چرا سال ۲۰۲۴ سالی فوق‌العاده برای ارز دیجیتال خواهد بود؟ سال ۲۰۲۳ یکی از پرتلاطم‌ترین سال‌ها برای ارزهای دیجیتال لقب گرفت. با وجود این، بیت‌ کوین، ارز دیجیتال پیشرو، عملکرد خوبی داشت و سال را با افزایش ۱۵۴ درصدی به پایان رساند.

این دارایی دیجیتال هنوز چرخه رشد خود را کامل نکرده است. پیش بینی می شود به دلیل تایید صندوق قابل معامله در بورس (ETF) مبتنی بر بیت کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و رویداد هاوینگ بیت کوین که برای آوریل برنامه ریزی شده است، روند صعودی خود را در سال ۲۰۲۴ ادامه دهد. با ما همراه باشید تا ببینید چرا رویدادهای بالا و دلایل دیگر، سال ۲۰۲۴ را به سالی فوق العاده برای ارز دیجیتال پیشرو یعنی بیت کوین تبدیل می کند.

سال ۲۰۲۳، شرکت مدیریت دارایی Bitwise Asset Management یک تبلیغ مقدماتی با موضوع صندوق قابل معامله در بورس (ETF) مبتنی بر بیت‌ کوین منتشر کرد. رونمایی از این تبلیغ با زمانی همزمان شد که شایعات مربوط به تأیید یک ETF مبتنی بر بیت‌ کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در اوج خود قرار داشت.

تبلیغ مذکور به سرعت مورد توجه قرار گرفت زیرا در آن از جاناتان گلداسمیت، بازیگری که برای نقش “جذاب‌ترین مرد جهان” در تبلیغات یک برند آبجو معتبر شناخته شده بود، استفاده شد. جاناتان در این تبلیغ به صراحت بیان می کند: “می‌دانید چه چیزی امروزه جالب است، بیت‌ کوین؟” این عبارت ناخواسته مرز بین شخصیت نمادین او و ماهیت جذاب بیت‌ کوین را محو می‌کند.

این تبلیغ آرام و تاثیرگذار، شرکت Bitwise را به کانون توجهات رساند. برای درک بهتر موضوع، باید بدانید که این شرکت یکی از بنگاه‌هایی بود که در صف انتظار برای تأیید صندوق قابل معامله در بورس (ETF) مبتنی بر بیت‌ کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) قرار داشت. با در نظر گرفتن سابقه طولانی Bitwise در محصولات و خدمات مرتبط با ETF (مانند ETF بهینه استراتژی بیت‌ کوین Bitwise و ETF استراتژی وزن مساوی بیت‌ کوین و اتریوم Bitwise)، شعار پایانی تبلیغ که می‌گوید: «ETFهایی با پشتوانه متخصصان کریپتو»، اعتماد به این شرکت را القا می‌کرد.

پس تبلیغ Bitwise به ما چه می‌گوید؟ خب، این تبلیغ به این نکته اشاره می‌کند که بیت‌ کوین در حال حاضر از علاقه و پذیرش فزاینده‌ای در دنیای مالی سنتی برخوردار است. و با تایید صندوق قابل معامله در بورس (ETF) مبتنی بر بیت‌ کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در ژانویه، می‌توانید انتظار داشته باشید که انبوهی از شرکت‌های مدیریت دارایی (در آسیا و سایر نقاط جهان) برای تبلیغ این محصولات معامله‌شده در بورس در سال ۲۰۲۴ تمام تلاش خود را به کار گیرند، به این امید که بتوانند تعداد زیادی سرمایه‌گذار و درآمد به دست آورند، همانطور که Bitwise موفق شده است.

اما با پیوستن تعداد زیادی از مدیران دارایی سنتی به این عرصه، شاهد افزایش قابل توجه پروژه‌های رمزارز جعلی خواهیم بود که باعث از دست رفتن سرمایه مردم می‌شوند. با وجود این، بیت‌ کوین همچنان به عنوان معتبرترین ارز دیجیتال و یک جزء مهم در هر سبد سرمایه‌گذاری شناخته خواهد شد.

