بعد از معرفی مهمترین ارز دیجیتال دنیا یعنی بیت کوین، ارزهای دیگری از جمله ارز دیجیتال ترون هم به دنیای ارز دیجیتال معرفی شد که هر کدام از آنها سرمایه گذارانی را به خود جذب نمودند.

یکی از این ارزها، ارز دیجیتال ترون بود. این ارز توسط یک شرکت خصوصی سنگاپوری در سال 2017 تاسیس شد و بعد از شهرت در آسیا، توانست زمینه‌ای را برای فعالیت‌های جهانی خود مهیا سازد؛ به گونه‌ای که امروزه در دنیا نزدیک به شصت میلیون کاربر دارد.

ترون پلتفرم غیرمتمرکزی است که از فناوری بلاکچین و سیستم همتا به همتا بهره میبرد. ترون در واقع نوعی از رسانه‌ اجتماعی است که میتوان در آن محتواهای مختلفی را از هر نقطه‌ای از جهان ایجاد نموده و با دیگران به اشتراک گذاشت. در پی تولید این محتوا، بستر موجود برای محتوای ایجاد شده به کاربر پولی را پرداخت میکند که آن را با نماد TRX میشناسند. TRX مخفف Tronix میباشد.

ترون چیست
به طور کلی کاربرانی که علاقه خاصی به استفاده از شبکه‌های اجتماعی داشته و یا از پیش بینی آنلاین و سایر اشکال سرگرمی این چنینی لذت میبرند، میتوانند این بستر را به عنوان یک محل مناسب برای ارائه محتوای خود در نظر داشته باشند.
ترون اهداف خود را در چند بخش تقسیم کرده است که شامل اشتراک‌ گذاری فایل توزیع‌ شده، ایجاد محتوا برای دریافت پاداش‌‌های مالی، اجازه دادن به سازندگان محتوا برای راه‌ اندازی توکن‌های شخصی خود و غیرمتمرکز کردن صنعت بازی میباشد.

صرافی بیتکس روم

ارز دیجیتال ترون توسط جاستین سان، شخص دو رگه چینی و گرنادایی بوجود آمد. او متولد سال 1990 میلادی بوده و در دانشگاه‌های پکن و پنسیلوانیا تحصیل کرده است. وی توسط فوربس آسیا جزء سی نفر اول کارآفرینان برتر زیر 30 سال شناخته شد. جاستین سان در 27 سالگی موفق شد اپلیکیشن Peiwo را به دنیا معرفی کند که در حال حاضر بیش از ده میلیون کاربر در جهان دارد. جاستین سان Peiwo را به اولین برنامه پخش زنده برای دریافت ارزهای دیجیتال تبدیل کرد. در حال حاضر او به عنوان مدیرعامل ترون فعالیت میکند.

ترون

ارز دیجیتال ترون هم به مانند ارزهای دیگر اهدافی را برای خود تعریف کرده است، از اصلی ترین آنها میتوان به کاهش کارمزد تراکنش‌های ارزی، افزایش سرعت این تراکنش‌ها و همچنین قابلیت مقیاس پذیری اشاره داشت.
ترون هم به مانند دیگر پلتفرم‌های دیجیتال دارای ماشین مجازی انحصاری خود میباشد که به عنوان ماشین مجازی ترون شناخته میشود. این ماشین مجازی، در واقع سیستم عاملی است که امکان اجرای قراردادهای هوشمند را در یک محیط قابل اطمینان و غیرمتمرکز ایجاد میکند.

همانطور که بالاتر گفته شد ترون یک پلتفرم غیرمتمرکز میباشد که همین مسئله سبب امنیت بیشتر آن شده است. قضیه دیگری که باید بدانید این میباشد که ترون از مکانیزم اجماع بهره برده و آن به عنوان اثبات سهام واگذار شده شناخته میشود. کاربرانی که ارز تی آر ایکس (TRX) در اختیار دارند، میتوانند با استیک کردن ارز دیجیتال خود شرایطی را برای کسب سود بیشتر فراهم کنند.

امنیت ترون

هر فناوری جدیدی با ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد؛ امکان پیشرفت و جذب کاربران را دارد. ترون هم از این قضیه مستثنی نیست، به همین سبب میتوانیم شما را با موجموعه‌ای از ویژگی‌های آن آشنا میکنیم.

