ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، اخیرا در مورد جنگ‌های اندازه بلاک بیت کوین از سال 2015 تا 2017 -یک درگیری بزرگ در جامعه بیت کوین- مطلبی را بیان کرد. این بحث بر روی افزایش محدودیت اندازه بلوک بیت کوین از 1 مگابایت برای انجام تراکنش‌های بیش‌تر، کاهش کارمزدها و افزایش کاربرد آن به عنوان یک سیستم پرداخت متمرکز بود.

بوترین، که جنگ اندازه بلوک را از نزدیک تجربه کرد، در ابتدا از “مسدود کننده‌های بزرگ” حمایت کرد. این گروه با هدف حفظ نقش بیت کوین به عنوان پول نقد دیجیتال، بلاک‌های بزرگ‌تری را برای پایین نگه داشتن کارمزد تراکنش‌ها می‌خواست.

آن‌ها استدلال کردند که چشم انداز اولیه بیت کوین این بود که یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا باشد. مسدود کننده‌های بزرگ معتقد بودند که افزایش اندازه بلوک برای جلوگیری از هزینه‌های بالا از تضعیف این مورد ضروری است. آن‌ها همچنین به نوشته‌های ساتوشی ناکاموتو اشاره کردند که نشان می‌دهد بلوک‌های بزرگ‌تر را می‌توان از طریق تأیید پرداخت ساده و هارد فورک مدیریت کرد.

بلاک یک واحد ذخیره‌سازی و اساسا یک پایگاه داده از سوابق تراکنش است. سوابق تراکنش‌ها شامل تراکنش‌های ارز دیجیتال، توکن‌های Fungible و NFT و سایر دارایی‌های دیجیتال است. تراکنش‌ها را رایانه‌های شرکت کننده در شبکه بیت کوین (که همان ماینرها هستند) به هر بلاک اضافه می‌کنند.

از سوی دیگر، «بلاک کننده‌های کوچک» بر حفظ تمرکززدایی و امنیت بیت کوین تأکید کردند. آن‌ها استدلال کردند که بلوک‌های بزرگ‌تر اجرای گره‌ها را برای افراد دشوارتر و گران‌تر می‌کند و به طور بالقوه کنترل را متمرکز می‌کند.

مسدود کننده‌های کوچک نگران بودند که تغییرات مکرر در پروتکل می‌تواند بیت کوین را بی‌ثبات کند. آن‌ها بر این باور بودند که بیت کوین باید به جای تمرکز بر سیستم پرداخت، یک ذخیره ارزش غیرمتمرکز مانند طلای دیجیتال باقی بماند.

بازتاب‌های بوترین درک متفاوتی از هر دو طرف را نشان می‌دهد. او اعتراف کرد که در حالی که فکر می‌کرد مسدودکننده‌های بزرگ در مورد نیاز به بلوک‌های بزرگ‌تر برای پایین نگه‌داشتن هزینه‌ها درست می‌گویند، آن‌ها اغلب فاقد تخصص فنی برای اجرای مؤثر راه‌حل‌های خود هستند.

ویتالیک بوترین از آن‌ها به دلیل عدم توافق بر روی محدودیت‌های واقعی برای افزایش اندازه بلوک و گام‌های اشتباه فنی، مانند پروژه‌های Bitcoin Classic و Bitcoin Unlimited که دارای مشکلات امنیتی و اجرای بسیار پیچیده بودند، انتقاد کرد.

ویتالیک بوترین از بلاک بیت کوین می‌گوید

در مقابل، بوترین رویکرد مسدودکننده‌های کوچک را بیش از حد محافظه کارانه می‌دانست. او با موضع سفت و سخت آن‌ها در برابر هارد فورک‌ها و اتکای آن‌ها به سافت فورک‌ها، که به نظر او غیرضروری پیچیده بود، مخالف بود. او همچنین از مسدودکننده‌های کوچک به دلیل سانسور رسانه‌های اجتماعی و حذف دیدگاه‌های مخالف انتقاد کرد، که بحث‌های باز را در جامعه خفه کرد.

