داشتن کیف پول ارز دیجیتال امن یکی از موارد مهمی است که کاربران ارز دیجیتال باید به آن توجه کافی داشته باشند، چرا که انواع مختلف کیف پول‌ها به روش‌های مختلفی هک شده و کل دارایی شما را به خطر می‌اندازند. در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانیم در مورد نکات ذخیره ارز دیجیتال با امنیت بالا آنها اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.  

فهرست مطالب

آشنایی با کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول‌ ارز دیجیتال cryptocurrency wallet برای نگهداری و ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال نیز استفاده می‌شود. کیف پول ارز دیجیتال، کلید عمومی و خصوصی هر حساب را برای تراکنش‌های ارز دیجیتال ذخیره می‌کند. با استفاده از این کلیدها می‌باشد که امکان دریافت و یا ارسال ارزهای دیجیتال وجود دارد؛ مانند ارسال توکن‌های اتریوم از کاربری به کاربر دیگر. کلید خصوصی مانند رمز کارت بانکی کاربران ارزشمند می‌باشد که امنیت دارایی را تأمین می‌کند. اما کلید عمومی همانند شماره حساب بانکی کاربران است که امکان دریافت رمز ارز را از سایر کاربران نیز فراهم می‌آورد.

ذخیره ارز دیجیتال با امنیت بالا

چرا باید از کیف پول ارز دیجیتال استفاده کنیم؟

اگر با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا باشید، به خوبی می‌دانید که برای نگهداری ارزهای فیات خود به یک کیف پول نیاز دارید. برای نگهداری از رمز ارزهای دیجیتال هم نیازمند استفاده از کیف پول نیز هستید که اصطلاحاً به آنها کیف پول ارز دیجیتال نیز گفته می‌شود.

به کمک کیف پول ارز دیجیتال می‌توانید با خیالی راحت به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید که در صورت خرید ارز دیجیتال این ارز به کیف پول شما اضافه شده و در صورت فروش آنها از حسابتان کسر می‌گردند. البته باید قبل از آنکه کیف پول خود را انتخاب کنید، حتماً از شرایط آنها در بحث ارزهایی که از آنها پشتیبانی می‌کنند نیز اطلاعات کافی کسب نمایید.

تأمین امنیت کیف پول‌های ارز دیجیتال

اهمیت امنیت در ذخیره ارز دیجیتال

اهمیت تأمین نکات ذخیره ارز دیجیتال با امنیت بالا یا رمز ارزها به گونه‌ای است که در صورت کوتاهی در این مسئله عواقب بدی در انتظار دارایی‌های شما خواهد بود. امنیت کیف پول‌های رمز ارز را می‌توان در ازای اهمیت به نکاتی دانست که در ادامه به بخش عمده‌ آنها اشاره می‌کنیم.

انتخاب کیف پول مناسب

زمانی  که به دنبال تهیه کیف پول ارز دیجیتال هستید باید به این نکته توجه کنید که برند کیف پول مد نظر شما از اعتبار و حسن شهرت کافی برخوردار باشد که این مسئله را می‌توان دلیلی برای اطمینان به آن کیف پول دانست.

استفاده از چند والت برای تأمین امنیت کیف پول ارز دیجیتال

شاید این جمله را شنیده باشید که می‌گویند تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نچینید؛ این جمله مصداق درستی از این است که برای نگهداری و ذخیره ارزهای دیجیتال خود و بالا بردن امنیت آن تنها به یک حساب کیف پول بسنده نکنید، بلکه از چند کیف پول برای ذخیره ارزهایتان استفاده تا در صورت فراموشی رمز، هک شدن و یا هر علت مشابه دیگری تمام ارزهای خود را از دست نداده و متحمل ضرر هنگفت نشوید.

انتخاب صرافی‌های معتبر

زمانی که قصد انجام معامله‌ای را داشته باشید، بدون واسطه‌گری صرافی ارز دیجیتال انجام این امر بسیار مشکل خواهد بود، به همین دلیل نیاز است که اینکار را با انتخاب یک صرافی معتبر شناخته شده انجام دهید. گاهی اوقات خود صرافی‌ها هم از کیف پول اختصاصی برخوردار هستند که می‌توانید از کیف پول آنها استفاده کنید.   

دقت در انتخاب و نگهداری رمز عبور

برای ورود به کیف پول باید از رمز عبوری استفاده کنید که توسط خود شما تعیین شده است. اما با این وجود برخی از افراد حتی با وجود انتخاب رمز توسط خود آنها، پیش می‌آید که رمز خود را فراموش کنند. با توجه به متمرکز نبودن سیستم ارزهای دیجیتال و اکثر خدمات آنها ممکن است به طور کلی امکان ورود به کیف پول توسط کاربر غیرممکن شود پس بهتر است که رمز عبور به درستی در جایی درج شده و به دور از دسترس دیگران نگهداری شود.

