اشتهای نهادها برای سرمایه‌گذاری در رمز ارزها سیری‌ناپذیر است. زمانی نه چندان دور، تصور اینکه غول‌های بزرگ مالی مثل گلدمن ساکس، جی‌پی مورگان و بلک‌راک با ارزهای دیجیتال ارتباط برقرار کنند، خنده‌دار به نظر می‌رسید، درسته رفقا؟ اما حالا اوضاع عوض شده و این یه امر عادی شده. این غول‌های مالی که زمانی سرشان را برای بیت‌ کوین و اون دنیای عجیب و غریبش بالا می‌گرفتند، حالا با اشتیاق فراوان به دنبال کسب سود از این بازار پررونق هستند.

همه‌چیز از جایی شروع شد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) به ریاست گری گنسلر، در اوایل امسال چراغ سبزِ فعالیت به یازده صندوق قابل معامله در بورس (ETF) مبتنی بر بیت‌ کوین داد. این تاییدیه، عملاً حکم یه دعوت‌نامه‌ی رسمی برای ورود این باشگاه‌های مدیریت دارایی‌های چند تریلیون دلاری به جشن بیت‌ کوین بود. و بله، اون‌ها هم با تمام قوا وارد این جشن شدند. ورود این غول‌های مالی، هجوم نقدینگیِ مشتریان نهادی از طریق صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) رو به همراه داشت که باعث شد بیت‌ کوین ظرف فقط یک ماه، نه یک بار، بلکه دو بار رکورد قیمتی جدیدی رو ثبت کنه!

آتش هیجان همچنان شعله‌وره! حالا دیگه گلدمن ساکس پرچمدار شده و با ما از علاقه‌ی روزافزون مشتریان پولدار و عاشق ریسکش برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنه. این بانک اعلام کرده که از ابتدای سال جاری، تمایل مشتریانش برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به طرز چشمگیری افزایش یافته. این یه جهش عظیمه، مخصوصاً با مقایسه با دیدگاه محتاطانه‌ی مشتریان در سال‌های ۲۰۲۱، ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳.

اما سال ۲۰۲۴ تا اینجا برای صنعت ارزهای دیجیتال سال فوق‌العاده جالبی بوده. حجم سرمایه‌گذاری‌های نهادی در این مدت کوتاه وحشتناک بالا رفته. گلدمن ساکس که به طور سنتی به عنوان مدیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری با پوشش ریسک شناخته می‌شه، حالا داره محصولات مشتقه ارائه می‌کنه که توجه طیف وسیعی از مشتریان رو به خودش جلب کرده، از مدیران دارایی‌های دیگه گرفته تا بانکدارها.

این مؤسسات مالی با استفاده از ابزارهای مشتقه‌ی ارز دیجیتال گلدمن ساکس، در حال سفته‌بازی روی نوسانات قیمت، کسب سودهای کلان یا پوشش ریسک ضررهای احتمالی هستند. استراتژی‌شون هم جالبه، انگار می‌گن: «باشه، ما وارد این بازی ارزهای دیجیتال می‌شیم، اما با همه‌ی اون دقت و محاسباتی که بعد از سال‌ها تجربه توی لیگ‌های بزرگ مالی به دست آوردیم.»

آینده‌ی ارزهای دیجیتال به اندازه‌ی هیجان‌انگیز بودنش، نامشخصه. اما یه چیزی مشخصه رفقا، اشتهای سیری‌ناپذیر نهادهای مالی برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال، نه تنها خیلی جدیه، بلکه خیلی هم بزرگه!

منبع : cryptopolitan

لینک خبر : سرمایه گذاری نهادها در رمز ارزها