در بلاکچین به ویژه بلاکچین اتریوم، ارزهایی هستند که پایه‌ریزی فعالیت آنها در این بستر انجام می‌گیرد که ارز دیجیتال سینتتیکس (Synthetix) به عنوان یکی از این پلتفرم‌ها شناخته می‌شود. ارز دیجیتال سینتتیکس یک پروتکل غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم می‌باشد که این ارز دیجیتال با هدف صدور دارایی‌های ترکیبی طراحی شده است. در ادامه شما را با این پلتفرم بیش‌تر آشنا می‌کنیم.

توکن سینتتیکس (Synthetix) چطور شکل گرفت؟

در گذشته سینتتیکس با نام هاون فعالیت داشت که در آن زمان، این پلتفرم با ایجاد یک عرضه اولیه کوین (ICO) توانست چیزی در حدود ۳۰  میلیون دلار را با توزیع مجموع ۱۰۰ میلیون توکن هاون، جمع‌آوری کند. در طی این مسیر و در سال ۲۰۱۹، سینتتیکس به طور کلی ضوابط پولی خود را تغییر داد که در حال حاضر در حدود ۱۶۵ میلیون توکن سینتتیکس در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد.

ارز دیجیتال سینتتیکس

بنیان‌گذار پلتفرم Synthetix چه کسی است؟

پلتفرم سینتتیکس توسط گروهی به رهبری کین وارویک ایجاد شد. کین وارویک قبل از ایجاد این پروژه، بزرگ‌ترین پلتفرم ارز دیجیتال را در استرالیا ایجاد کرده بود که حجم تراکنش‌های آن در طی معاملات به چندین میلیون دلار می‌رسید. وی علاوه بر این پروژه، یک استارتاپ دیگر را نیز مدیریت می‌کند که این پروژه Blueshyft نام دارد و در واقع شبکه‌ای است که بیش از هزار مکان خرده‌فروشی را شامل می‌گردد.

سینتتیکس چیست؟

هدف‌های سینتتیکس

در زمانی که این پلتفرم با نام هاون فعالیت می‌کرد، با هدف ساده‌ای مانند جایگزینی و به تقلید از ارزهای مختلفی به ویژه ارزهایی مانند دلار و یورو فعالیت داشت که پس از تغییر نام آن به سینتتیکس، مسیر جدیدی برای آن تعریف شد. هدف جدید آن شامل ترکیبی از دارایی‌هایی مانند ارزهای دیجیتال و کالاها می‌باشد که این دارایی‌ها ممکن است ترکیبی از ارز‌های فیات، ارز‌های دیجیتال، طلا، سهام و غیره باشند.

همکاری پروتکل سینتتیکس در پروژه‌ها

زمانی که در سال ۲۰۱۹ سینتتیکس مطرح شد، در پی آن پروژه‌های مختلفی برای همکاری با این پلتفرم اقدام کردند که چین‌لینک (Chainlink) و تورچین (THORChain) از مهم‌ترین آنها بودند.

سینتتیکس در همکاری با چین‌لینک قراردادی را ایجاد نمود تا با استفاده از شبکه چین‌لینک که یک شبکه اوراکل است، اطلاعات قیمتی غیرمتمرکز در پلتفرم معاملاتی خود راه‌اندازی کند. با این همکاری کاربران سینتتیکس قادرند برای به ‌دست آوردن اطلاعات قیمتی هر کدام از دارایی‌های سینتتیک،‌ یک اوراکل ساخته و آن را راه‌اندازی کنند.

تورچین هم خود یک پروتکل نقدینگی بین زنجیره‌ای (Croos-Chain) است که امکان مبادله دارایی‌های رمزنگاری شده را با هزینه کم و سرعت بالا فراهم می‌کند.

هدف SYNTHETIX

حفظ و نگهداری از توکن سینتتیکس (Synthetix)

برای اینکه قادر به نگهداری امن از توکن‌های سینتتیکس باشید، ملزم به تهیه کیف پول ارز دیجیتال اتریوم نیز هستید. برای این منظور کیف پول‌های مختلفی در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارند که اعم از نوع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری می‌توان آنها را در انواع برندها یافت نمود. برای نمونه کیف پول‌های تراست ولت و متامسک از بهترین موارد این زمینه شناخته می‌شوند.

مشکل اصلی شبکه ارز دیجیتال سینتتیکس

هر کدام از ارزهای دیجیتال به طور منحصربه‌فرد دارای مشکلاتی هستند که مختص خود آنان است؛ در این باب باید بگوییم که ارز سینتتیکس هم از این قضیه مستثنی نبوده و از سری مشکلاتی برخوردار است؛ اما شاید برخی از مشکلات موجود، در برابر مشکل اصلی شبکه این ارز دیجیتال چندان مطرح نباشند؛ مشکل اصلی شبکه ارز سینتتیکس می‌تواند شامل بدهی ناشی از استیکینگ توکن SNX و صدور دارایی‌های ترکیبی ‌باشد که این بدهی در معرض نوسانات ارز بوده دائماً در حال تغییر است. این می‎تواند منجر به خروج از سیستم و آزادسازی توکن  SNX گردد.

البته از دیگر مشکلات مهمی که کاربران این ارز دیجیتال به آن واقف‌اند، نبود مطابقت ارزش میان توکن‌های Synth و توکن‌های SNX می‌باشد. چرا که در مقاطعی پیش می‌آید که قیمت یکی صعودی و قیمت دیگری نزولی ‌باشد.