پیگیری اخبار روز درباره‌ی ارزهای دیجیتال

هر چه بیش‌تر پیگیر اخبار ارزهای دیجیتال باشید به حتم میزان اطلاعات شما از کیف پول‌های مناسب ارز دیجیتال و همچنین از انواع ذخیره‌سازی‌های مطمئن آن بیش‌تر آگاه خواهید شد؛ بنابراین توصیه می‌شود که به طور روزانه اخبار ارز دیجیتال را پیگیری نموده و بهترین بهره را از آنها داشته باشید.

کیف پول ارز دیجیتال خود را بروز نگه دارید

بروز رسانی کیف پول در بحث امنیت آن عملی اساسی است. زمانی که نسخه بروزتر کیف پول‌ها منتشر می‌شوند به این معنی است که ساختار فنی آن بهبود پیدا کرده و امکان هک، خرابی و… آن کیف پول کاهش یافته است. پس چه بهتر است که در صورت انتشار نسخه جدیدتر کیف پولتان، حتماً آن را بروز رسانی نمایید.  

بک‌آپ‌ گیری منظم از کل کیف پول خود

هنگام ثبت نام در یک کیف پول ارز دیجیتال، گزینه‌ای مبنی بر بک‌آپ‌ گیری اطلاعات دیده می‌شود که با انجام فرایند آن، احتمال بازیابی ارزهای خود را افزایش می‌دهید. البته بهتر است که اینکار را به طور پیوسته انجام دهید تا اطلاعات ذخیره شده برای بازگشت دارایی شما در شرایط خاص محتمل باشد.

برای تراکنش‌های روزانه از یک کیف پول ارز دیجیتال جداگانه استفاده کنید

سعی کنید برای بخش عمده ارزهای دیجیتال خود کیف پولی را انتخاب کنید که بیش‌تر به منظور نگهداری ارز مورد استفاده قرار گیرد و کیف پول دیگری را نیز برای فعالیت روزانه خود به عنوان کیف پول فرعی و در مبالغ پایین مد نظر داشته باشید تا از احتمال رخداد هر گونه اشتباه جبران‌ناپذیر جلوگیری کرده باشید. مثلاً ممکن است با گذاشتن یک صفر اضافی و موجود بودن آن مبلغ در کیف پول شما به هنگام پرداخت مبلغ، بخش بزرگی از دارایی شما از دست برود .

حفاظت از کلید خصوصی کیف پول

رمز خصوصی یا همان کلید خصوصی شما که در کنار رمز عمومی خود آن را در اختیار دارید از ارزش زیادی برخوردار است؛ چرا که بدون آن امکان دسترسی به دارایی ارزهای دیجیتال خود را نخواهید داشت. بنابراین خیلی مهم است که این کلید ارزشمند را در جایی یادداشت نموده و البته از امنیت مکان این یادداشت اطمینان کافی حاصل نمایید. اگر روزی این رمز را از دست بدهید عملاً دارایی خود را از دست داده‌اید.

ذخیره نکردن مقادیر زیادی از رمز ارزها در کیف پول و صرافی

زمانی که به سود مورد انتظار خود در بین ارزهای دیجیتال دست پیدا کردید، شاید بهتر باشد که به جای نگهداری آن مبالغ در حساب کیف پول ارز دیجیتال و یا حساب صرافی، آن مبلغ را پس از تبدیل ارزی به ارز فیات، به حساب بانکی خود انتقال دهید. دلیل اینکار برای این است که گاهی ممکن است بنا به دلایل مختلفی همچون بلوکه شدن حساب صرافی، خرابی کیف پول و موارد مشابه، امکان دسترسی شما به ارزهای دیجیتالتان غیرممکن گردد.  

فعال کردن احراز هویت دو عاملی برای بالا بردن امنیت کیف پول

اگر از اپلیکیشن‌های اجتماعی استفاده کرده باشید، می‌دانید که برای افزایش امنیت حساب کاربر تنظیماتی به نام احراز هویت دو عاملی در آنها وجود دارد که این قابلیت را می‌توان امروزه در حساب کیف پول ارزهای دیجیتال هم یافت نمود. با استفاده از احراز هویت دو عاملی  امکان هک و دسترسی به حساب کاربر به امری غیرممکن تبدیل خواهد شد چرا که تنها این خود کاربر است که از رمز دوم خود آگاه است و هیچ فرد دیگری امکان دسترسی به حساب کاربر را جز خود وی نخواهد داشت.  

