مقررات بازارهای دارایی‌های رمزنگاری شده (MiCA) نقطه عطف مهمی برای صنعت کریپتو در اتحادیه اروپا (EU) است. این مقررات شفافیت قانونی را برای دارایی‌های کریپتو فراهم می‌کند، نوآوری را ترویج می‌کند و اعتماد سرمایه‌گذاران را از طریق دستورالعمل‌های جامع افزایش می‌دهد.

 MiCA یک مدل نظارتی را برای سایر مناطق ایجاد می‌کند و به مسائل نظارتی می‌پردازد، زمینه قوانینی برابر برای موسسات رمزنگاری و کاهش پراکندگی بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا را تضمین می‌کند.

در مصاحبه‌ای با BeInCrypto، ایلیا ولکوف، مدیر عامل YouHodler، در مورد اینکه چگونه MiCA آینده خدمات ارزهای دیجیتال را شکل خواهد داد، بحث کرد. او معتقد است که MiCA گامی اساسی به سوی یک محیط نظارتی منسجم برای دارایی‌های رمزنگاری در اتحادیه اروپا است.

ولکوف گفت: MiCA یک گام معنادار رو به جلو در رفع قطع ارتباط طولانی مدت بین عملیات جهانی و مقررات محلی است. بازارهای مالی از جمله ارزهای دیجیتال، در سطح جهانی فعالیت می‌کنند اما تابع مقررات محلی هستند که در گدر زمان موانعی را برای شرکت‌ها و مشتریان بین‌المللی Web3 ایجاد کرده است.

MiCA اولین مقررات واضح برای دارایی‌های رمزنگاری در اتحادیه اروپا است که دارایی‌های دیجیتال را دسته‌بندی می‌کند، مقررات قابل اجرا را مشخص کرده و مسئولیت‌پذیری را برای اجرا تعیین می‌کند. از سرمایه گذاران محافظت و همچنین از تقلب جلوگیری می‌کند‌ و از رعایت قوانین ضد پولشویی (AML) و مالی به کاربران اطمینان می‌دهد. برای شرکت‌هایی مانند (YouHodler)، MiCA دسترسی به بازارهای بین‌المللی را تسهیل می‌کند و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد بدون درخواست‌های مجوز تکراری به تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا دسترسی پیدا کنند.

الزامات و دستورالعمل‌های جامع MiCA، حفاظت از مصرف‌کننده را تقویت کرده و بازار ارزهای دیجیتال شفاف و قابل اعتماد را تقویت می‌کند. ولکوف معتقد است که شفافیت برای ایجاد اعتماد مصرف کننده بسیار مهم است.

او گفت: «کاربران که توسط MiCA محافظت می‌شوند، اکنون می‌توانند بگویند که آیا ثروت دیجیتال آن‌ها در دست یک ارائه ‌دهنده خدمات قانونی است یا خیر». این شفافیت پذیرش انبوه رمز ارز را تشویق و تقویت می‌کند.

قوانین جدید  MiCA در صنعت کریپتو

این مقررات همچنین به نگرانی‌های زیست محیطی مرتبط با عملیات رمزنگاری می‌پردازد. YouHodler عملیات خود را با شیوه‌های پایدار هماهنگ کرده است و زیرساخت‌های فناوری خود را برای صرفه‌جویی در انرژی و کاهش اثرات زیست محیطی به‌روز کرده است. چارچوب MiCA فرصت‌هایی را برای شرکت‌هایی مانند YouHodler فراهم می‌کند تا با تسریع فرآیند صدور مجوز و تسهیل گسترش در سراسر اتحادیه اروپا، در بازار رقابتی کریپتو پیشتاز باقی بمانند.

با این حال، انطباق با الزامات MiCA چالش‌‎‎هایی را به همراه دارد. به عنوان مثال، ارائه محصولات بازدهی در استیبل کوین‎‌ها، یک روش معمول برای ارائه دهندگان خدمات دارایی رمزنگاری (CASP) و صرافی‌ها، تحت MiCA محدود خواهد شد. شرکت‌هایی که به مشتریان اتحادیه اروپا خدمات ارائه می‌دهند باید به استیبل کوین‌های سازگار مهاجرت کنند. ولکوف USDC را منطبق‌ترین استیبل کوین با پشتوانه دلار می‌داند و به زودی گزینه‌های سازگارتر را پیش‌بینی می‌کند.

ولکوف تاکید کرد: «تیم ما در تلاش است تا محصولات و خدمات ما را به‌روز رسانی کند تا از انطباق کامل و پشتیبانی به موقع از مشتریانی که دارایی‌های دیجیتال خود را تبدیل می‌کنند، اطمینان حاصل کند». نسخه فعلی MiCA هنوز به اندازه کافی امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را پوشش نداده است، اما ولکوف مطمئن است که به روز رسانی‌های آینده به این بخش از اکوسیستم کریپتو می‌پردازد.

پیامدهای جهانی MiCA قابل توجه است. ولکوف معتقد است که MiCA سابقه‌ای برای مقررات بین المللی ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کند و الهام بخش رویکردهای مشابه در مناطق دیگر خواهد بود.

او به BeInCrypto گفت: «کشورهای آمریکای لاتین و آسیا رویکردهای مشابهی را اتخاذ خواهند کرد. ما همچنین در حال آماده شدن برای بازار LATAM هستیم و درخواست خود را در آرژانتین ارائه کرده‌ایم.»

همانطور که صنعت کریپتو برای تلاطم‌های احتمالی بازار در سال اول اجرای MiCA آماده می‌شود، ولکوف به رشد پایدار بلند مدت خوش‌بین است. او معتقد است که MiCA یک گام مهم رو به جلو است که حس آمادگی و انتظار برای آینده ارزهای دیجیتال را القا می‌کند.

منبع خبر: coinpaprika

لینک مطلب: قوانین جدید MiCA در اتحادیه اروپا