در ژوئن 2024، بازار کریپتو شاهد کاهش قابل توجهی در سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر (VC) بود که در مجموع به 697 میلیون دلار رسید. این نشان دهنده کاهش 30 درصدی نسبت به 990 میلیون دلاری است که در ماه می جمع آوری شده بود. معاملات قابل توجه شامل خرید 200 میلیون دلاری Bitstamp توسط Robinhood، قرارداد ادغام و اکتساب (M&A) 155 میلیون دلاری GRIID و سرمایه‌گذاری استراتژیک 150 میلیون دلاری استخراج بیت کوین Hut 8 بود.

فعالیت VC اغلب نشان دهنده اعتماد سرمایه‌گذاران عمده به بازار ارزهای دیجیتال است. داده‌های اخیر حاکی از یک دوره خنثی پس از ماه مه فعال است، اگرچه هنوز رشد مثبت سال به سال وجود دارد. RootData گزارش 92 سرمایه‌گذاری عمومی در کریپتو VC در ماه ژوئن را گزارش می‌کند که 40 درصد کاهش را نسبت به ماه می نشان می‌دهد.

بیت استمپ در ماه ژوئن

با توجه به کاهش سرمایه گذاری‌های کریپتو کل مبلغ جذب سرمایه در ژوئن 697 میلیون دلار بود که 30 درصد کمتر از 990 میلیون دلار (ماه می) بود. علیرغم کاهش در این ماه، در ژوئن 2024 همچنان شاهد افزایش 42 درصدی در مقایسه با 480 میلیون دلار گزارش شده در ژوئن 2023 بود. این نوسانات نشان دهنده بازاری در حال بلوغ با سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک انتخابی‌تر در میان عوامل اقتصادی گسترده‌تر است. توزیع دارایی‌ها در بخش‌های مختلف کریپتو نیز در حال تغییر است که نشان دهنده اولویت‌ها و روندهای جدید است.

علیرغم علاقه فزاینده به دارایی‌های دنیای واقعی (RWA) و شبکه‌های زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز (DePIN)، این بخش‌ها تنها 6 درصد از کل سرمایه‌گذاری‌ها را تضمین کردند. امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) با تقریباً 20 درصد پیشتاز بوده و NFT/GameFi با 18 درصد در رتبه بعدی قرار دارد.

سرمایه‌گذاری در راه حل‌های لایه 1/لایه 2 11 درصد را به خود اختصاص داده است در حالی که ابزارها و کیف پول‌ها 8 درصد را به خود اختصاص داده‌اند. هوش مصنوعی (AI) حدود 9٪ دریافت کرد و بخش مالی متمرکز (CeFi) با حدود 4٪ کمترین میزان را داشت. این ارقام شامل معاملات ادغام و تملک نمی‌شود.

مهم ترین سرمایه‌گذاری در ماه ژوئن، خرید 200 میلیون دلاری Bitstamp توسط Robinhood بود. هدف از این قرارداد تقویت خدمات رمزنگاری Robinhood با ادغام 50 مجوز فعال و ثبت نام Bitstamp در سراسر جهان است. همچنین Robinhood را قادر می سازد تا با روابط، زیرساخت‌ها و محصولات موجود Bitstamp وارد فضای سازمانی شود.

خرید 200 میلیون دلاری Bitstamp توسط Robinhood در ماه ژوئن

Bitstamp یکی از بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان، به عنوان یکی از قابل اعتمادترین و شفاف‌ترین پلتفرم‌های رمزنگاری در سراسر جهان شناخته می‌شود. JB Graftieaux، مدیر عامل Bitstamp اظهار داشت: وارد کردن پلتفرم و تخصص Bitstamp به اکوسیستم Robinhood به کاربران یک تجربه تجاری پیشرفته با تعهد مستمر به انطباق، امنیت و مشتری مداری می‌دهد.

انتظار می‌رود این خرید، در انتظار شرایط بسته شدن مرسوم از جمله تأییدیه‌های نظارتی، در نیمه اول سال 2025 نهایی شود. Barclays Capital Inc به عنوان مشاور مالی انحصاری Robinhood خدمت می‌کرد، در حالی که Galaxy Digital Partners LLC به Bitstamp مشاوره می‌داد.

پس از Bitstamp، GRIID یک معامله M&A 155 میلیون دلاری را تضمین کرد. CleanSpark اعلام کرد که GRIID را از طریق یک معامله کل سهام به ارزش 155 میلیون دلار، شامل پرداخت‌ها و بدهی فرضی، به دست خواهد آورد. این شرکت همچنین قرارداد میزبانی انحصاری را با اختصاص 20 مگاوات برق منعقد کرد.

Hut 8 یک سرمایه‌گذاری 150 میلیون دلاری از Coatue برای توسعه یک پلتفرم زیرساخت هوش مصنوعی دریافت کرد. این بودجه از طریق اسکناس‌های قابل تبدیل با نرخ بهره سالانه 8 درصد و مدت اولیه پنج ساله و با گزینه‌هایی برای تمدید تا سه سال دیگر تامین می‌شود. چرخش هات 8 به سمت هوش مصنوعی غیرمنتظره نیست، زیرا بسیاری از ماینرها به دنبال جریان‌های درآمدی جدید به دنبال آخرین هاوینگ بیت کوین هستند.

سایر سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه شامل پروژه بلاک چین مدولار Avail و پلتفرم استقرار جمع آوری Conduit بود که به ترتیب 43 و 37 میلیون دلار جذب کردند. سرمایه‌گذاری‌های کوچک تری در بخش‌های مختلف، از جمله DeFi، AI، NFT، و GameFi مشاهده شد که شرکت هایی مانند M^0، Ora و Sandbox هر کدام 20 میلیون دلار تضمین کردند.

به طور خلاصه، کاهش سرمایه گذاری‌های کریپتو در ژوئن 2024 مجموعاً شاهد 697 میلیون دلار سرمایه‌گذاری در حوزه کریپتو VC بودیم که نشان دهنده کاهش 30 درصدی نسبت به ماه می اما 42 درصد افزایش نسبت به ماه مشابه در سال گذشته است. با وجود کاهش، سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک هم‌چنان به شکل‌گیری بازار در حال بلوغ ادامه می‌دهند، با معاملات قابل توجهی مانند خرید Bitstamp توسط رابین‌هود و سرمایه‌گذاری قابل توجه برای شرکت‌هایی مانند GRIID و Hut 8. توزیع سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌ها، روندها و اولویت‌های نوظهور در صنعت کریپتو را برجسته می‌کند.

منبع خبر: coinpaprika

لینک مطلب: کاهش سرمایه گذاری‌های کریپتو در ماه ژوئن