلی آن خریداری کرده و منجر به یک سناریوی سودمند شده است.

آپشن پوت زمانی که قیمت بیت کوین در بازار کمتر از قیمت اولیه باشد، ITM است. این به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا بیت‌ کوین را با قیمتی بالاتر از ارزش فعلی بازار بفروشد که در صورت اعمال قرارداد، سودآور خواهد بود.


“سر‌به‌سر” (ATM) : کسب سود یا زیان در انجام معامله انتخابی نیست، بلکه سود بردن از زمانی است که قیمت رو به سودآوری می‌رود.

گزینه کال یا پوت زمانی که قیمت بیت کوین در بازار با قیمت اولیه برابری می‌کند، یک اختیار خرید یا فروش ATM است. در حالی که هیچ سود فوری از اعمال انتخاب وجود ندارد، اما با هر حرکت صعودی در قیمت بازار در آستانه سوددهی است.


“در زیان” (OTM): به اجرای معامله‌ای اشاره دارد که سودآور نیست.

زمانی که قیمت بیت کوین در بازار کمتر از قیمت اولیه باشد، وضعیت معامله OTM است. استفاده از اختیار معامله منجر به ضرر می‌شود زیرا معامله‌گر بیت کوین را با قیمتی بالاتر از ارزش فعلی بازار می‌خرد.

زمانی که قیمت بیت کوین در بازار بالاتر از قیمت اولیه باشد، گزینه فروش OTM است. در این حالت، اعمال اختیار منجر به ضرر می‌شود زیرا دارنده اختیار بیت کوین را به قیمتی کمتر از ارزش فعلی بازار می‌فروشد.

کارمزد صرافی، که قیمت یا هزینه خرید قرارداد معامله اختیاری است، بر اساس قیمت دارایی، نوسانات بازار، طول قرارداد و قیمت اولیه محاسبه می‌شود. همچنین به ITM، ATM یا OTM بودن معامله بستگی دارد.


تجارت ارزهای دیجیتال و مشتقات آنها، مانند معاملات اختیار بیت کوین، پیچیدگی و ریسک قابل توجهی دارد. همچنین خطراتی در خرید (و مالکیت) و فروش مستقیم ارزهای دیجیتال وجود دارد، به عنوان مثال، در صرافی ارزهای دیجیتال.

تازه واردان به بازار ارزهای دیجیتال اغلب پیش از اینکه به دنیای پیچیده‌تر معاملات مشتقات و گزینه‌ها بپردازند، با انجام معاملات مستقیم در صرافی‌ها شروع می‌کنند تا با پویایی بازار آشنا شوند.

برای کسانی که علاقه‌مند به بررسی آپشن‌ها و مشتقات بیت کوین هستند، بسیاری از پلتفرم‌ها حساب‌های نمایشی ارائه می‌دهند. این حساب‌ها به مبتدیان این امکان را می‌دهد که با استفاده از وجوه شبیه‌سازی شده به جای سرمایه واقعی، با پیچیدگی‌های معاملات مشتقه در محیطی بدون ریسک آشنا شوند.

معاملات آپشن‌های بیت کوین را می‌توان در پلتفرم‌های معاملاتی مشتقات سنتی که سایر دارایی‌ها مانند سهام یا طلا را نیز ارائه می‌دهد، در دسترس باشد. معاملات آپشن ارزهای دیجیتال در برخی از صرافی‌های اصلی کریپتوکارنسی از جمله OKX ،Bybi ،Binance ،Coinbase و Kraken نیز در دسترس است. سرمایه‌گذاران ممکن است تصمیم بگیرند که معاملات اختیاری بیت کوین را بر روی یک پلتفرم آشنا شروع کنند، یا ممکن است انتخاب کنند که یک حساب جدید در یک پلتفرم یا صرافی معتبر باز کنند که به دلیل ویژگی‌های تجاری قوی آن شناخته شده است.

این مسیر معمولی است که یک سرمایه‌گذار یا معامله‌گر، پس از درک نحوه عملکرد مشتقات و گزینه‌ها و انتخاب استراتژی متناسب با تحمل ریسک خود، برای خرید یا فروش گزینه‌های بیت‌کوین طی می‌کند.

مراحل با توجه به نوع قرارداد، شرایط آن و پلتفرم متفاوت خواهد بود.

 • مرحله 1: با در نظر گرفتن عواملی مانند امنیت، هزینه‌ها، قراردادهای موجود و رابط کاربری، پلتفرم یا صرافی را با دقت انتخاب کنید.
 • مرحله 2: ثبت نام کنید و هر گونه فرآیند تأیید لازم مورد نیاز پلتفرم انتخابی را تکمیل کنید.
 • مرحله 3: بسته به نیاز پلتفرم، وجوه را به صورت کریپتو یا فیات سپرده گذاری کنید.
 • مرحله 4: بخش مشتقات یا اختیارات را در پلتفرم پیدا کنید و با رابط کاربری و انواع قراردادهای معامله اختیاری در دسترس آشنا شوید.
 • مرحله 5: بر اساس استراتژی معاملاتی، تجزیه و تحلیل بازار و درک قراردادهای معامله اختیاری، با در نظر گرفتن اصولی مانند قیمت اقدام، تاریخ انقضا و کارمزد، یک اختیار خرید یا فروش انتخاب کنید.
 • مرحله 6: جزئیات معامله خود را وارد کنید، مانند اندازه قرارداد (تعداد گزینه‌ها) و قیمتی که مایل به پرداخت هستید. سفارش خود را بررسی و تایید کنید.
 • مرحله 7: بازار، قرارداد یا “موقعیت” کریپتو را زیر نظر داشته باشید تا مطلع بمانید.
 • مرحله 8: بسته به شرایط بازار و استراتژی خود، تصمیم بگیرید که از اختیار استفاده کنید (اگر ITM و یک گزینه آمریکایی است)، آن را تا زمان انقضا نگه دارید یا قرارداد اختیار را قبل از انقضا بفروشید تا موقعیت خود را ببندید.

