پروتکل رونز (Runes protocol) یک استاندارد توکن‌سازی برای بلاک‌ چین بیت کوین است. به ‌کمک این پروتکل می‌توان در شبکه بیت کوین توکن‌های مثلی یا قابل‌ تعویض (Fungible)  ساخت. پروتکل رونز احتمالا در آخر فروردین و هم‌زمان با هاوینگ بیت کوین راه‌اندازی خواهد شد.

این راه اندازی (Runes) جدیدترین ساخته کیسی رودامور بود که حتی در میان توسعه‌دهندگان قدیمی بلاک چین، محبوبیت زیادی بدست آورد. توکن‌های دیجیتالی که می‌توانند بر روی این پلتفرم ساخته شوند.

رودامور به خاطر انتشار Ordinals معروف است، پروتکلی که به افراد اجازه می‌دهد داده‌ها را روی کوچک‌ترین واحدهای بیت‌کوین (یعنی ساتوشی‌ها) ثبت کنند تا دارایی‌هایی با ارزش بالا در بیت‌کوین ایجاد کنند. اوردینالز تا حد زیادی به دلیل الهام بخشیدن به یک اکوسیستم توسعه‌دهنده جدید در بیت کوین اعتبار دارد.

پروتکل اوردینالز در تعریف ساده یک پروتکل و فناوری جدید است که به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌های غیرمثلی را در بستر شبکه بیت کوین بسازند و با خرید و فروش از آن کسب درآمد کنند. رونز شبیه اوردینالز است، تفاوت اصلی این است که Ordinal‌ها «غیرقابل تعویض» هستند (یعنی منحصربه‌فرد) در حالی که Runes قابل تعویض است.

اولین پروژه Runes که ساخته شد پروژه UNCOMMON•GOODS خود رودامور بود که خیلی قبل از هاوینگ اعلام شد، همانطور که بسیاری از پروژه‌هایی که به دنبال ثبت کردن ارز خود بر روی این ساتوشی‌های بسیار مورد علاقه بودند.

با این حال، پروژه های دیگر قادر به یافتن فضایی در این ساتوشی‌های کمیاب هستند. در حال حاضر به معنای واقعی کلمه صدها پروژه رونز وجود دارد که در حال ساخت و به دنبال خریداران احتمالی هستند.

استخراج کنندگان Runes قبلاً 78.6 بیت کوین (حدود 4.95 میلیون دلار) را به منظور خرید کمیاب‌ترین آن‌ها پرداخت کرده بودند. این نشان می‌دهد که مانند Ordinals، پروتکل Runes می‌تواند یک موهبت برای اقتصاد رو به رشد بیت‌کوین باشد.

آنچه پروژه رونز را به طور بالقوه قابل دوام می‌کند، چیزی شبیه به یک معیار ذهنی است: یک پروژه اولیه برای فهرست کردن مانند DOG•GO•TO•THE•MOON، که افتخار “Rune Number 3” بودن را دارد، یک معیار است. اما خریداران همچنین پروژه ها را بر اساس کیفیت، قضاوت می کنند.

تورچینRUNE یک پروتکل چند ارزی با معماری زنجیره‌ای متقابل است که به کاربران این اجازه را می‌دهد تا توکن‌های شبکه‌های مختلف از جمله بیت‌کوین و اتریوم را با توکن‌هایی که متعلق به یک شبکه نیستند، تبدیل کنند.

با توجه به runebtc، تعدادی از پروژه‌های رونز قبل از هاوینگ شروع به کار کرده بودند، از جمله DOG•DOG•DOG•DOG•DOG ، MEME•ECONOMICS ، SHORT•THE•WORLD و PEPE•WIT•HONKERS، از جمله ده‌ها پروژه دیگر.

قبل از نصف شدن استخراج بیت کوین، خریداران احتمالی در X Space که توسط لئونیداس، یک مجموعه‌دار معروف اودینالز میزبانی می‌شد، کاربران و دلالان به طور یکسان در حال بحث بودند که کدام رونز را برای معامله انتخاب کنند.

قضاوت در مورد اینکه کدام پروژه‌ها واقعاً ارزش بلندمدتی دارند دشوار است.

یکی از تاجرها گفت: “بله، من هیچ الگوی رفتاری خوبی نمی‌بینم، یعنی فقط سعی می‌کنم آن را بفهمم. درست بگویم، من هنوز چیزی ابداع نکرده‌ام.”

شخص دیگری پاسخ داد: در حال حاضر سعی می‌کنم فضا را به طور کلی درک کنم. «این پروژه‌ها مانند رونزهای اولیه هستند. آیا شما فکر می‌کنید که این‌ها واقعاً با ارزش‌ترین‌ها خواهند بود؟»

یکی پاسخ داد: «فکر می‌کنم بستگی دارد با آن‌ها چه اتفاقی بیفتد.»

جنبه دیگری که باید در نظر گرفت این است که چه تعداد از توکن‌ها «از پیش استخراج شده‌اند» یا در ذخیره‌سازی برای سازندگان پروژه نگهداری می‌شوند تا بعداً در بازار عرضه شوند. قبل از نصف شدن، لئونیداس دستورالعمل‌هایی را به اشتراک گذاشت که نشان می‌داد پروژه‌هایی که بیش از 10 درصد از عرضه توکن را پیش استخراج می‌کنند، «طمع‌دار» بودند.

یکی از معامله‌گران گفت: “من فکر می‌کنم استخراج کنندگان قدیمی برنده خواهند شد.” او با اشاره به سیستم نامگذاری رمزگذاری شده Rodamor که به رونز برای جلوگیری از “squatters tickersquatter” اضافه شده است، گفت:  پیدا کردن یک میم خوب با محدودیت 13 کاراکتر بسیار سخت است.

به مرور زمان، رونز قادر خواهند بود با نام‌های کوتاه‌تر فهرست شوند. به عنوان مثال، در عرض سه سال، پروژه‌های رونز با علامت‌های سه حرفی وجود دارد.

اگرچه مشخص نیست که این استراتژی چقدر خوب عمل خواهد کرد. به گفته منبع داده Ordiscan، یک توسعه‌دهنده پیش‌اندیش قبلاً مجموعه‌ای از تیک‌ها را مسدود کرده است، از جمله ZZZZ که اولین چهار حرف Rune خواهد بود که طی دو سال ساخته می‌شود.

لئونیداس به مخاطبانش گفت: “از آنجایی که همه در حال تقلا هستند تا بفهمند چه اتفاقی در حال رخ دادن است، من فقط می‌خواهم یک لحظه وقت بگذارم و بگویم که بودن در این‌جا با همه شما عالی است. این اساساً شروع پروتکل جدیدی است که حدود 30 دقیقه پیش آغاز شد. پس بیایید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. من فکر می‌کنم که بسیار آشفته خواهد بود.

منبع خبر: Coin Desk

لینک مطلب: پروتکل رونز (Runes protocol) روی بیت کوین راه اندازی می‌شود