گلدمن ساکس در مورد افزایش قیمت بیت کوین پس از هاوینگ تردید دارد.

گلدمن ساکس در یادداشت اخیر خود به مشتریان گفت: در حالیکه هاوینگ‌های گذشته، مصادف با افزایش قیمت‌ها بود ولی شرایط اقتصادی فعلی ممکن است این الگوی تاریخی را مختل کند. به گفته این بانک، عواملی مانند تورم و نرخ بهره به طور بالقوه بر نحوه واکنش بیت کوین به این دوره‌ی هاوینگ تأثیر می‌‌گذارد.

از لحاظ تاریخی، قیمت بیت کوین پس از سه هاوینگ قبلی به میزان قابل توجهی افزایش یافت، اگرچه زمان‌های مختلفی طول کشید تا به بالاترین حد خود برسد. گلدمن ساکس در خصوص اینکه این بار هم افزایش قیمت همانند گذشته تکرار شود، هشدار می‌دهد.

بانک توصیه کرد: با توجه به شرایط کلان حاکم، باید در مقایسه سوابق دوره‌های گذشته و تأثیر این دوره‌ی هاوینگ احتیاط کرد.

بحث اصلی این است که شرایط اقتصاد کلان دیگر یکسان نیستند. عوامل اقتصادی کنونی، مانند تورم و نرخ بهره بالا، بر خلاف عوامل هاوینگ‌های قبلی است، زمانی که عرضه پول بالا بود و نرخ‌های بهره پایین می‌ماند، که به نفع سرمایه‌گذاری‌های پرریسک‌تر مانند بیت‌کوین بود.

امروز، نرخ بهره ایالات متحده بالای 5 درصد است و داده‌های اخیر نشان می‌دهد که راه دستیابی به اهداف تورمی فدرال رزرو طولانی تر از حد انتظار خواهد بود.

بانک آمریکا به این خطر که فدرال رزرو تا مارس 2025 نرخ بهره را کاهش ندهد، اشاره کرده است. اگرچه همچنان انتظار کاهش نرخ بهره را در دسامبر دارد.

به گفته گلدمن ساکس، عملکرد کوتاه‌مدت قیمت در نزدیکی هاوینگ ممکن است تاثیر قابل توجهی بر قیمت بیت کوین در ماه‌های آینده نداشته باشد. این بانک بر این باور است که پویایی عرضه-تقاضا و علاقه فزاینده به ETFهای بیت کوین عاملی بزرگتر از هیاهوی هاوینگ است.

این که آیا هاوینگ بیت کوین در هفته آینده تبدیل به یک «خرید با شایعه، فروش با رویداد خبری» شود، احتمالاً تأثیر کمتری بر چشم‌انداز میان‌مدت بیت کوین داشته باشد، زیرا عملکرد قیمت بیت کوین احتمالاً تحت تأثیر عرضه مذکور قرار خواهد گرفت. گلدمن ساکس خاطرنشان کرد: تقاضای پویا و مستمر برای ETF‌های بیت کوین، که با ماهیت خود‌ارزیابی بازارهای کریپتو ترکیب شده است، تعیین کننده اصلی برای عملکرد قیمت لحظه‌ای است.

طبق پیش‌بینی اخیر Bybit ذخایر ارزی بیت کوین ممکن است ظرف 9 ماه به پایان برسد. این ترس از کمبود پیش از هاوینگ بیت کوین است که ایجاد بیت کوین جدید در هر بلوک را به نصف کاهش می‌دهد.

از طرف دیگر، تقاضا در حال افزایش است. بر اساس گزارش بلومبرگ، ETF‌های بیت کوین نقدی که اخیراً راه اندازی شده‌اند، تنها در عرض سه ماه، دارایی‌های حیرت‌آور 59.2‌میلیارد دلاری را به مدیریت خود درآورده‌اند.

طبق گزارش اخیر 21Shares، به دلیل ورود ETF‌های بیت کوین در ایالات متحده، صعود بیت کوین ممکن است زودتر از موعد مقرر باشد.

پیش از این، بیت‌کوین معمولاً حدود 172 روز طول می‌کشید تا سقف قبلی قیمت را بشکند و 308 روز نیز برای رسیدن به سقف جدید پس از هاوینگ طول می‌کشید. با این حال، این دوره متفاوت است. برخلاف دوره‌های گذشته که معمولاً در هفته‌های منتهی به هاوینگ، 40 تا 50 درصد کمتر از بالاترین قیمت خود معامله می‌شد، بیت کوین ماه گذشته یک سقف جدید ایجاد کرد.

بر اساس داده‌های CoinGecko، بیت‌کوین در حال حاضر در حدود 61300 دلار معامله می‌شود که در 24 ساعت گذشته حدود 3.5 درصد کاهش داشته است. برای تحقق پیش بینی اخیر تنها دو روز دیگر باقی‌مانده است.

منبع : CRYPTOBRIEFING

لینک خبر: خوش‌بینی هاوینگ بیت کوین در مواجه با چالش‌های اقتصادی