به منظور ارائه هرچه بهتر یک صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین (BTC)، بلک‌راک (BlackRock) و آرک اینوستمنت (Ark Investments) با یکدیگر وارد رقابت شده و برای جذب کاربر بیشتر، رویکرد کاهش کارمزدها را در پیش گرفته‌اند.

طبق گزارش‌ها، پرونده‌های اخیر S-۱ (سند مورد نیاز برای ثبت اوراق بهادار) نشان‌دهنده یک مانور استراتژیک توسط این غول‌های مالی است. آن‌ها قصد دارند سرمایه‌گذاران را حتی قبل از دریافت تاییدیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) برای ETFهای خود، جذب کنند.

در میان گمانه‌زنی‌های فزاینده در چشم‌انداز جهانی ارزهای دیجیتال، پرونده‌های جدید S-۱ از بلک‌راک و آرک اینوستمنت مورد توجه علاقه‌مندان بازار کریپتو قرار گرفته است.

این امر، موضوع مهمی در این هفته بوده و تقریباً همه ارائه‌دهندگان ETFهای اسپات بیت کوین پرونده S-۱ خود را قبل از تایید احتمالی SEC به‌روز کرده‌اند.

شایان ذکر است، طبق آخرین پرونده‌های S-۱ بلک‌راک برای ETF اسپات بیت کوین خود، این غول مالی کارمزد پیشنهادی خود را از ۰.۳ به ۰.۲۵ درصد رسانده و فضا را شدیدا سخت‌تر نموده است تا توان این را داشته باشد وضعیت قابل قبول‌تری در بازار رو به نمو ارزهای دیجیتال برای خود ساخته باشد. به طور همزمان، آرک اینوستمنت با همکاری ۲۱شیرز (۲۱Shares)، کارمزد خود را از ۰.۲۵ درصد تعیین‌شده قبلی به ۰.۲۱ درصد کاهش داده است.

همانطور که قبلا هم گزارش شده است، ETF اسپات بیت کوین بیت‌وایز (Bitwise) با نماد BITB نیز معافیت از کارمزد را به مدت شش ماه یا تا زمانی که سرمایه آن به ۱ میلیارد دلار دارایی برسد، ارائه می‌دهد و پس از آن، ۰.۲ درصد کارمزد دریافت خواهد کرد.

از سوی دیگر، فیدلیتی (Fidelity) نیز وارد میدان رقابت شده است و کارمزد خود را به ۰.۲۵ درصد کاهش داده و یک دوره معافیت تا ۳۱ ژوئیه را برای ETF اسپات بیت کوین خود، FBTC، در نظر گرفته است.

همانطور که شمارش معکوس برای تصمیم SEC آغاز شده، این حرکات استراتژیک بر رقابت شدید بین ارائه‌دهندگان ETF اسپات بیت کوین تاکید می‌کند.

منبع : coingape.com

لینک مطلب : رقابت بزرگان مالی بر سر کارمزد ETF اسپات بیت‌کوین