سهم بازار ETF بیت کوین گری اسکیل در میان افزایش رقابت و خروجی‌ها به زیر 50 درصد کاهش می‌یابد.

ETF بیت کوین نقدی گری اسکیل، که از زمان عرضه پیشگامانه‌اش در ایالات متحده در ۱۱ ژانویه، یک محصول مالی پیشرو محسوب می‌شد، با کاهش قابل توجهی در سهم بازار مواجه شده است. این اولین باری است که سهم بازار این صندوق به زیر ۵۰ درصد سقوط می‌کند و نشان دهنده تغییر چشمگیری در جایگاه آن در بازار است.

همانطور که داده‌های Dune Analytics در ۱۲ مارس نشان می‌دهند، Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) با ۲۸.۵ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت، ۴۸.۹ درصد از کل ۵۶.۷ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت ده صندوق ETF بیت‌ کوین آمریکا را به خود اختصاص داده است.

در ابتدا، گری اسکیل بر بازار تسلط کامل داشت. صندوق آن تقریباً ۹۹.۵ درصد از کل دارایی تحت مدیریت (AUM) ده ETF اول بیت کوین نقدی ایالات متحده را تشکیل می داد. این موضوع نشان دهنده جایگاه بسیار قدرتمند گری اسکیل در ابتدای ورود این نوع از محصولات به بازار آمریکا است.

با این حال، چشم انداز این بازار به طور چشمگیری تغییر کرده است. دلیل اصلی این تغییر، خروج مداوم روزانه از GBTC است که به طور میانگین در هفته گذشته روزانه ۳۲۹ میلیون دلار بوده است.

این خروج‌ها، به خصوص در ماه اول پس از راه‌اندازی که شاهد خروج ۷ میلیارد دلاری از این صندوق بودیم، بسیار چشمگیر بود، اما به تدریج کاهش یافته است.

با این حال، حکم دادگاهی در اواسط فوریه که به وام دهنده ارز دیجیتال جنسیس اجازه داد تا حدود ۱.۳ میلیارد دلار از سهام GBTC را بفروشد، روند خروج را دوباره شعله‌ور کرد. بر اساس داده‌های مربوط به جریان ETF بیت‌ کوین از Farside، تاکنون GBTC بیش از 11 میلیارد دلار خروجی داشته است.

پس از نبرد حقوقی موفقیت آمیز گری اسکیل با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) و تأییدهای بعدی برای سایر درخواست‌های ETF بیت کوین نقدی، صندوق گری اسکیل از یک تراست به یک ETF تبدیل شد.

این تغییر باعث شد تا سرمایه‌گذاران نهادی که در آربیتراژ GBTC فعالیت می‌کردند، بتوانند سرمایه خود را به طور دائم خارج کرده یا به سایر ETFهای بیت‌ کوین با کارمزد پایین‌تر منتقل کنند.

بازار در ابتدا به خروج سرمایه از GBTC واکنش منفی نشان داد. با این حال، با ورود قابل توجه سرمایه خالص به سایر صندوق‌های قابل معامله در بورس مانند iShares Bitcoin ETF (IBIT) از BlackRock و Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC)، که به طور کلی از زمان راه‌اندازی خود ۱۶.۹ میلیارد دلار جذب کرده‌اند، خوش‌بینی دوباره احیا شده است.

تحليلگران بازار، ورود قابل توجه سرمایه به این صندوق‌های تازه‌ تأسیس را یکی از عوامل کلیدی پشت افزایش اخیر قیمت بیت‌ کوین می‌دانند که در ۱۱ مارس به رکورد ۷۲۹۰۰ دلار رسید.

صندوق ETF شرکت BlackRock اکنون بیش از ۲۰۰,۰۰۰ بیت‌ کوین در اختیار دارد که ارزش تقریبی آن ۱۴.۳ میلیارد دلار است. این موضوع، تغییر قابل توجهی را در چشم‌انداز سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد.

منبع : cryptointelligence

لینک خبر : سهم بازار بیت کوین گری اسکیل کاهش می‌یابد