ویتالیک بوترین یک موضوع تکراری در درگیری‌ها‌ی سیاسی و سازمانی را برجسته کرد: «تله شایستگی یک طرفه»، جایی که یک طرف شایستگی را در انحصار خود در می‌آورد اما چشم اندازهای وسیع‌تری را در نظر نمی‌گیرد. این امر مانع گفتگو و پیشرفت سازنده می‌شود. بوترین، با تاکید بر اهمیت رویکردهای متعادل و فراگیر، خاطرنشان کرد: «افراد باهوش می‌خواهند با افراد باهوش دیگر کار کنند.

ویتالیک بوترین همچنین از فقدان آینده‌نگری فناوری در بحث‌ها انتقاد کرد و به عدم وجود بحث در مورد اثبات دانش صفر (ZK-SNARKs) اشاره کرد که می‌توانست راه حل‌های مقیاس پذیری را ارائه دهد. او با حمایت از تداوم نوآوری، اظهار داشت: «انتشار کننده نهایی، تنش ساز سیاسی نیست بلکه فناوری جدید است».

با توجه به توسعه اتریوم، بوترین اشاره کرد که چگونه درس‌هایی از جنگ‌های اندازه بلاک بیت‌کوین، تأکید اتریوم بر تنوع مشتری و راه‌حل‌های لایه ۲ مقیاس‌پذیر است. او بر یادگیری از درگیری‌های گذشته برای ایجاد جوامع دیجیتالی انعطاف‌پذیرتر و متنوع‌تر تاکید کرد. او در پایان با تأکید بر ارزش حاکمیت فراگیر و پیشرفت فناوری، گفت: «تلاش اتریوم برای تقویت یک اکوسیستم کثرت‌گرا تا حد زیادی تلاشی برای اجتناب از تله‌های شایستگی یک طرفه است».

دیدگاه ویتالیک بوترین پیامدهای گسترده‌تر جنگ اندازه بلوک را برای جامعه کریپتو برجسته می‌کند. او آن را به عنوان یک داستان هشداردهنده در مورد خطرات تله‌های شایستگی یک طرفه می‌بیند، جایی که یک جناح تخصص فنی را در انحصار خود در می‌آورد، اما دستور کار محدودی را پیش می‌برد، در حالی که مخالفان نمی‌توانند مهارت‌های لازم را برای اجرای چشم‌انداز خود ایجاد کنند. این پویایی می‌تواند منجر به رکود و درگیری داخلی شود.

در نهایت، ویتالیک بوترین معتقد است که حل چنین درگیری‌ها در پذیرش فناوری‌های جدیدی است که می‌تواند نگرانی‌های هر دو طرف را برطرف کند. او به پیشرفت‌ها در ZK-SNARK و سایر راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری به عنوان راه‌های بالقوه برای تطبیق نیاز به هزینه‌های پایین با نیاز به تمرکززدایی اشاره می‌کند.

ویتالیک بوترین امیدوار است با تمرکز بر نوآوری‌های فناوری، جامعه رمزنگاری بتواند فراتر از بحث‌های تفرقه انگیز حرکت کند و به سمت راه حل‌های فراگیرتر و عملی‌تر کار کند.

تأملات بوترین در مورد جنگ‌های اندازه بلاک بیت‌کوین بر اهمیت ایجاد تعادل در تمرکززدایی، شایستگی فنی و نوآوری در تکامل اکوسیستم‌های رمزنگاری تأکید می‌کند. بینش او دیدگاه جالبی در مورد گذشته بیت کوین و چالش‌های جاری پیش روی ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد.

منبع خبر: coinpaprika

لینک مطلب: نقد ویتالیک بوترین به حجم بلوک بیت کوین