کاهش کارمزد تراکنش‌های اتریوم می‌تواند یک حرکت صعودی در قیمت ETH ایجاد کند و باعث تشویق استفاده کاربران از شبکه شود.

دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان، اتریوم (ETH) در آخرین روز ماه می 2023 با قیمت پایینی بسته شد و در حال حاضر با قیمت 1850 دلار معامله می‌شود. با این حال، طی یک ماه گذشته، اتریوم شاهد تغییرات قابل توجهی به دلیل کاهش هزینه تراکنش بوده است.

طبق داده‌های زنجیره‌ای Santiment، کارمزد تراکنش اتریوم تنها در یک ماه نزدیک به 70 درصد کاهش یافته است. جالب اینجاست که در اوایل ماه می، کارمزد تراکنش اتریوم به بالاترین حد در سال 2023 یعنی 14 دلار رسید. با این حال، در پایان ماه، به زیر 5 دلار سقوط کرد.

کارمزد تراکنش اتریوم بر اساس انواع تراکنش

از آنجا که بلاک چین اتریوم برای مدت زمان طولانی میزبان کلاس‌های مختلف دارایی بوده، هر یک از آنها به نوبه خود باعث افزایش کارمزدهای تراکنش شده‌اند.

Glassnode، پلتفرم تحلیل ارز دیجیتال، توضیح می‌دهد که چگونه کلاس‌های مختلف دارایی در طول زمان باعث افزایش کارمزدهای تراکنش بوده‌اند. در سال‌های 2017-2018، Icoها در اوج خود بودند و 40 درصد معاملات آنها بر بستر اتریوم بود و تمام انتقالها با توکن‌های ERC-20 صورت می‌گرفت.

با این حال، از آنجایی که تقاضا برای توکن‌های ERC-20 در سال‌های بعد شروع به کاهش کرد، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در سال 2020 مورد توجه قرار گرفت. موج DeFi از ژوئن 2020 تا 2021 به اوج خود رسید و 30 درصد کارمزد تراکنش را بالا برد.

Glassnode با برجسته کردن عملکرد ضعیف توکن‌های DeFi در دو سال گذشته، گفت: «سرمایه‌گذاری در DeFi پیچیده بود و عملکرد قیمتی بسیار ضعیفی را در سال‌های اخیر ثبت کرده است.»

سپس از اواسط سال 2022، NFTها اهمیت زیادی پیدا کردند و متاسفانه تقاضا تا پایان سال 2022 کاهش یافت. به طور مشابه، استیبل کوین‌ها از سال 2020 با افزایش تقاضای کاربران مواجه بودند. اکنون نیز استیبل کوین‌ها دیگر به عنوان یک روش پرداخت استفاده نمی‌شوند، بلکه به عنوان پوشش و ذخیره ارزش استفاده می‌شوند.

منبع: cointelegraph