علاقه سرمایه‌گذاران به صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین (BTC) که اخیراً در آمریکا راه‌اندازی شده، بسیار زیاد بوده است.

طبق داده‌های گردآوری‌شده توسط بیت‌مکس ریسرچ (BitMEX Research)، تا پایان روز ششم معاملات، ورودی خالص به ETFهای اسپات بیت کوین به ۳۳.۱ میلیون دلار رسید.

بیشتر ورودی‌ به صندوق‌های قابل معامله در بورس اسپات بیت کوین ناشی از تقاضا برای ETF فیدلیتی (Fidelity) با نماد FBTC با مقدار قابل توجه ۲۲۲.۳ میلیون دلار بود. در رتبه بعدی، ETF اسپات بیت کوین بلک‌راک (BlackRock) با نماد IBIT قرار گرفت که مجموعاً ۲۰۱.۵ میلیون دلار سرمایه را جذب کرد.

در همین حال، ۶۳.۴ میلیون دلار ورودی به ETF اسپات بیت کوین اینوسکو (Invesco)، ۶۲.۶ میلیون دلار به Ark۲۱Shares، مقدار ۵۶.۷ میلیون دلار به بیت‌وایز (Bitwise) با نماد BITB، مقدار ۱۴.۲ میلیون دلار به ون‌اک (VanEck) با نماد HODL و ۲.۹ میلیون دلار به ویزدام‌تری (WidsomTree) با نماد BTCW، ثبت شد.

درست است که ETFهای اسپات بیت کوین عمدتاً با جریان ورودی همراه شدند، اما ETF مرتبط با گری‌اسکیل با نماد GBTC شاهد جریان خروجی بیش از ۵۹۰ میلیون دلار در ششمین روز معاملات خود بود که علت آن به کارمزدهای بالاتر نسبت به بقیه ETFها نسبت داده می‌شود.

علاوه بر این، جریان‌های خروجی‌ از GBTC را می‌توان حداقل تا حدی به سرمایه‌گذارانی نسبت داد که درگیر برداشت سود خود هستند. شایان ذکر است از زمان راه‌اندازی GBTC در هفته گذشته، این ETF اسپات بیت کوین شاهد جریان خروجی ۲ میلیارد دلاری بوده است.

قابل ذکر است که ETFهای اسپات بیت‌کوین که توسط BlackRock، Fidelity و Bitwise مدیریت می‌شوند، در بین ۱۰ ETF برتر در هفته گذشته در ایالات متحده قرار گرفتند.

علاوه بر این، ارزش ETF اسپات بیت کوین تحت مدیریت گری‌اسکیل و Fidelity تنها در عرض پنج روز، از یک میلیارد دلار گذشت.

تأثیر کلی ETFهای اسپات بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال هنوز آشکار نشده است، اما بسیاری از کارشناسان و حامیان ارزهای دیجیتال در حال حاضر آنها را یک تحول سرنوشت‌ساز می‌دانند.

ویجی بویاپاتی، مدافع و نویسنده بیت کوین، معتقد است که ETFهای اسپات بیت کوین پتانسیل افزایش چشمگیر سرمایه‌گذاری در BTC را دارند.

منبع : coingape.com

لینک مطلب : باز هم رشد ETF‌ بیت‌کوین، جذب 33 میلیون دلار در 6 روز