سرویس گمرک کره اعلام کرد که در سال گذشته ارزش معاملات غیرقانونی ارز خارجی که با استفاده از ارزهای دیجیتال صورت گرفته 4 میلیارد دلار برآورد شده است.

رگولاتورهای کره جنوبی در بحبوحه نگرانی در خصوص فعالیت‌های مجرمانه، تمرکز خود را به معاملات ارزهای دیجیتال خارج از بورس (OTC) اختصاص داده‌اند. طبق گزارش‌ها تنظیم‌کننده‌های مالی در این کشور معاملات در بازار ارزهای دیجیتال OTC را به صورت جدی و سختگیرانه زیر نظر دارند.

طبق گزارشی که در یک روزنامه محلی منتشر شد؛ کی نو سونگ معاون دادستان ارشد، پارک مین وو از کمیسیون خدمات مالی (FSC) و همچنین باقی مقامات طی جلسه‌ای با موضوع “مسائل حقوقی کیفری مرتبط با دارایی‌های مجازی” شرکت کردند. در این جلسه بیشتر تمرکز مقامات بر بازار غیرقانونی ارزهای دیجیتال OTC معطوف بوده است.

سونگ در این جلسه بیان کرد: «شرکت‌های فرابورس ارز مجازی غیرقانونی، دارای شرکت‌هایی خارج از کشور هستند. همچنین این شرکت‌ها در تجارت تبدیل ارز مجازی به دست‌آمده غیرقانونی به وون کره یا ارز خارجی مشغول هستند.»

بازار کریپتو OTC

اصطلاح بازار کریپتو OTC به طور کلی برای توصیف صرافی‌هایی که توسط دولت به رسمیت شناخته نشده‌اند توصیف می‌شود. تراکنش‌های OTC ارز دیجیتال شامل تمام تراکنش‌های خارج از پلتفرم‌های تنظیم‌شده، از جمله صرافی‌های همتا به همتا (P2P) می‌شود.

طبق گزارشات Upbit بزرگترین پلتفرم رمزنگاری تنظیم‌شده در کره جنوبی در مجموع 172 ارز رمزنگاری را پشتیبانی می‌کند. این در حالی است که پلتفرم‌های OTC تعداد 700 ارز دیجیتال را ارائه می‌دهند.

اداره تحقیقات جنایات بین‌المللی دفتر دادستانی منطقه اینچئون، سه نفر را به جرم دست‌داشتن در معاملات غیرقانونی ارز دیجیتال دستگیر و متهم کرد.

مشخص شد که این سه نفر دستگیر شده، به درخواست لیبیایی‌ها، 70.9 میلیون دلار ارز دیجیتال را از فرابورس‌های خارج از کشور خریداری و سپس برای تبدیل به پول نقد به کره ارسال کرده‌اند.

ارزش این تراکنش‌های غیرقانونی ارز خارجی در سال گذشته 4 میلیارد دلار برآورد شده است.

کره جنوبی در طول سال‌ها به دلیل قوانین سختگیرانه رمزنگاری خود شناخته شده است. در پی این جهت گیری کره جنوبی مقررات متعددی برای مقابله با جرایم مربوطه وضع کرده. از طرفی تنظیم‌کننده‌های این کشور در پی فروپاشی Terra فعال‌تر شده‌اند.

منبع: cointelegraph.com