مارک اسکات، وکیل مرتبط با یک شرکت بدنام رمزارزی، به ۱۰ سال زندان محکوم شد. اسکات در ارتباط با طرح وان‌کوین (Onecoin) با اتهامات کلاهبرداری بانکی و پولشویی روبه‌رو گردید. این حکم پس از محکومیت او در نوامبر ۲۰۱۹، توسط ادگاردو راموس، قاضی منطقه‌ای ایالات متحده، در ۲۵ ژانویه صادر شد.

به گزارش Inner City Press که به طور زنده از دادگاه گزارش می‌داد، این حکم جزئیات تلاش‌های اسکات برای مدیریت دارایی‌های خود را پس از محکومیت فاش کرد.

قابل ذکر است که او یک پورشه را به قیمت ۲۵۰۰۰۰ دلار فروخت و ۳۰۰۰۰۰ دلار را به حسابی در جزایر کیمن واریز کرد. در واقع، این اقدامات به عنوان تلاش‌هایی برای محافظت از دارایی‌ها در برابر مصادره و با هدف جبران خسارت قربانیان Onecoin مطرح شد.

به دلیل مشارکت آگاهانه اسکات در پولشویی میلیون‌ها دلار برای Onecoin، دادستان ۱۷ سال زندان را برای وی در نظر داشت، اما دفاعیات اسکات با اشاره به عدم آگاهی قبلی او در مورد ماهیت کلاهبرداری Onecoin و ارائه درخواست برای محکومیت ۵ ساله، قابل مقایسه با محکومیت سایر متهمان این پرونده مانند ایرینا دیلکینسکا، باعث شد که محکومیت وی کاهش یابد.

در نتیجه، قاضی راموس، با اذعان به شدت جرم و تأثیر آن بر قربانیان Onecoin، حکم ۱۰ سال حبس را صادر کرد. البته قبل از صدور حکم، اسکات با قربانیان طرح Onecoin ابراز همدردی کرد، اما برای کاهش مجازات او کافی نبود.

مشکلات Onecoin همچنان ادامه دارد و تحولات جاری در این پرونده آشکار می‌شود. شایان ذکر است که چهره‌های کلیدی در این پرونده مانند روجا ایگناتوا، یکی از بنیان‌گذاران Onecoin که معمولاً به عنوان ملکه کریپتو شناخته می‌شود، همچنان متواری است. در همین حال، سایر افراد دخیل در این پرونده، از جمله سباستین گرین‌وود، قبلاً به دلیل نقش‌شان در این عملیات کلاهبرداری، با محکومیت مواجه شده‌اند.

وان‌کوین که در سال ۲۰۱۴ به دست ایگناتوا تأسیس شد، به عنوان یک ارز دیجیتال معرفی گردید، اما فاقد یک بلاکچین واقعی بود و در عوض به عنوان یک طرح بازاریابی چندسطحی عمل می‌کرد.

وان‌کوین سرمایه‌گذاران را با ارائه بازدهی قابل توجه و به‌کارگیری تاکتیک کلاسیک طرح پانزی (استفاده از وجوه سرمایه‌گذاران جدید برای بازپرداخت سرمایه‌های قبلی) جذب می‌کرد.

منبع : news.bitcoin.com

لینک مطلب : وکیل Onecoin به 10 سال حبس محکوم شد