• بنیانگذار اتریوم یک برنامه تشویقی غیر‌ وابسته را برای تقویت تمرکززدایی در سهام پیشنهاد می‌کند.
  • Vitalik Buterin قصد دارد برای اشتباهات رایج مانند گم‌شدن تاییدیه تراکنش، اعمال جریمه کند.
  • این نظریه مرتبط به تکرار اشتباهات در یک شبکه بلاک‌چین غیرمتمرکز است.

در وبلاگ اخیر، ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، یک برنامه «تشویقی غیر‌ وابسته» را برای تقویت تمرکززدایی در سهام پیشنهاد کرد. این پیشنهاد قصد دارد برای خطاهای رایج در اعتبارسنجی‌ها، مانند گم شدن تاییدیه‌ها، جریمه اعمال کند.

نکته قابل توجه این است که نظریه‌ای که بوترین را به پیشنهاد برنامه تشویقی غیر‌ وابسته سوق داد، تکرار اشتباهات در یک محیط بلاک‌چین غیرمتمرکز است. بطور دقیق‌تر، در یک شبکه، هر اشتباهی که یک فرد مرتکب می‌شود، احتمالاً توسط شناسه‌های دیگری که فرد کنترل می‌کند، تکرار می‌شود. بنابراین، برای به حداقل رساندن چنین مسائلی، اتریوم برنامه تشویقی غیر‌ وابسته را معرفی کرد. بوترین با اشاره به هدف برنامه گفت:

این رویکرد بطور بالقوه می‌تواند اثر مورد نظر ترویج تمرکززدایی واقعی را با ایجاد انگیزه برای انطباق سطحی با مکانیزم‌های غیر‌ وابسته به جای تشویق به توزیع گسترده‌تر قدرت اعتبار‌سنجی، تضعیف کند.

برنامه‌ی جریمه شامل تنبیه یک فرد خطاکار است که با تکرار رفتار نادرست افزایش می‌یابد. اتریوم قبلاً از چنین برنامه جریمه‌ای با مکانیزم کاهش پاداش‌دهی استفاده کرده است. در حال حاضر، چنین جریمه‌هایی فقط در رویدادهای ناگهانی اعمال می‌شد. با این حال، با پیشنهاد جدید، اتریوم قصد دارد این برنامه را در مورد فعالیت‌های روزانه نیز به کار بگیرد.

بوترین این نظریه را از طریق وبلاگ توضیح داد و اظهار داشت که سهامداران بزرگی که اعتبار‌سنجی‌های زیادی را در یک اتصال اینترنتی یا همان رایانه اجرا می‌کنند ممکن است باعث “عدم موفقیت‌های نامتناسب وابسته به هم” شوند. وی با تاکید بر تأثیر بالقوه برنامه مشوق غیر‌ وابسته بر چنین عدم موفقیت‏‌هایی، افزود:

این تاکتیک می‌تواند منجر به وضعیتی شود که در آن سهامداران بزرگ با سرمایه‌گذاری در مجموعه‌های مختلف، می‌توانند تأثیر جریمه‌های مرتبط را کاهش دهند و در نتیجه مزیت صرفه‌جویی در حوزه خود را حفظ کنند و در عین حال غیرمتمرکزتر ظاهر شوند.

علاوه بر این، بوترین اطمینان داد که مکانیزم‌های تنبیه به اعتبارسنجی‌های بزرگ محدود می‌شود و بر اعتبار‌دهنده‌های کوچک‌تر اثر نامطلوب نخواهد داشت. علاوه بر این، بوترین اظهار داشت که این استراتژی قصد دارد کارایی عملیاتی را همراه با تمرکززدایی و انعطاف‌پذیری شبکه حفظ کند.

منبع : COINEDITION

لینک خبر: برنامه تشویقی بنیانگذار اتریوم