اگر تا به حال چیزی در مورد هاوینگ بیت‌ کوین نشنیده‌اید، باید بدانید که این یک رویداد دوره‌ای است که پس از استخراج شدنِ دویست و ده هزارمین بلاک بیت‌ کوین رخ می‌دهد. از آنجایی که زمان تقریبی استخراج هر بلاک بیت‌ کوین ۱۰ دقیقه است، استخراج ۲۱۰,۰۰۰ بلاک حدود چهار سال طول می‌کشد. به همین دلیل، هاوینگ بیت‌ کوین هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد.

البته حالا که ایده‌ای در مورد این رویداد پیدا کردیم، اصطلاح «هاوینگ» به چه معناست؟ این اصطلاح به سادگی به معنای کاهش پاداش استخراج به نصف است. بنابراین، تعداد بیت‌ کوین‌هایی که پس از تایید تراکنش به استخراج‌کنندگان پاداش داده می‌شود، در هنگام هاوینگ بیت‌ کوین به دو قسمت مساوی تقسیم می‌شود و در نتیجه تعداد بیت‌ کوین‌هایی که وارد گردش می‌شوند کاهش می‌یابد. جدول زیر، دیدگاهی در مورد سه دوره هاوینگ بیت‌ کوین قبلی، به همراه پاداش استخراج و ارزش بیت‌ کوین که در هر دوره قابل مشاهده است، ارائه می‌دهد:

جدول هاوینگ بیت کوین

اساس جدول بالا، همانطور که می‌بینید، چرخه‌های هاوینگ بیت‌ کوین پس از سال ۲۰۱۲، افزایش‌های خیره‌کننده‌ای را در بالاترین قیمت این ارز دیجیتال نشان می‌دهند.

رویداد بعدی هاوینگ بیت‌ کوین برای ۱۷ آوریل ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است. با در نظر گرفتن بالاترین ارزش‌های تاریخی این ارز دیجیتال از دوره‌های قبل و اینکه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) مبتنی بر بیت‌ کوین را تایید کرده است، کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که بیت‌ کوین می‌تواند تا ژوئن به ارزش بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد و تا پایان سال ۲۰۲۴ به رقم خیره‌کننده ۲۰۰,۰۰۰ دلار دست یابد. روزهای جالب در پیش است!

با کاهش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی، جذابیت سرمایه‌گذاری‌های سنتی مانند حساب‌های پس‌انداز و اوراق قرضه به دلیل کاهش بازده آن‌ها به تدریج کم می‌شود. در نتیجه، به احتمال زیاد سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌های جایگزین مانند بیت‌ کوین به دلیل بازدهی بالاتر آن‌ها تمایل پیدا می‌کنند. با غالب شدن این سناریو، تقاضا برای ارزهای دیجیتال و ارزش آن‌ها افزایش می‌یابد.

کاهش نرخ بهره، پیامد دیگری نیز به همراه دارد: تضعیف ارزهای رایج (فیات). نرخ‌های بهره پایین می‌توانند بر ارزش ارزهای مختلف آسیایی و اروپایی تأثیر منفی بگذارند و باعث شوند سرمایه‌گذاران به دنبال ابزارهایی با چشم‌انداز سودآوری بلندمدت باشند. از آنجایی که بیت‌ کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که حتی در رکودهای اقتصادی، به نظر می‌رسد بیشتر ارزش خود را حفظ می‌کند، این ارز دیجیتال پیشرو شاهد افزایش پذیرش و سرمایه‌گذاری خواهد بود و در نتیجه، ارزش آن به سطوح بالاتری جهش خواهد کرد.

با اینکه کاهش نرخ بهره ممکن است برای بیت‌ کوین مثبت تلقی شود، اما می‌تواند باعث نوسانات کوتاه‌مدت شود. از آنجایی که واکنش معامله‌گران به این کاهش‌ها متفاوت خواهد بود، ممکن است عدم اطمینان در بازار بیت‌ کوین حاکم شود و منجر به نوسانات صعودی یا نزولی شود.