 • این پلتفرم با به کارگیری مکانیزمی نوآورانه شرایطی را برای اصلاح اعتبار و تایید هویت کاربران ایجاد کرده است.
 • برای فعالیت‌های ترون با شرکت یا پلتفرم‌های دیگر میتوان از قابلیت قرارداد هوشمند بهره برد؛ همین مسئله سبب ایجاد همکاری‌های بسیاری شده است.
 • در این بستر، کاربران بازی قادرند با سازندگان بازی خود ارتباط برقرار کرده و به راحتی نظرات خود را به آنها منتقل کنند.
 • ترون از پتانسیل زیادی برخوردار میباشد که این امکان را بوجود می آورد تا در آینده‌ای نزدیک با فعالیت‌های گسترده خود بتواند بهترین ارز دیجیتال دنیا شود.
 • تیم توسعه دهنده ترون مجموعه‌ای از افراد با تجربه و توانمند هستند که سابقه همکاری با شرکت‌های بزرگی مانند ریپل لبز را دارند.
 • با استفاده از سیستم موجود برای ارائه محتوای خود، نه تنها آنها را با دیگران به اشتراک میگذارید بلکه به عنوان یک تولید کننده محتوا برای داده‌هایی که ایجاد میکنید، پاداشی را به صورت ارز دیجیتال ترون دریافت میکنید.
 • غیرمتمرکز بودن ترون شرایط امنی را برای کاربران آن مهیا کرده است.

ارزهای قدیمی همچون بیت کوین و اتریوم از قابلیت استخراج بهره مند هستند، در حالی که این فرایند روز به روز در حال کاهش بوده که این فاصله گیری از استخراج، حاصل پشتیبانی نکردن ارزهای جدید از این روش بدست آوردن ارزهای دیجیتال میباشد. در همین راستا ارز دیجیتال ترون به عنوان یک ارز دیجیتال جدید از این روش پشتیبانی نکرده و کاربران برای بدست آوردن ترون باید آن را خریداری کرده و یا از طریق سایت‌های کلیکی و دیگر موارد موجود آن را بدست آورند. از علل پشتیبانی نکردن ترون از روش استخراج، میتوان به وجود روش‌های مختلف برای بدست آوردن ارز ترون اشاره داشت. همچنین دردسرهایی که یک کاربر باید برای راه اندازی و حفظ عملکرد ماینر تجربه کند باعث پشتیبانی نکردن توسعه دهندگان ترون از امکان استخراج آن شده است.

خرید ترون

برای اینکه قادر به خرید ترون باشید همانند ارزهای دیجیتال دیگر نیازمند انجام پیش نیازهای موجود برای فعالیت در این زمینه میباشید.
در ابتدای کار باید یک صرافی داخلی معتبر را انتخاب کرده و سپس اقدام به واریز وجه ریالی به حساب صرافی کنید. بعد از اتمام فرایند صرافی میتوان برای خرید ترون اقدام کرد. نکته قابل توجه در این قضیه این است که وضعیت، برای کسانی که از قبل در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت داشته‌اند کمی متفاوت است. به شکلی که آنها به روش دیگری هم قادر به دریافت ارز دیجیتال ترون هستند که اسم آن روش جفت سازی ارز یا همان تبدیل ارز دیجیتال به ارز دیجیتال دیگر است.
نکته‌ دیگر قابل توجهی که در رابطه با صرافی ارز دیجیتال لازم است بدانید این است که؛ تحریم‌های موجود از فعالیت کاربران داخلی در صرافی‌های بین المللی جلوگیری میکند. به همین دلیل است که میگوییم به دنبال پیدا کردن صرافی داخلی معتبر باشید.
هنگامی که ارزهای ترون خود را تهیه کردید، نیازمند کیف پول ارز دیجیتال هستید. در این مرحله با انتخاب یک کیف پول ایمن محلی را برای ذخیره سازی ارزهای ترون خود مهیا میسازید. در بخش بعدی به طور کامل‌تر در رابطه با کیف پول‌های ارز دیجیتال ترون توضیح میدهیم.

نحوه خرید ترون

کیف پول‎‌های مختلفی از رمز ارز TRX پشتیبانی میکنند که علت آن پر طرفدار بودن این رمز ارز میباشد. کیف پول‌های موجود، هر کدام دارای ویژگی‌های مختص خود هستند. که در اینجا کاربر با بررسی‌های لازم، برای انتخاب کیف پول مناسب خود اقدام میکند.
کیف پول‌های موجود برای ترون و دیگر ارزهای دیجیتال را میتوان به دو دسته نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم نمود.

این نوع کیف پول که بیشتر از نوع سخت افزاری مورد استفاده قرار دارد، دارای مزیتی چون دسترسی آسان و سریع در تلفن همراه و یا لپ تاب میباشد. از بهترین انواع آن برای ارز دیجیتال ترون میتوان به کیف پول ترون لینک (Tronlink)، گواردا (Guarda)، اکسودوس (Exodus) و تراست ولت (Trust Wallet) اشاره داشت.

