ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، اعلام کرد که اکوسیستم بلاک‌ چین با استفاده از یک «فورک بازیابی» از قبل برای مقابله با حملات احتمالی کوانتومی آمادگی دارد. بوتِرین در یک پست وبلاگی اخیر، دیدگاه‌هایی را در مورد امکان‌پذیر بودن دسترسی به رایانه‌های کوانتومی در آینده نزدیک به اشتراک گذاشت، که با توجه به دسترسی هکرها به این دستگاه‌ها، خطرات بالقوه‌ای را به همراه دارد.

اگرچه چنین سناریویی ریسک از دست رفتن وجوه کاربران را از طریق دسترسی غیرمجاز و سوء استفاده به همراه دارد، اما بوتِرین ادعا می‌کند که اتریوم در برابر آن ایمن است. او بیان کرد: «من استدلال می‌کنم که در واقع، ما هم اکنون در موقعیت خوبی قرار داریم تا یک فورک بازیابی نسبتاً ساده برای مقابله با چنین وضعیتی انجام دهیم.»

کالین وو، یک پژوهشگر چینی حوزه ارزهای دیجیتال، به تازگی در صفحه‌ی خود به نام “Wu Blockchain” پستی را به اشتراک گذاشت که در آن به دیدگاه‌های ویتالیک بوترین اشاره کرده است. وو تاکید می‌کند که زیرساخت‌های لازم برای اجرای چنین فورک اجباری (هاردفورک) می‌توانند بلافاصله آغاز شوند تا «در صورت وقوع واقعی یک فورس ماژور کوانتومی، اکوسیستم اتریوم آمادگی حداکثری داشته باشد.»

طبق این پست، در زمان اجرای فورک اجباری بلاک‌ چین، می‌توان از این طرح پشتیبان استفاده کرد؛ در عین حال، کاربران نیاز به دانلود یک کیف پول نرم‌افزاری جدید خواهند داشت. با این حال، بوتِرین اضافه کرد که این احتمال وجود دارد که تعداد کمی از کاربران، وجوه خود را از دست بدهند.

بوتِرین جزئیات مربوط به فرآیند هارد فورک پیشنهادی را شرح داده است. در صورت شناسایی یک سرقت بزرگ، به کاربران توصیه می‌شود تا «تمام بلاک‌ها را بعد از بلاک اول معکوس کنند» سپس، تراکنش‌های سنتی مبتنی بر EOA (حساب مالکیت خارجی) باید غیرفعال شود.

منبع : coinedition

لینک خبر : بنیانگذار اتریوم برای مقابله با حملات کوانتومی، فورک بازیابی را پیشنهاد می‌کند