ارز دیجیتال بانک مرکزی (Central Bank Digital Currency) که به آن CBDC هم می‌گویند را می‌توان پول‌های دیجیتالی فیات در نظر گرفت که از تکنولوژی بلاک‌چین و پیشرفت‌های این حوزه الهام گرفته‌اند.

در میان نگرانی‌های نظارتی، استیبل کوین‌ها با احتیاط بیش‌تری پذیرفته شده‌اند.

با وجود تصویب لایحه‌ای از سوی مجلس نمایندگان ایالات متحده برای ممنوعیت فدرال رزرو از صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)، علاقه به CBDC در سطح جهانی هم‌چنان در حال افزایش است.

طبق نظرسنجی اخیر بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی BIS (Bank for International Settlements )، نود و چهار درصد از بانک‌های مرکزی در حال کاوش در CBDC هستند، در حالی که این رقم در سال 2021 اندکی کم‌تر و در حدود 90 درصد بود.

این نظرسنجی که شامل 86 بانک به‌عنوان شرکت‌کننده بود، همچنین نشان داد که این بانک‌ها احتمالا CBDC‌های عمده‌ فروشی را به جای خرده ‌فروشی‌ها در شش سال آینده پیاده‌سازی می‌کنند.

نظرسنجی بانک‌ها در مورد CBDC

برای مثال CBDCهای عمده فروشی، معاملات بین بانک‌ها و موسسات مالی را تسهیل می‌کنند، در حالی که CBDCهای خرده فروشی برای استفاده عمومی مانند خرید قهوه هستند.

محققان BIS با ارائه بینش‌های بیش‌تر در مورد همین موضوع خاطرنشان کردند:

این نظرسنجی نشان می‌دهد که بانک‌های مرکزی با سرعت خاص خود، رویکردهای متنوع و در نظر گرفتن ویژگی‌های طراحی متفاوت، پیش می‌روند.

همچنین محققان بیان کردند:

برای CBDCهای خرده فروشی، بیش از نیمی از بانک‌های مرکزی محدودیت‌های نگهداری، قابلیت همکاری، گزینه‌های آفلاین و دستمزد صفر را در نظر دارند.

در اینجا، شایان ذکر است که بسیاری در بخش مالی نگرانند که CBDC بتواند نظارت و کنترل دولت را افزایش دهد، نوآوری را مختل کند و آزادی‌ها را محدود کند. از این رو، آخرین گزارش به عنوان یک تسکین بزرگ برای فعالان بازار که نگران این پیامدها هستند، منتشر شده است.

جالب اینجاست که کشورهای سراسر جهان سال‌هاست که ارزهای دیجیتال را در نظر گرفته‌اند و چین پیشگام اولیه آن است. نیجریه و باهاما جزو اولین کشورهایی بودند که CBDCهای خود را نیز صادر کردند.

برعکس، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، قاطعانه با این ایده مخالفت کرده است. در یک سخنرانی مبارزاتی در نیوهمپشایر، او قول داد در صورت انتخاب مجدد از ایجاد CBDC ایالات متحده جلوگیری کند و آن‌ها را “تهدیدی خطرناک برای آزادی” خواند. او گفت:

من به عنوان رئیس جمهور شما هرگز اجازه ایجاد یک ارز دیجیتال بانک مرکزی را نخواهم داد. چنین ارزی به دولت فدرال ما کنترل مطلق بر پول شما را می‌دهد.

اوایل این هفته نیز دونالد ترامپ مدعی شده بود:

اطلاع رسانی ترامپ در مورد CBDC

همچنین مهم است که توجه داشته باشیم که علیرغم اکتشاف سریع CBDC توسط بانک‌های مرکزی در اقتصادهای پیشرفته، پذیرش استیبل کوین‌ها نسبتا کم است.

در واقع، تا می 2024، کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال به 2.7 تریلیون دلار رسید. استیبل کوین‌ها تنها بخش کوچکی از بازار ارز دیجیتال را تشکیل داده و فقط 6 درصد از کل بازار کریپتوها را تشکیل می‌دهند که تقریبا 161 میلیارد دلار است.

این نابرابری نشان می‌دهد که ارزهای رمزپایه اصلی موقعیت قوی دارند و استیبل کوین‌ها با احتیاط پذیرفته شده‌اند.

در پایان گزارش:

در مورد کریپتو، این نظرسنجی نشان می‌دهد که تا به امروز، استیبل کوین‌ها به ندرت برای پرداخت‌های خارج از اکوسیستم کریپتو استفاده می‌شوند. علاوه بر این، از هر سه حوزه قضایی پاسخ‌دهنده، دو مورد بر روی چارچوبی برای تنظیم استیبل کوین‌ها و سایر دارایی‌های رمزنگاری شده نظارت می‌کنند.

از این رو، همان‌طور که همه چیز آشکار می شود، جالب است که ببینیم در آینده، ارزهای دیجیتال چگونه سیاست‌های اقتصادی جهانی و نوآوری‌های مالی را شکل می‌دهد.

منبع خبر: ambcrypto

لینک مطلب: افزایش 94٪ CBDC در میان بانک‌های مرکزی امریکا