بانک‌های مرکزی در بیش از ۱۰۰ حوزه قضایی در حال بررسی پذیرش ارزهای دیجیتال برای افزایش کارایی پرداخت‌ها و بهبود شمولیت مالی برای جمعیت‌هایشان هستند. در سال ۲۰۲۱، السالوادور به اولین کشوری تبدیل شد که با پذیرش بیت‌ کوین به عنوان پول قانونی، گام بلندی برداشت. دولت این کشور همچنین یک اپلیکیشن مالی با نام «چیوو والت» منتشر کرد که مزایای مشابهی با یک CBDC (ارز دیجیتال بانک مرکزی) ارائه می‌دهد، از جمله امکان انجام تراکنش‌ها (واریز و برداشت) با دلار آمریکا و بیت‌ کوین.

پس، کدام کشور به السالوادور در پذیرش بیت‌ کوین یا یک ارز دیجیتال منحصربه‌فرد دیگر ملحق خواهد شد؟ در حالی که فدرال رزرو ایالات متحده به دلیل نگرانی در مورد عملیات لحظه‌ای، علاقه‌ای به راه‌اندازی ارز دیجیتال منحصر به فرد خود ندارد، بانک مرکزی اروپا و بانک خلق چین در حال آماده‌سازی برای راه‌اندازی یورو و یوان دیجیتال به ترتیب هستند.

قرابت مستقیمی بین بیت‌ کوین و یک ارز دیجیتال منتشر شده توسط، مثلاً، بانک خلق چین مشاهده نمی‌کنید. با وجود این، اگر یک یوان یا یورو دیجیتال برتری پیدا کند، به احتمال زیاد منجر به استفاده بیشتر از فناوری بلاک‌ چین خواهد شد. از آنجایی که بیت‌ کوین جزء جدایی‌ناپذیر این حوزه است، احتمال پذیرش گسترده آن در کنار ارزهای دیجیتال خاص کشورهای دیگر به طور تصاعدی افزایش خواهد یافت.

طرف دیگر، زمزمه‌هایی وجود داشته است (حداقل طبق این توییت) که برخی از افراد ثروتمند عربستان سعودی و قطر قصد خرید یک میلیون بیت‌ کوین را دارند. اگر این اتفاق بیفتد، می‌توانید انتظار داشته باشید که سایر کشورهای ثروتمند نیز از این رویه پیروی کنند و بیت‌ کوین را به بخش قابل توجهی از عملیات بانکی خود تبدیل کنند. البته که گذر زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد!

با اینکه تنها در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ هستیم، اما به احتمال زیاد رویدادهایی مانند تایید صندوق قابل معامله در بورس (ETF) مبتنی بر بیت کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، کاهش نرخ بهره، پذیرش بیت‌ کوین توسط بانک‌های مرکزی و در نهایت رویداد هاوینگ بیت‌ کوین در اواخر آوریل، باعث افزایش ارزش ارزهای دیجیتالی با پشتوانه قوی (مانند بیت‌ کوین که به عنوان “استاندارد طلا” در این حوزه شناخته می‌شود) در طول کل سال خواهد شد.

در حالی که زمزمه‌ها پیرامون بیت‌ کوین تا حد زیادی خوش‌بینانه به نظر می‌رسد، اما سرمایه‌گذاران باید به خاطر داشته باشند که ریسک همیشه وجود دارد. از آنجایی که بیت‌ کوین یک دارایی دیجیتال سفته‌بازانه با اعتبار قابل قبولی است، ممکن است سالی فوق‌العاده یا طاقت‌فرسا را پشت سر بگذارد. بنابراین، قبل از اینکه این ابزار مالی را به عنوان بخشی از سبد سهام متنوع خود قرار دهید، ریسک‌های موجود را درک کنید و خود را برای ضررهای قابل توجهی که ممکن است در این مسیر رخ دهد، آماده کنید. موفق باشید!

منبع: cryptointelligence

لینک خبر: سال ۲۰۲۴ سالی فوق‌العاده برای ارز دیجیتال