خرید SYNTHETIX

معرفی محصولات Synthetix

سینتتیکس علاوه بر کاربرد اصلی و معمول خود محصولات کاربردی را عرضه نموده است که شاید مهم‌ترین و کاربردی‌ترین آنها Synthetix.Exchange شناخته شود. این محصول برنامه غیرمتمرکزی است که فرایند ترید را انجام می‌دهد و در واقع کاربرد اصلی آن در بحث دارایی‌های ترکیبی است. در شبکه Synthetix.Exchange فقدان دفتر سفارش وجود دارد که موجب می‌شود که همه ترید‌ها تحت قرارداد انجام ‌شوند. به دارایی‌هایی که در این شبکه وجود دارند، یک نرخ مبادله تعلق می‌گیرد که این نرخ توسط یک اوراکل بدست می‌آید و با استفاده از این فعالیت غیرمتمرکز تبدیل دارایی‌ها صورت می‌گیرد. در این شرایط که نقدینگی زیادی را نیز به همراه دارد، فرایند ترید بدون وجود هیچگونه خطایی به مسیر خود ادامه می‌دهد.

ریسک‌های Synthetix

برای ارز دیجیتال سینتتیکس نوسانات خاصی وجود دارد که خطراتی را در وضعیت آن نیز ایجاد می‌کند؛ به طور کلی قیمت ارز‌های دیجیتال تا حدود زیادی وابستگی خاصی به قیمت بیت‌کوین و اتریوم داشته که گاهی ممکن است قیمت SNX ناخودآگاه تحت تأثیر قیمت دارایی‌های مذکور قرار گیرد.

در مورد دیگر نوع طراحی سینتتیکس به گونه‌ای است که تیم توسعه‌دهنده آن بتوانند به راحتی به سینتتیکس دسترسی داشته و در توسعه آن نقش مهمی را ایفا کنند. به همین جهت، بخش ویژه‌ای از این پروژه به طور متمرکز فعالیت دارد که به مرور زمان و پیشرفت‌های حاصل شده به سمت غیرمتمرکز شدن حرکت می‌کند؛ هر چند که متمرکز بودن بخشی از آن خود موجب بروز ریسک‌ است.

خرید ارز دیجیتال

میزان هزینه معاملات ارز دیجیتال سینتتیکس چقدر است؟  

همانطور که می‌دانید برای انجام معاملات ارز دیجیتال می‌بایست از طریق صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال اقدام نمایید که البته این برای کسانی است که امنیت معاملات آنها از اهمیت زیادی برخوردار باشد. برای انجام هر معامله‌ای از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال از طرفین معامله کارمزدی کسر می‌شود که این مبلغ در هر صرافی از قیمت متفاوتی برخوردار است و در واقع نمی‌توان قیمت ثابتی را برای کارمزد معاملات ارز دیجیتال سینتتیکس در نظر گرفت. کارمزد معاملات همان هزینه معاملات تلقی می‌شود که باید گفت در نهایت به میزان ۵ درصد از مبلغ کل معامله را ممکن است که شامل ‌گردد.

توکن SNX چگونه کار می‌کند؟

کارکرد SNX مانند یک وثیقه است؛ به این صورت که برای صدور دارایی‌های ترکیبی باید مقداری از آن در اختیار شبکه قرار گیرد و سرمایه‌گذاران با اینگونه فعالیت خود در شبکه کارمزدی را به ازای آن دریافت می‌کنند. توکن SNX یکی از توکن‌های ERC-20 محسوب می‌شود که از تمام دارایی‌هایی که از قیمت مشخصی برخوردارند، پشتیبانی می‌کند.

توکن SNX چگونه کار می‌کند؟

مزایای توکن SNX

  • فعالیت و مشارکت در مدیریت غیرمتمرکز.
  • کنترل وضعیت تورم این توکن با سازماندهی که توسط تیم توسعه صورت گرفته است.
  • هزینه کارمزد مناسب در معاملات کاربران.

چرا دارندگان SNX اقدام به استیکینگ می‌کنند؟

کسانی که توکن SNX دارند در صورتی کهشرایط آنان برای کسب درآمد از طریق خرید و فروش این ارز مهیا نباشد، می‌توانند با استیکینگ کردن این توکن اقدام به کسب درآمد کنند. از دلایل اصلی این کار، سیاست تورمی است که SNX به همراه داشته و سرمایه‌گذاران را به استیک کردن این توکن تشویق می‌کند.

خرید SNX

روش‌های خرید و فروش توکن SNX چگونه است؟

برای خرید توکن‌های SNX می‌توان از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال اقدام نمود که در اکثر این صرافی‌ها ارز SNX در دسترس کاربران قرار گرفته است.

در ارتباط با synths باید بگوییم که می‌توان آنها را در بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز و با برخی از توکن‌های دیگر معامله کرد.

برای فروش آنها هم می‌توان معکوس مسیر طی شده در خرید توکن‌ها را طی نمود.

برای ذخیره‌‌ی توکن SNX چه کیف پول‌هایی مناسب است؟

محل ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتالی همچون SNX حائز اهمیت زیای است که برای این منظور کیف پول‌های مجازی در دسترس کاربران قرار گرفته‌اند. از بهترین کیف پول‌های ممکن برای ذخیره SNX می‌تواند شامل کیف پول‌های Ledger Nano S، MetaMask ،Trezor و برخی از کیف پول‌های دیگر باشد.

ذخیره‌‌ی توکن SNX

روش‌های نقد کردن توکن SNX چیست؟

بهترین روش برای نقد کردن توکن‌های SNX با توجه به اینکه برخی از صرافی‌ها این امکان را ندارند که توکن‌های SNX را با ارزهای فیات معامله کنند، این است که آنها را تبدیل به اتریوم و یا بیت‌کوین کرده که به عنوان ارزهای پر طرفدار بازار به راحتی قابل معامله با ارزهای فیاتی همچون دلار و یورو خواهند بود.