چارلز هاسکینسون بنیان گذار کاردانو (ADA)، در اقدامی ناگهانی از سم آلتمن خالق چت GPT، مدیر عامل کنار گذاشته شده‌ی اوپن ای‌آی (Open AI) دعوت کرد تا در ساختن یک نمونه زبانی گسترده (LLM) پراکنده در کاردانو همکاری به عمل آورد. هاسکینسون به صورت علنی از طریق پلتفرم X به آلتمن پیشنهاد همکاری در یک پروژه نوآورانه را ارائه داده است.

اما برنامه‌ی دعوت بنیان گذار کاردانو از خالق چت GPT برای ساخت زبان LLM از چه قرار است؟

این پیشنهاد همکاری پس از اخراج سام آلتمن از OpenAI مطرح شد که دلیل این اخراج، مسائل مربوط به شفافیت بیان شده است. آلتمن نقش کلیدی در موفقیت OpenAI، به ویژه در پروژه ربات هوش مصنوعی ChatGPT که به سرعت بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر جذب کرد، داشت.

در این میان، کاردانو که به خاطر تعهد به فناوری و برنامه‌های غیرمتمرکز در حوزه بلاکچین شناخته می‌شود، قصد دارد مرزهای نوآوری خود را گسترش دهد. دعوت از سم آلتمن با اصول کاردانو برای ایجاد راهکارهای پایدار و مقیاس‌پذیر هماهنگ است، که به حوزه هوش مصنوعی (AI) نیز گسترش می‌یابد.

پیشنهاد برای راه‌اندازی یک مدل زبانی بزرگ غیرمتمرکز نشان‌دهنده یک تغییر اساسی در توسعه هوش مصنوعی است، که از فناوری بلاکچین برای افزایش امنیت، شفافیت و دسترسی بهره می‌برد. همکاری احتمالی بین کاردانو و آلتمن ممکن است به ایجاد یک پلتفرم نوآورانه خارق‌العاده، فراتر از مدل‌های معمول و متمرکز هوش مصنوعی، منجر شود.

با این حال، این احتمال هم وجود دارد که آلتمن پس از خروج از OpenAI، بیشتر روی پروژه ارز دیجیتال ورلدکوین (Worldcoin) خود متمرکز شود و به چالش‌های نظارتی که این استارت‌آپ در کشورهای مختلف با آن مواجه است، رسیدگی کند.

منبع : coingape.com

لینک مطلب : دعوت بنیان گذار کاردانو از خالق چت GPT برای ساخت زبان LLM