استفاده از قراردادهای اختیار بیت کوین یکی از راه‌های محافظت از قیمت مورد انتظار بیت‌کوین است، یک استراتژی مدیریت ریسک که برای جبران ضررهای احتمالی در سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. به عنوان مثال، سرمایه‌گذاری که به دنبال محافظت در برابر کاهش قیمت بالقوه بیت کوین است، ممکن است یک قرارداد انتخاب فروش خریداری کند. این قرارداد به آن‌ها این حق را می‌دهد که بیت‌کوین را با قیمتی از پیش تعیین‌شده بفروشند و در صورت پایین آمدن قیمت بازار از این سطح، از آنها محافظت می‌کند.

در مقابل، سرمایه‌گذار خوش‌بین به قیمت بیت‌کوین ممکن است یک قرارداد خرید انتخاب کند، که به او این حق را می‌دهد که بیت‌کوین را با قیمت تعیین‌شده در آینده بخرد و اگر قیمت بازار از این سطح فراتر رفت، به طور بالقوه سود خواهد برد.

استراتژی‌های معاملاتی پیشرفته زیادی وجود دارد که به معامله‌گران باتجربه اجازه می‌دهد با استفاده از موقعیت‌ها و قراردادهای متعدد موجود ریسک‌شان را تعدیل کنند. برخی از این استراتژی‌ها عبارتند از کاورد کال (covered call)، پروتکتیو پوت (protective put)، کال اسپرد صعودی (long call spread) و پوت اسپرد صعودی (long put spread).

حفظ دارایی اصلی (بیت کوین) در حین فروش قرارداد کال آپشن به عنوان کاورد کال شناخته می‌شود. از این طریق می‌توان درآمد کسب کرد، اما پتانسیل صعودی آن محدود است. برای محافظت در برابر کاهش قابل توجه قیمت، یک استراتژی پروتکتیو پوت شامل خرید پوت آپشن علاوه بر مالکیت دارایی پایه است.

اسپردهای معروف به long call و long put شامل آپشن‌های خرید و فروش با قیمت‌های اولیه مختلف یا تاریخ انقضا هستند تا بتوانند هزینه سرمایه‌گذاری را کنترل و سود و زیان احتمالی را مشخص کنند.

معامله‌گران موفق عمیقاً بازارهای ارزهای دیجیتال و محصولات معاملاتی مشتقات بیت کوین را می‌شناسند و می‌دانند چگونه معاملات اختیاری بیت کوین را به طور موثر انجام دهند. آن‌ها یک استراتژی را با دقت برنامه‌ریزی می‌کنند و میزان تحمل ریسک خود را می‌دانند و فقط چیزی را سرمایه‌گذاری می‌کنند که می‌توانند از دست بدهند.

معاملات اختیاری بیت کوین ممکن است برای سرمایه‌گذاران نهادی جذاب باشد، زیرا که مکانیسم معاملات فرعی برای سرمایه‌گذاری آشناتر هستند. اگر آن‌ها به صورت نقدی تسویه شوند، سرمایه‌گذار می‌تواند در مورد نوسانات قیمت بیت کوین بدون داشتن خود بیت کوین گمانه‌زنی کند. معاملات اختیاری بیت کوین، مانند ارزهای دیجیتال و سایر سرمایه‌گذاری‌ها، همچنان دارای ریسک هستند.

ریسک اصلی، نوسانات شدید قیمت بیت کوین است که در صورت حرکت نامطلوب بازار می‌تواند منجر به زیان قابل توجهی در ارزش شود. علاوه بر این، به دلیل فقدان مقررات در بازار ارزهای دیجیتال، احتمال تقلب و دستکاری بازار بیشتر است.

تاکتیک‌های مختلفی در دسترس سرمایه‌گذاران است تا به آن‌ها در مدیریت این ریسک‌ها کمک کند. گسترش سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های مختلف می‌تواند به کاهش تأثیر عملکرد ضعیف یک دارایی کمک کند، به همین دلیل است که تنوع بسیار مهم است. به‌علاوه، تنظیم حد ضرر با فروش خودکار دارایی‌ها به قیمت از پیش تعیین‌شده، به محدود کردن ضرر کمک کند.

علاوه بر این، تکنیک‌های هجینگ می‌تواند با ضررهای موجود در شرط‌بندی بیت‌ کوین، مانند خرید پروتکتیو پوت یا فروش کاورد کال مقابله کند. همگام شدن با تحولات قانونی و روندهای بازار بسیار مهم است، زیرا این موارد می‌توانند به طور قابل توجهی بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارند. ابزارهای مدیریت ریسک که مخصوصاً برای بازارهای بیت کوین ایجاد شده اند نیز کمک می‌کنند تا نظارت و مدیریت در شرایط خطر به طور موثر انجام شود.

منبع مقاله: cointelegraph

لینک مطلب: چگونه بیت کوین را در معاملات اختیاری خرید و فروش کنیم