خیلی از منتقدان دنیای ارز دیجیتال توصیه به استفاده از نوع سخت افزاری کیف پو‌ل‌ میکنند. از علل آن میتوان به امکان جدا سازی پس از انجام عملیات اشاره داشت. با اینکار توان دسترسی به داده‌های موجود توسط هیچ هکر یا کاربر دیگری امکانپذیر نخواهد بود. این در حالی است که در نوع نرم افزاری اتصالی مداوم وجود داشته که باعث پایین‎ تر آمدن ایمنی آن میشود. بهترین انواع کیف پول‌های سخت افزاری ترون شامل کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S)، ترزور (Trezor) و کیپ‌کی (KeepKey) میباشد.

کیف پول ترون

TRC-10 اولین استاندارد توکن ترون است که در گذشته در بلاکچین اتریوم فعالیت داشت و مدتی بعد به بلاکچین اختصاصی خود ترون منتقل شد. نحوه ایجاد آن بسیار آسان بوده و تقریبا اکثر کیف پول‌های موجود از آن پشتیبانی میکنند.
TRC-10 به طور گسترده پشتیبانی میشود و علت آن را میتوان به مورد علاقه بودن آن برای ICOها دانست. علاقه به آنها به این دلیل است که امکان بهره وری از آنها رایگان بوده و تنها هزینه پرداختی برای تهیه پهنای باند بوده که همین موضوع TRC-10 را به یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه گذاری تبدیل کرده است. تنها ضعفی که در توکن‌های TRC-10 قابل مشاهده میباشد، این است که پس از ایجاد توکن‌ها میزان عرضه آنها افزایش نیافته و با ارسال آن به آدرس‌های مخصوص ترون میتوان آنها را سوزاند.

هنگامی که اکوسیستم Dapp در ترون راه اندازی شد، دستورالعمل ترون قادر به حمايت از قراردادهای هوشمند اتریوم شد و در پی آن توسعه‌ دهندگان را قادر به این ساخت که بتوانند از اتریوم به ترون نقل مکان کنند. توکن‌هایی که در شبکه اتریوم، مبتنی بر قراردادهای هوشمند ایجاد شدند، از استاندارد ERC-20 بهره میبردند که این امر در نهایت منجر به پیدایش توکن‌های TRC-20در شبکه ترون شد.
از آنجایی که کاربرد TRC-20 از TRC-10 بیشتر است از آن بیشتر برای قراردادهای هوشمند استفاده میکنند. هر دو این توکن‌ها با توکن‌های ERC-20 اتریوم سازگار هستند. بر این اساس توسعه دهندگانی که به دنبال بهره وری از چند توکن به طور همزمان هستند قادرند آنها را به کار گیرند.

ترون چیست

این دو توکن به نسبت هم دارای تفاوت‌هایی هستند که آنها را از یکدیگر متمایز میکند.

 • برای توسعه دهندگان شرایط یادگیری کار با TRC-20 به نسبت نوع TRC-10 زمان بیشتری را خواهد برد.
 • TRC-20 برعکس نوع TRC-10 از رابط کاربری بهره مند است.
 • امکان دسترسی با APIبرای توکن TRC-20 برعکس توکن نوع TRC-10 فراهم نیست.
 • رابط کاربری گرافیکی برای ICO در توکن TRC-20 وجود ندارد در حالی که برای نوع TRC-10 این امر ممکن است.
 • کارمزد قابل پرداخت برای توکن‌های TRC-20 تقریبا هزار برابر قیمت کارمزد موجود برای نوع TRC-10 است.

از آنجایی که این پلتفرم در پی خلق چیزی است که تولید کنندگان محتوا و خریدارانشان، بتوانند بدون واسطه خاصی با یکدیگر تعامل و تجارت داشته باشند. بر همین اساس میتوان عمل آنها را قابل تقدیر و ارزشمند دانست.

بلاکچین ترون یک بلاکچین محبوب است که حتی ارز دیجیتال تتر هم در آن فعالیت دارد. همچنین ارز بومی TRX موجود در بلاکچین ترون این امکان را فراهم ساخته تا کاربران آن بتوانند در به صرفه ترین حالت ممکن فعالیت کنند. این موارد بخشی از وضعیت موجود برای ارز دیجیتال ترون است که آینده درخشان‌تر آن را به کاربران ارز دیجیتال نوید میدهد.