ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، لایحه روبل دیجیتال را در تاریخ 24 جولای امضا کرد. بر اساس سند رسمی منتشر شده توسط دولت، روسیه در حال حرکت به سمت ارز دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC) است .

تصویب قانون روبل دیجیتال

با این تصویب، قانون روبل دیجیتال اکنون به طور رسمی برنامه‌ریزی شده است که از 1 آگوست 2023 اجرایی شود و همه قوانین به جز یک قانون آماده اجرا هستند.

این قانون، شامل  اصلاحاتی در چندین قانون فدرال روسیه از جمله قوانین مربوط به ورشکستگی و ارث است که انتظار می‌رود از آگوست سال آینده اجرایی شود.

قانون جدید رسماً به بانک مرکزی روسیه اجازه می‌دهد تا اولین CBDC را با مصرف‌کنندگان واقعی در ماه آگوست راه‌اندازی کند. پیش از این، دولت انتظار داشت در ماه آوریل با همکاری 13 بانک محلی، از جمله بانک‌های معروفی مانند Sberbank، آزمایش‌هایی را آغاز کند.

بر اساس قانون جدید امضا شده، بانک مرکزی روسیه اپراتور اصلی زیرساخت روبل دیجیتال خواهد بود و مسئولیت تمام دارایی‌های ذخیره شده را بر عهده خواهد داشت. روبل دیجیتال برای خدمت به عنوان روش پرداخت و انتقال پول طراحی شده است و برای اهداف سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌شود.

انتظار می‌رود روبل دیجیتال به عنوان سومین شکل پول در کنار روبل نقدی و غیرنقدی عمل کند. طبق گزارش الویرا نابیولینا، رئیس بانک روسیه، شهروندان روسیه مجبور به استفاده از CBDC نخواهند بود و استفاده از روبل دیجیتال یک انتخاب داوطلبانه است که به افراد واگذار می‌شود.

به گفته اولگا اسکوروبوگاتووا، معاون رئیس بانک روسیه، دولت انتظار ندارد تا قبل از سال 2025 یا حتی 2027 روبل دیجیتال را در روسیه به صورت انبوه استفاده کند.

این خبر بلافاصله پس از آن منتشر شد که مجلس پارلمان این کشور، لایحه روبل دیجیتال را  در 11 جولای تصویب کرد. این لایحه متعاقباً توسط شورای فدراسیون یا سنا در 19 جولای تصویب شد.

منبع: cointelegraph