بلک راک (Blackrock)، بزرگترین شرکت مدیریت دارایی جهان، درخواست تاسیس یک صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین را ارائه کرده است. برخی معتقدند که این صندوق در واقع یک صندوق معاملاتی اسپات (Spot ETF) است.

علیرغم اقدامات اخیر کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) برای سرکوب صرافی‌های ارزهای دیجیتال بدون مجوز و توکن‌های ارز دیجیتال، بلک راک به دنبال ایجاد یک محصول مالی مبتنی بر بیت کوین است.

درخواست بلک راک برای صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین

شرکت بلک راک صرافی Coinbase را به عنوان متولی بیت کوین صندوق خود انتخاب کرده است و در روز پنجشنبه، یک درخواست برای ایجاد صندوق IShare Bitcoin Trust به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده ارائه شد. در بخشی از این درخواست نوشته شده است:

بیت کوین به عنوان اصلی‌ترین دارایی صندوق، بخش عمده‌ای از دارایی‌های آن را تشکیل می‌دهد و توسط یک متولی به عنوان نمایندهٔ صندوق مدیریت می‌شود. این صندوق به دنبال منعکس کردن عملکرد کلی قیمت بیت کوین است.

صندوق بلک راک در 8 ژوئن به عنوان یک صندوق قانونی Delaware ثبت شد. صندوق IShare Bitcoin Trust، سهام خود را در سبدهایی با حجم 40000 یا ضرایب صحیح آن منتشر می‌کند. سهم‌های تک در بازار نزدک قابل معامله خواهند بود، ولی توسط صندوق بازخرید یا تبدیل نمی‌شوند.

بسیاری درخواست بلک راک را یک تحول مثبت برای صنعت ارزهای دیجیتال می‌دانند. برخی دیگر استدلال کردند که حرکت بلک راک در واقع تلاشی برای ایجاد یک صندوق قابل معامله اسپات در مبادلات بیت کوین است. SEC تمام درخواست‌های ایجاد چنین صندوق‌های قابل معامله در بورس را تاکنون رد کرده است.

با توجه به شکایت اخیر SEC از صرافی کوین بیس، انتخاب این صرافی به عنوان سپرده‌گذار صندوق بلک راک نیز باعث تعجب فعالان این صنعت شد.

چندین نفر نیز صندوق بیت کوین بلک راک را با صندوق بیت کوین Grayscale مقایسه کرده‌اند. Grayscale مدتهاست که به دنبال تبدیل صندوق بیت کوین خود به ETFهای اسپات بوده است، اما نتوانسته نظر مثبتی از کمیسیون بورس و اوراق بهادار دریافت نماید.

منبع: news.bitcoin