تامین امنیت کیف پول ارز دیجیتال

معرفی امن‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال

اگر بخواهیم به امن‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال دنیا اشاره کنیم شامل چندین کیف پول خواهد بود که چند مورد از بهترین آنها را به شما معرفی می‌کنیم.

کیف پول اکسودوس (Exodus)

این کیف پول یکی از بهترین گزینه‌ها برای افراد تازه کار برای حفظ امنیت در ذخیره ارز دیجیتال است، اکسودوس علاوه بر طراحی زیبای خود برای کاربران، ارزهای دیجیتال را به روش ذخیره‌سازی سرد نگهداری می‌کند که منجر به افزایش امنیت آنها می‌شود.

کیف پول الکتروم  (Electrum)

الکتروم یکی از کیف پول‌های اصلی ارز بیت‌کوین است. این کیف پول دو سال پس از ایجاد بیت‌کوین نیز ارائه شد. مهم‌ترین نکته درباره الکتروم این است که این کیف پول تنها از یک ارز پشتیبانی می‌کند که آن هم بیت‌کوین است؛ با این تفاسیر ذخیره ارز دیجیتال با امنیت بالا را به خوبی فراهم آورده است. این کیف پول دیجیتالی امن برای کاربران خود این امکان را ایجاد کرده است تا سطح امنیتی مورد نظر خود را تعیین کنند. به عنوان مثال می‌توانید برای کیف پول الکتروم خود احراز هویت دو عاملی  تعیین کرده و یک کیف پول چند امضایی ایجاد کنید.

کیف پول مای‌سِلیوم (Mycelium)

مای‌سِلیوم یک کیف پول بیت‌کوین منبع باز می‌باشد که تنها نسخه قابل نصب آن بر روی تلفن همراه میسر است. در حال حاضر این کیف پول تنها از بیت‌‌کوین، اتریوم و توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کند.

امن‌ترین کیف پول ارز دیجیتال خارجی

در بخش قبل با کیف پول‌ها برای ذخیره ارز دیجیتال با امنیت بالا آشنا شدید؛ اما ممکن است استفاده از آنها برای کاربران ایرانی بنا به دلایلی مشکل باشد، پس چند مورد از کیف پول‎های امن با قابلیت دسترسی آسان برای کاربران ایرانی را در ادامه معرفی می‌کنیم.

کیف پول تراست والت (Trust Wallet)

این کیف پول توسط صرافی بزرگ بایننس توسعه پیدا کرده و از تعداد زیادی از رمز ارزها برای نگهداری پشتیبانی می‌کند. امنیت بالا و رابط کاربری آسان این اپلیکیشن از دلایل محبوبیت آن در بین فعالان بازار کریپتو، مخصوصاً کاربران ایرانی است.

آموزش جامع تراست ولت

کیف پول لجر (Ledger)

لجر یک کیف پول سخت‌افزاری می‌باشد که کاربران ایرانی می‌توانند این کیف پول را در داخل کشور به راحتی خریداری نموده و استفاده کنند. در این مدل به جای استفاده از کلیدهای خصوصی برای ارزهای دیجیتالی و نگهداری از آنها، از یک دستگاه سخت‌افزاری فیزیکی مشابه فلش نیز استفاده می‌شود.

کیف پول متامسک (MetaMask)

کیف پول متامسک کیف پول رسمی رمز ارز اتریوم بوده که به صورت افزونه‌ای می‌توان آن را بر روی مرورگرهای مختلف سیستم‌های کامپیوتری نصب کرد. این کیف پول امکان ذخیره‌‌سازی اتریوم و توکن‌‌های مبتنی بر اتریوم (ERC-20) را فراهم آورده است.

امن ترین کیف پول ایرانی ذخیره ارز دیجیتال

اگر قصد استفاده از کیف پول‌های ارز دیجیتال خارجی را نداشته و یا اینکه محدودیت‌هایی در استفاده از آنها شامل حال شما است، می‌توانید از کیف پول‌های ایرانی برای ذخیره ارزهای دیجیتال خود استفاده کنید.

کیف پولExhadi ، اولین سامانه نگهداری ارزهای دیجیتال در سطح کشور است که با سبک و استانداردهای جدید، سرویس‌های نگهداری رمز ارزهای دیجیتال را برای تمامی کاربران فراهم آورده و شما می‌توانید به راحتی از آن در نگهداری ارزهای دیجیتال استفاده نمایید.

