ارتباط روز افزون بین سیستم‌های اقتصادی کشورهای بلوک بریکس در حال شکل‌گیری است. جمهوری اسلامی ایران به دنبال پیاده‌سازی سیستمی برای ارتباط بین تمامی سیستم‌های پرداخت موجود در تمامی کشورهای عضو بلوک بریکس است که شامل برزیل، روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی، آرژانتین، مصر، اتیوپی، ایران، عربستان سعودی و امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) می‌شود.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با توجه به شرایط ژئوپلیتیکی، ضرورت و فرصت ایجاد چنین نظامی را تقویت کرد. کنعانی در یک کنفرانس مطبوعاتی به روابط اخیر سیستم‌های پرداخت روسیه و ایران و چگونگی گسترش آن به کل بلوک اشاره کرد.

کنعانی بیان کرد: شرایط لازم برای انتقال پرداخت‌های تجاری به ارزهای ملی ایجاد شده است، ما همچنان به گفتگو می‌پردازیم که در آن ایران برای تمدید این سازوکار برای کشورهای بریکس، پیشنهاد خود را به طرف روسی، بیان کرد.

کنعانی تأکید کرد که طرف روسی این پیشنهاد را مثبت ارزیابی کرده است. با این حال، برای رسیدن به این هدف، نیاز به حمایت و همکاری قابل توجهی از سوی تمامی کشورهای بریکس است. تکمیل کار ادغام بین سیستم‌های میر روسیه و شتاب ایران شامل تسویه حساب‌های مشترک و برداشت‌های خودپرداز با استفاده از کارت‌های هر دو کشور خواهد بود و اولین مرحله آن در ماه آگوست آینده فعال خواهد شد. این همان نوع یکپارچگی است که ایران برای بلوک بریکس دنبال می‌کند.

ماه گذشته وزرای امور خارجه کشورهای بریکس حمایت خود را از افزایش استفاده از پول ملی برای مبادلات تجاری و مالی بین این کشورها را اعلام کردند.

منبع خبر: news.bitcoin.com

لینک مطلب: ایران و پیشنهاد پیوند سیستم‌های پرداخت کشورهای بریکس