در تاریخ ۲۰ اکتبر، آنتوان ریارد (Antoine Riard)، توسعه‌دهنده برجسته شبکه لایتنینگ بیت‌کوین (BTC)، پس از کشف یک آسیب‌پذیری امنیتی مهم در این راه‌حل مقیاس‌پذیری، از سمت خود استعفا داد.
طبق گزارش‌ها، او آسیب‌پذیری مربوط به حملات چرخه جایگزین (Replacement Cycling Attacks) را شناسایی کرده که می‌تواند توسط عوامل مخرب برای سرقت وجوه از کاربران، از طریق ناهماهنگی‌ها در ممپول‌های فردی، مورد سوءاستفاده قرار گیرد. ریارد بر نیاز به تغییرات اساسی برای افزایش شفافیت و امنیت در شبکه تأکید کرد؛ زیرا معتقد است اقدامات اولیه برای مقابله با هکرهای حرفه‌ای کافی نخواهد بود.
ریارد قصد دارد تا تاریخ ۳۰ اکتبر به کار بازگردد و این بار تمرکز خود را به توسعه هسته بیت‌کوین تغییر خواهد داد.

شبکه لایتنینگ، یک پروتکل پرداخت لایه دو بر پایه بیت‌کوین است. این شبکه تراکنش‌های سریع‌تر و با هزینه کمتر بین نودها را تسهیل می‌کند تا به چالش‌های مقیاس‌پذیری بیت کوین را پاسخ دهد.

اطلاعات DeFiLlama بیان گر این است که میزان کل بیت کوین های قفل شده در شبکه لایتینگ بیت کوین در ماه ژوئن به بیشتر از 5600 بیت کوین رسیده است. البته در زمان نگارش این خبر، TVL این شبکه به ۵۳۱۶ بیت کوین کاهش یافته است.

علاوه بر این، در آگوست ۲۰۲۳، شبکه لایتنینگ حدود ۶.۶ میلیون تراکنش را به ثبت رساند که نشان‌دهنده یک افزایش ۱,۲۱۲ درصدی نسبت به آگوست ۲۰۲۱ می‌باشد.
نکته قابل توجه در مورد شبکه لایتنینگ این است که صرافی‌های ارزهای دیجیتال بزرگی مانند بایننس از این شبکه پشتیبانی می‌کنند.

منبع : beincrypto.com

لینک مطلب : استعفای توسعه دهنده شبکه لایتینگ بیت کوین، آیا امنیت شبکه در معرض خطر جدی است