بهترین کیف پول ایرانی ذخیره ارز دیجیتال با امنیت بالا

هک کیف پول ارز دیجیتال

هک شدن کیف پول بدون شک می‌تواند بدترین اتفاق یک سرمایه‌گذار بازار ارزهای دیجیتال باشد. پیشنهاد اولیه ما استفاده از یک کیف پول سخت‌افزاری برای ذخیره‌سازی دارایی دیجیتال شما است. یکی از بهترین روش‌ها برای ذخیره‌سازی امن دارایی دیجیتال، کیف پول سخت‌افزاری است که فعالیت آن به شکل آفلاین بوده و به همین علت امکان دسترسی به آن توسط هکرها وجود ندارد.

هک کیف پول ارز دیجیتال می‌تواند به چند روش صورت گیرد که شامل:

هک شدن پلتفرم صرافی‌ها

یکی از ترفندهایی که هکرها برای رسیدن به رمز ارزهای کاربران استفاده می‌نمایند، هک پلتفرم صرافی است. با توجه به اینکه خیلی از کاربران ترجیح می‌دهند برای معاملات سریع‌تر، رمز ارزهای خود را در کیف پول صرافی نگه‌ داشته و آنها را به کیف پول نرم‌‌‌‌افزاری و یا سخت‌افزاری خود انتقال نمی‌دهند، از این رو این خطر وجود دارد تا هکرها با حمله به پلتفرم صرافی‌ها سرمایه کاربران را سرقت کنند.

حملات فیشینگ

فیشینگ یکی از روش‌های کلاهبرداری ارز دیجیتال است. در این روش، هکر یک سایت یا پلتفرم جعلی اما دقیقاً مشابه به نمونه‌های اصلی سایت‌ها را طراحی نموده و برای کلاهبرداری از آن استفاده می‌نماید. اگر شما به‌عنوان یک کاربر وارد سایت موردنظر شده و اطلاعات حساب خود را وارد کنید، بلافاصله این اطلاعات در دسترس هکر قرار گرفته و وی از این طریق می‌تواند به حساب شما در صرافی یا کیف پولتان دسترسی پیدا کرده و حساب شما را خالی کند. بنابراین باید همیشه در اعتبار سایتی که به آن وارد می‌شوید، دقت کافی را در نظر گیرید.

ارسال لینک‌های مخرب در شبکه‌های اجتماعی

لینک‌های مخرب نیز روش دیگری هستند که با کلیک بر روی آنها، هکرها به اطلاعات سیستم و گوشی شما دسترسی پیدا می‌کنند. این لینک‌ها معمولاً از طرق مختلفی به ویژه ایمیل، شبکه‌های اجتماعی یا پیام کوتاه برای کاربران ارسال می‌شوند. در حالی ‌که شما به ظاهر با یک تبلیغ بسیار جذاب و هیجان انگیز روبرو هستید، اما با کلیک بر روی لینک ارسال شده، در واقع تمام اطلاعات مهم خود را در اختیار هکر قرار می‌دهید.

هک کیف پول ارز دیجیتال

امنیت ذخیره ارز در کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری

به طور کلی کیف پول‌های ارز دیجیتال به دو دسته نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تقسیم می‌شوند که کیف پول نرم‌افزاری شامل کیف پول‌هایی است که به شکلی راحت در نسخه‌های کامپیوتری و موبایلی یافت شده و نحوه استفاده از آنها تماماً به شکل آنلاین صورت می‌گیرد؛ اما کیف پول‌های سخت‌افزاری به آن دسته از کیف پول‌هایی گفته می‌شود که به کمک آنها قادر به ذخیره‌سازی آفلاین نیز هستید. یعنی برای دسترسی به ارزهای خود نیازی به اینترنت نخواهید داشت.

چیزی که در اینجا قصد داریم که به آن اشاره کنیم، مرتبط با میزان امنیت این دو کیف پول است؛ برای این منظور همانطور که اشاره شد، کیف پول سخت‌افزاری به علت اینکه قابلیت ذخیره‌سازی آفلاین دارد، از دسترسی هکر به این شیوه جلوگیری می‌نماید، اما کیف پول نرم‌افزاری برای فعالیت خود نیازمند اتصال پیوسته به اینترنت و شیوه آنلاین است که امنیت آنها را به نسبت کیف پول‌های سخت‌افزاری پایین می‌آورد.

به طور کلی اگر قصد دسترسی سریع و آسان را برای ارزهای خود در نظر داشته باشید، می‌بایست از کیف پول‌های نرم‌افزاری استفاده نمایید که هم در تلفن همراه و هم در کامپیوتر و حتی تحت وب در دسترس هستند؛ اما اگر به دنبال امنیتی بیش‌تری هستید باید از کیف پول‌های سخت‌افزاری استفاده کنید که به طور رضایت بخشی امنیت ارزهای شما را فراهم می‌سازند.