ایلان ماسک، کارآفرین میلیاردر، مدیرعامل تسلا و بنیان‌گذار اسپیس ایکس، می‌گوید استفاده از بیت ‌کوین (BTC) در مریخ ممکن است، اگرچه سرعت تسویه تراکنش‌ها می‌تواند چالش‌هایی ایجاد کند.

ماسک ابتدا در برابر ایده استفاده از بیت کوین به عنوان یک ارز پرداخت در مریخ مقاومت می‌کرد، اما اکنون موضع خود را کمی ملایم‌تر کرده است.

ایلان ماسک و کتی وود، مدیرعامل آرک اینوست (ARK) اخیراً در X در مورد استفاده از ارزهای دیجیتال در مریخ بحث کردند و ماسک در مورد استفاده از بیت کوین در مریخ، به دلیل تسویه کند تراکنش‌ها ابراز نگرانی کرد. ماسک معتقد است که یک ارز دیجیتال کارآمدتر باید برای مریخ در نظر گرفته شود.

این اظهار نظرها در گیرودار آینده پیوسته ماسک بر پایه بنیان نهادن محلی برای سکونت در مریخ تا سال ۲۰۵۰ مورد بیان قرار می گیرد. او ادعا می‌کند که انسان‌ها برای زنده ماندن باید به فکر سیاره‌های دیگر باشند.

او در اظهارات اخیر خود گفت:

شاید بتوانید تا حدی از بیت کوین استفاده کنید، اما استفاده زیاد از آن در مریخ دشوار خواهد بود.

پس از آن، ماسک با مت کورالو، توسعه‌دهنده بیت‌ کوین کور (Bitcoin core)، به توافق رسید که سرعت پایین تراکنش‌های بیت‌ کوین را می‌توان از طریق شبکه لایتنینگ بومی‌سازی کرد.

در حال حاضر، تشکیل هر بلاک در بلاکچین بیت کوین ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و برای نهایی شدن هر تراکنش به ۶ بلاک نیاز است. در واقع، تایید هر تراکنش ممکن است تا ۱ ساعت طول بکشد.

آدام بک، مدیرعامل Blockstream، ضمن اذعان به چالش‌های موجود، نسبت به دوام بیت کوین در مریخ، حتی بدون نیاز به شبکه لایتنینگ، ابراز خوش‌بینی کرد. وی خاطرنشان کرد که فواصل بلاک ۱۰ دقیقه‌ای بیت کوین زمان کافی را برای تایید تراکنش‌ها فراهم می‌کند.

در آوریل ۲۰۲۳، داده‌های گلس‌نود (Glassnode‌) نشان داد که استفاده از شبکه لایتنینگ بیت کوین به طور قابل توجهی ارزان‌تر از سایر روش‌های قدیمی است.

طبق گفته گلس‌نود، هزینه ارسال در سراسر شبکه لایتنینگ ۰.۰۰۲۹ درصد است که تقریباً ۱۰۰۰ برابر ارزان‌تر از پردازنده‌های پرداخت مسترکارت یا ویزا است.

منبع : cointelegraph.com

لینک مطلب : اظهارات ضدونقیض ایلان ماسک در مورد بیت کوین و استفاده در مریخ